MENU

Wojna i pokój

(eBook)
4.00  [ 3 oceny ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
 • Druk: Warszawa, 2022

 • Autor: Grzegorz W. Kołodko

 • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

 • Formaty:
  mobi
  ePub
  (Watermark)
  Watermark
  Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 39,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 27,30 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

23,40
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Wojna i pokój

Tymi problemami żyje teraz cały świat!

Od miesięcy z niepokojem śledzimy wiadomości. Wojna w Ukrainie, wyścig zbrojeń, kryzys gospodarczy i energetyczny, długofalowe skutki pandemii i napięte nastroje społeczne. Żyjemy w burzliwych czasach, pełnych niepewności o to, co będzie jutro.

Czasem wręcz trudno odnaleźć się w gąszczu informacji i komentarzy.

Tu z pomocą przychodzi prof. Grzegorz W. Kołodko. W swojej najnowszej książce „Wojna i pokój tłumaczy zawiłości geopolityki i jej wpływu na ekonomię. Jest to pierwsza taka ekspercka analiza czasów wojny w Ukrainie.

Autor – uznany ekonomista i nieulegający modom humanista, nie boi się stawiać niepopularnych, wręcz kontrowersyjnych tez. Co sprawia, że nie pozostaniesz obojętny po przeczytaniu tej książki.

Dołącz do grona Czytelników i dowiedz się:

 • Jak intepretować bieżące wydarzenia i decyzje, by zrozumieć jak najwięcej z tego, co i dlaczego się teraz dzieje?
 • Dlaczego wydawanie coraz większych pieniędzy na wojsko nie prowadzi do pokoju, a tylko nakręca wyścig zbrojeń?
 • Jakie są kulisy deklarowanej hucznie jedności Zachodu wobec potępienia agresji na Ukrainę?
 • Czy zastosowane sankcje wobec Rosji mają szanse spowodować pożądane zmiany?
 • Kto wtórował ogromnym transferom pieniędzy rosyjskich oligarchów i brał w nich udział?
 • Czy wielka inflacja to opóźniona faktura za pandemię i przedpłata za wojnę?
 • Co i dlaczego nas czeka?

Książkę „Wojna i pokój” polecamy każdemu, kto chce lepiej zrozumieć sytuację na świecie tu i teraz. Napisana w przystępnej formie eseju, daje interdyscyplinarne spojrzenie na wyzwania współczesności z perspektywy nauk politycznych, ekonomii, socjologii, a także filozofii.

* * *

Taką książkę mógł napisać tylko jeden autor! Profesor Grzegorz W. Kołodko – światowej sławy uczony, najczęściej na świecie cytowany polski ekonomista, skuteczny polityk gospodarczy, popularyzator wiedzy, globtroter, wielbiciel natury i kultury, maratończyk. Wielowymiarowe podejście do analiz i syntez płynące z tych rozmaitych ról społecznych łatwo dostrzec w jego bestselerowej, wydanej w kilkunastu językach trylogii o świecie, do której lektury sięgnęły masy czytelników. Ta praca – w ślad za opublikowanym pół roku wcześniej dziełem zatytułowanym „Świat w matni” – w sposób interdyscyplinarny kontynuuje wątki dyskutowane na tamtych kartach, wyjaśniając sytuację społeczno-gospodarczą w powiązaniu z problemami bezpieczeństwa, środowiska, klimatu, demografii, kultury, technologii i – jakżeby inaczej – polityki. Chyba nikt nie potrafi w sposób tak fascynujący łączyć opisu rozmaitych zjawisk i procesów występujących na tych polach w kompleksowy, wewnętrznie sprzężony układ. Jak powiada autor, rzeczy dzieją się tak, jak się dzieją, ponieważ wiele dzieje się naraz. A dzieje się tak dużo, że można się w tym wszystkim pogubić. Ale oto udostępniamy Czytelnikom pracę profesora Kołodko, która umożliwia dostrzeżenie ogromu zjawisk i procesów i, co jeszcze ważniejsze, ich nieortodoksyjną interpretację. Książka napisana jest w sposób przystępny, w porywającym stylu, z wielką swadą, ale zarazem z ogromną precyzją. Jej lektura otwiera oczy. George Orwell powiadał: „Wolność słowa to moje prawo do mówienia tego, czego nie chcesz słyszeć”. Wydawnictwo Naukowe PWN umożliwia autorowi tej wyjątkowej książki skorzystanie z tego prawa.

Książka ta to swego rodzaju manifest kogoś, kto uważa, że powinnością osoby publicznej, a zarazem naukowca, jest zabierać głos w debacie o tym, co tu i teraz oraz co i jak należałoby zrobić, by wydostać się ze swego rodzaju matni, w której znalazł się współczesny świat. Zdecydowanie autorski punkt widzenia na pewno przypadnie do gustu tym czytelnikom, którzy cenią Prof. Grzegorza W. Kołodko m.in. za swego rodzaju nonkonformizm, gotowość konsekwentnego podążania własnymi drogami czy nieuleganie modom naukowym, nawet jeśli w wypadku konkretnych stwierdzeń czy jakichś fragmentów nie będą się z nim częściowo lub całkowicie zgadzali. Lektura książki nie pozostawi nikogo obojętnym, a w tym także tych, którzy po nią sięgną z pozycji zadeklarowanych zwolenników zdecydowanie innego niż Autor spojrzenia na otaczający nas świat. Wiele dyskusji, a nawet emocji mogą wzbudzić te wszystkie fragmenty książki, które odnoszą się do dwóch ściśle ze sobą powiązanych kwestii. Jedna to oczywiście wojna w Ukrainie, a druga to wszystko to, co kojarzy się z wyścigiem zbrojeń i rolą szeroko rozumianego sektora militarnego we współczesnym świecie. W obu tych sprawach punkt widzenia Autora jest częściowo odmienny od dominującej, chociażby w polskiej debacie publicznej i mediach, narracji. Nie mając wątpliwości co do tego, kto jest agresorem, a kto ofiarą agresji i nie szczędząc słów potępienia i krytyki wobec władz Rosji z Władimirem Putinem na czele, Kołodko jest zarazem daleki od akceptacji podejścia, zgodnie z którym wszystko, co wiąże się z Ukrainą i działalnością jej władz, powinno być z definicji traktowane jako bezdyskusyjne. Wojny wywołują wielcy, a cierpią zawsze miliony niewinnych ludzi. Grzegorz W. Kołodko jako ekonomista i zarazem humanista nie akceptuje tej nowej odsłony tryumfu militaryzmu i idei, że drogą do pokoju jest jeszcze więcej zbrojeń.
Prof. dr hab. Marek Ratajczak, Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem - Instytut Ekonomii Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Zdjęcia na okładce tej książki to nie tylko wspomnienia z moich podróży. To wojna i pokój. Symbolem bezsensownej wojny jest obrazek z czasów poprzedniej zimnej, na szczęście, wojny. To Czukotka na wschodnim krańcu Eurazji. Ogromna antena satelitarna nasłuchuje, czy znad sąsiedniej Ameryki nie nadlatują balistyczne rakiety z głowicami termojądrowymi. Nigdy nie nadleciały, nigdy też nie zostały wystrzelone w odwrotnym kierunku z pobliskich radzieckich podziemnych silosów. Ogrom środków został zmarnotrawiony, antena rdzewieje… Pokój manifestują gołębie podrywające się do lotu w Ammanie, stolicy Jordanii, która po wojnie potrafiła ułożyć sobie w miarę dobrosąsiedzkie, pokojowe stosunki z Izraelem. Wznoszące się ptaki mają różne kształty, tak jak różne mogą być oblicza pokoju, o który nieustannie trzeba zabiegać. Podobnie jak lecące wzwyż gołębie, na tej drodze nie można się zatrzymać…
Prof. Grzegorz W. Kołodko, Akademia Leona Koźmińskiego
 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
  Minimalne wymagania sprzętowe:
  procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  Pamięć operacyjna: 512MB
  Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  Minimalne wymagania oprogramowania:
  System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
1. W mrocznym cieniu   9
2. Świat znalazł się w matni   15
3. Nic nie usprawiedliwia najazdu Rosji na Ukrainę   23
4. USA nie powinny prowokować Tajwanu do ogłoszenia niepodległości   33
5. Piąty rozbiór Polski?   47
6. Iluletnia będzie ta wojna?   57
7. Przeciwko komu obraca się gniew ludu?   75
8. Ekonomia sankcji działa inaczej niż ich polityka   85
9. Sankcje mają dawać upragnione przez ich egzekutorów skutki   97
10. Wielka współczesna inflacja to opóźniona faktura za pandemię i przedpłata za wojnę   107
11. Bardzo kosztowna wojna staje się coraz droższa   123
12. Globalizacja oberwała parę potężnych ciosów, ale nie została znokautowana   131
13. Ukrainy nie można pozostawić samej sobie   141
14. Druga zimna wojna to wojna światowa 155
15. Im bardziej rozrasta się NATO, tym mniej bezpieczna jest Europa?   173
16. Daje o sobie znać nostalgia za autorytarnym reżimem   187
17. Wszystkie scenariusze są czarne, choć różnoraka będzie geografia smażenia się   197
18. Skąd brać te miliardy i biliony?   207
19. Megaukłady euroatlantycki i euroazjatycki mogą konkurować pokojowo   221
20. Coś dużo gorszego niż siedem plag biblijnych   227
Bibliografia   237
Indeks   253
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(epub)
Brak informacji
(mobi)
Brak informacji
Słowa kluczowe: wojna Rosja Kołodko Ukraina pokój

Inni Klienci oglądali również

41,16 zł
49,00 zł

Japonia 1937-1945 Wojna Armii Cesarza

W powszechnej świadomości na Zachodzie Japończycy – z racji Hiroshimy – uchodzą za ofiary II wojny światowej. Przerażające skutki zrzucenia bomby atomowej przesłoniły to, co w Azji Południowo-Wschodniej działo się wcześniej, dlatego zbrodni...
8,01 zł
8,90 zł

II Wojna Światowa: Pilot Down - Na Tyłach Wroga - poradnik do gry

Poradnik do gry Pilot Down: Behind Enemy Line zawiera obszerną solucję wraz z informacjami na temat sekretów i wszystkich misji pobocznych, a także wyczerpujący opis interfejsu gry, dostępnego wyposażenia oraz broni. II Wojna Światowa: Pil...
18,17 zł
20,19 zł

Losy dziecka w cieniu wojny

Jest między nami 7 lat różnicy. Ty jesteś najstarsza z czwórki rodzeństwa, ja najmłodszy. Czytając Twoje wspomnienia, czułem się tak, jak by mi ktoś przyłożył do głowy peryskop o długości… właśnie tych 7 lat. W ten sposób po...
32,68 zł
38,00 zł

Wojna w Zatoce Perskiej

Fascynująca powieść szpiegowska z wojną w Zatoce Perskiej w tleGdy po raz kolejny ścierają się interesy Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, a CIA i KGB walczą o wpływy na świecie, agenci służb specjalnych postanawiają wciągn...
16,17 zł
21,00 zł

Z siedmioletniej wojny

Powieść pt. Z siedmioletniej wojny stanowi ostatnie ogniwo tzw. trylogii saskiej J. I. Kraszewskiego. Podobnie jak we wcześniejszych częściach „cyklu” – Hrabinie Cosel i Brühlu – także i tutaj mamy do czynienia z barwnym i ...
14,04 zł
18,00 zł

Habitus żołnierski w literaturze i kulturze polskiej w kontekście Wielkiej Wojny

Podstawę prezentowanych w niniejszej monografii interpretacji stanowi przekonanie, że męskość nie jest oczywistym, zdeterminowanym biologicznie faktem, lecz historią, na którą składają się działania i interakcje, w której uczestniczą ciał...
26,91 zł
29,90 zł

Jaka Polska po wojnie? Ani sanacyjna, ani sowiecka

Obietnice partii i środowisk politycznych w okupowanym kraju i Londynie. Od lewicy do prawicy Kto ma rządzić? Jakie będą granice? Co z reformą rolną? Co z nacjonalizacją przemysłu? Polska bez mniejszości?Choć klęska wrześniowa i...
42,63 zł
49,00 zł

Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej

Wśród świstu kul i w gwarze kawiarni - alkoholowe dzieje Polski od Wielkiej Wojny po wrzesień 1939 roku. Po trudach wojennych Legionów, powstaniach i zwycięskiej walce z bolszewikami w 1920 roku Polska odzyskała i ugrun...
29,24 zł
34,00 zł

Druga wojna w Zatoce Perskiej

Druga część porywającej opowieści o Johnie Pulawskim i jego przygodach na wojennym froncie w Iraku!John Pulawski i Bob Shorton po kilku latach wracają do Iraku – tym razem nie jako handlarze bronią, ale wysłannicy CIA. Jednak sytuacja...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!