Żebym nie zasłaniał sobą Ciebie
Istnieje we mnie wewnętrzna potrzeba wypowiadania siebie, mojego przeżywania Boga.
Myślę, że ksiądz, który próbuje pisać wiersze, poszukuje języka, którym mógłby wyrazić swe religijne przeżycia. Nie wystarcza mu język homilii, rozprawy teologicznej, morałów.
Próbuję mówić o Bogu wierszem, chociaż nie mówienie o Bogu, ale przebywanie z Bogiem jest sprawdzianem wiary.
Pisałem tak, jak umiałem i jak dyktowało mi serce. Wiersze były dla mnie rodzajem rzewnego pamiętnika, dzięki czemu jest w nich pierwsze spojrzenie, zatrzymana chwila dawnego wzruszenia.
Wiersze nie przeszkadzają w moim posługiwaniu. Próbuję przekazać przeżycie religijne, zadziwić i zachwycić Bogiem.
Mają swoje posłannictwo, torują na swój sposób drogę łasce.
ks. Jan Twardowski (1915-2006)
Jan Twardowski
ur. 1915
-
zm. 2006
Jan Twardowski (ur. 01.06.1915, zm. 18.01.2006) – polski ksiądz, poeta i prozaik. Debiutował w 1933 roku na łamach czasopisma „Kuźnia Młodych”. Jest autorem znanych słów „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”. Księdza Twardowskiego zalicza sie do przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. W swojej twórczości poruszał zarówno temat Boga, jak i ludzi i ich problemów. Często pisał także o przyrodzie i miłości: zarówno tej Boga do człowieka, jak i człowieka do Boga oraz bliźnich. W swoich wierszach proponował franciszkańską „wiarę radosną”. Charakterystyczna dla księdza Twardowskiego jest prostota, z jaką przedstawiał skomplikowane problemy wiary i filozofii, dzięki czemu jego twórczość jest chętnie czytana i trafia do szerszego grona odbiorców. Jego poezja została przetłumaczona na wiele języków, m.in. niemiecki, angielski, węgierski, włoski.
Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Nagrodę PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości (1980), Order Ecce Homo (1999), Dziecięcą Nagrodę „Serca” (2000) i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006). Zmarł 18 stycznia 2006 roku w Warszawie.
Źródło zdjęcia: By Mariusz Kubik [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons