Adaptowana aktywność fizyczna dla fizjoterapeutów
Adaptowana aktywność fizyczna (APA – adapted physical activity) to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy i działań praktycznych obejmująca m.in.:
· rehabilitację,
· wychowanie fizyczne,
· sport i rekreację
dla osób w każdym wieku charakteryzujących się indywidualnymi różnicami w strukturze i funkcji, które ograniczają lub sprawiają znaczne trudności w zakresie możliwości motorycznych.
Książka prezentuje:
· aktualną wiedzę dotyczącą APA,
· uwzględnia uwarunkowania prawne obowiązujące w Polsce,
· procedury oraz struktury organizacyjne obowiązujące w Polsce,
· sprawdzone i rekomendowane sposoby (dobre praktyki) postępowania umożliwiające ich do działań w praktyce fizjoterapeuty.
Podręcznik ma na celu przybliżenie fizjoterapeutom specyfiki pracy specjalistów z innych obszarów niż fizjoterapia, którzy świadczą usługi związane z aktywnością fizyczną oraz pokazanie płaszczyzny wspólnych działań.
Treści zawarte w publikacji są zgodne z Europejskimi Standardami Adaptowanej Aktywności Fizycznej.
Podręcznik jest adresowany do studentów kształcących się na kierunku fizjoterapia i praktykujących fizjoterapeutów, jak również dla nauczycieli wychowania fizycznego adaptownanego, specjalistów rekreacji terapeutycznej, trenerów i instruktorów w sporcie.
Natalia Morgulec-Adamowicz
dr hab. n. k. f. prof. AWF Natalia Morgulec-Adamowicz – specjalność adaptowana aktywność fizyczna, rehabilitacja. Od 2020 r. dziekan Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie. Członek International Federation of Adapted Physical Activity (IFAPA), European Federation of APA (EUFAPA) i Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF). Jest redaktorem tematycznym w części dotyczącej APA w kwartalniku naukowym Advances in Rehabilitation. Profesor wizytująca w programie International Master in APA (w latach 2011–2021) w Katholieke Universiteit Leuven w Belgii. W 2019 r. wyróżniona Fellowship Międzynarodowej Federacji APA (IFAPA). Wiceprezeska Zarządu Polskiego Związku Rugby na Wózkach.
dr hab. n. k. f. prof. AWF Natalia Morgulec-Adamowicz jest współautorką 120 prac naukowych oraz 34 rozdziałów w monografiach i książkach. Współredaktorka podręcznika Adaptowana aktywność fizyczna dla fizjoterapeutów (2015, PZWL) i monografii Aktywność fizyczna w procesie usprawniania osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym (2007, AWF). Uczestniczyła w 15 międzynarodowych projektach badawczych, w tym w 2 projektach Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) – w Londynie w 2012 r. (goalball) i w Vancouver w 2010 r. (ice sledge hockey).