MENU

Kazimierz Adamczewski

Profesor doktor habilitowany, emerytowany profesor Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Ukończył studia rolnicze na uczelni rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w roku 1963. Karierę naukową rozpoczął na tej uczelni. W roku 1972 uzyskał stopień doktora nauk rolniczych, a w 1978 roku stopień naukowy doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymał w roku 1990.

Od roku 1978 pracował w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu. Organizator i kierownik Zakładu Herbologii i Techniki Ochrony Roślin. W latach 1973-1974 prowadził badania naukowe w USA na Uniwersytecie Stanowym Północnej Dakoty w Fargo, a w roku 1985 jako stypendysta FAO na uniwersytetach w Fargo oraz w Devis w stanie Kalifornia.

Były członek Rady Naukowej Instytutu Ochrony Roślin, a w latach 1991-1995 jednocześnie jej przewodniczący. Były członek Rady Naukowej Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu. Przez wiele lat członek Komitetu Ochrony Roślin w PAN. Należy do międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych, European Weed Research Society, gdzie przez 2 kadencje był członkiem zarządu; Polskiego Towarzystwa Agrotechnicznego; Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Przez wiele lat przewodniczący Komisji do spraw Rejestracji Herbicydów, Regulatorów Wzrostu Roślin i Adiuwantów.

Promotor 10 rozpraw doktorskich. Autor lub współautor ponad 280 prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu biologii i zwalczania chwastów, w tym ponad 160 rozpraw, monografii i artykułów naukowych oraz 25 prac z zakresu odporności chwastów na herbicydy. Współautor 10 podręczników i książek.

Nadal utrzymuje ścisłą współpracę z praktyką rolniczą – prowadzi wykłady dla doradców i rolników. Za swoją działalność naukową uzyskał zespołową nagrodę I stopnia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a przez Prezydenta RP został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ZAWĘŹ WYNIKI
Znaleziono: 3
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20
Znaleziono: 3
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20