Akredytacja w życiu społecznym i politycznym
Mechanizmy tu przedstawiane usytuowane są na styku dziedziny badań socjologii, psychologii, etyki, prakseologii, socjotechniki, marketingu i PR. Jeśli czytelnik dostrzeże znaczenie ich splatania się dla życia publicznego, kultury politycznej, to nie zdziwi go, że kodyfikacji podjął się politolog. Jednak nie jest to książka tylko dla polityków i politologów. Dla nich też - gdyż muszą zrozumieć, jak silne są związki i analogie między relacjami i strukturami z życia codziennego ludzi, nawet intymnego, ze sfery stosunków rodzinnych, towarzyskich, sąsiedzkich, pracowniczych a formami oddziaływania publicznego. Już lepiej rozumieją i politycy, i politolodzy, analogię między teatrem a "sceną polityczną". A zaraźliwa fascynacja marketingiem i PR sprawia, iż niektórzy przestają już się zastanawiać, "ile jest polityki w polityce", tak bardzo wymogi spektaklu, gadżety i rekwizyty zaprzężone do walki o "wizerunek" przesłoniły im treść społeczną tej działalności.
Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Mirosław Karwat
Politolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej ALMAMER w Warszawie.
Wykłada na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziale Politologii WSE, a także na Wydziale Nauk Politycznych w Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Jego zainteresowania badawcze, dydaktyka i publikacje koncentrują się na: mechanizmach uczestnictwa w polityce; wartościach i normach politycznych; wzorcach i stylach kultury politycznej; deformacjach i paradoksach życia politycznego; patologii ruchów społecznych i instytucji politycznych; metodach i technikach działania politycznego (szczególnie na formach manipulacji). Autor cenionych prac z zakresu teorii polityki i socjotechniki.