Anhelli
Poemat Juliusza Słowackiego wyrażający pesymistyczną wizję działań polskiej emigracji po klęsce postania listopadowego i jej walki o niepodległość. Uważa się, że poemat stanowił odpowiedź na „Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza, do których nawiązuje stylistycznie. W utworze przedstawiono wędrówkę Anhellego po Syberii – białym piekle polskich zesłańców.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-65776-53-2
- Liczba stron: 33
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki, wybitny polski twórca okresu romantyzmu nazywany jednym z Wieszczów Narodowych (obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego), urodził się 4 września w Krzemieńcu. Ojciec Słowackiego, Euzebiusz, był profesorem literatury w Liceum Krzemienieckim i Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim, natomiast matka poety, Salomea z Januszewskich, była osobą bardzo oczytaną i obytą w świecie kultury, m.in. prowadziła salon literacki. Po śmierci Euzebiusza w 1814 opiekę nad małym Juliuszem sprawowała jego matka, co wpłynęło w dużej mierze na artystyczne zainteresowania przyszłego poety. W domu Słowackich bowiem szczególnym uwielbieniem otaczano klasyków. W młodości Słowacki studiował prawo w Wilnie (w latach 1825–1828), a także spotkał Adama Mickiewicza i Ludwikę Śniadecką – pierwszą, nieodwzajemnioną miłość. Następnie wyjechał do Warszawy w 1829 roku, a na początku 1830 roku zadebiutował bezimiennie powieścią poetycką Hugo. Po wybuchu powstania listopadowego poeta, niezdolny do walki z bronią w ręku podjął pracę w powstańczym Biurze Dyplomatycznym księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. W ramach misji dyplomatycznej wyruszył do Paryża i Londynu, a następnie udał się w podróż, odwiedził m.in. Szwajcarię, Marsylię i Rzym. Ostatecznie osiadł w Paryżu. W 1842 roku dołączył do Koła Sprawy Bożej, lecz Słowacki dość szybko opuścił zgromadzenie ze względu na niezgodę na zasady Koła. Słowacki zmarł na gruźlicę w 1849 roku i został pochowany na paryskim Cmentarzu Montmartre. W 1927 roku na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego szczątki Słowackiego wróciły do Polski – prochy poety złożono obok Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu. Do najwybitniejszych utworów Słowackiego należą: dramaty „Balladyna”, „Kordian”, „Samuel Zborowski”, „Srebrny sen Salomei”, „Lila Weneda”; poematy „Beniowski”, „Anhelli” i „Genezis z Ducha” oraz wiele wierszy, m.in. „Grób Agamemnona”, „Oda do wolności”.