Anhelli
„Anhelli” to poemat autorstwa Juliusza
Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego
romantyzmu.
„Anhelli” jest pesymistyczną prognozą przyszłości polskiej emigracji i jej walki o niepodległość. Głównym wątkiem fabularnym tego poematu jest wędrówka, którą odbywa tytułowy bohater, młodzieniec o imieniu Anhelli, wraz ze swym przewodnikiem po krainie Sybiru – Szamanem. Syberia staje się tutaj „białym piekłem” polskich zesłańców, miejscem fizycznej kaźni i duchowego upadku. Bohaterowie przemierzają sybirską krainę od pustyni poprzez cmentarzyska, lasy aż po mroczne kopalnie Sybiru. Wędrówka ich przypomina miejscami dantejską podróż po piekle, gdzie bohater wraz ze swym przewodnikiem Wergiliuszem przemierza kolejne kręgi piekielne, spotykając potępionych.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-66362-61-1
- Liczba stron: 53
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki, wybitny polski twórca okresu romantyzmu nazywany jednym z Wieszczów Narodowych (obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego), urodził się 4 września w Krzemieńcu. Ojciec Słowackiego, Euzebiusz, był profesorem literatury w Liceum Krzemienieckim i Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim, natomiast matka poety, Salomea z Januszewskich, była osobą bardzo oczytaną i obytą w świecie kultury, m.in. prowadziła salon literacki. Po śmierci Euzebiusza w 1814 opiekę nad małym Juliuszem sprawowała jego matka, co wpłynęło w dużej mierze na artystyczne zainteresowania przyszłego poety. W domu Słowackich bowiem szczególnym uwielbieniem otaczano klasyków. W młodości Słowacki studiował prawo w Wilnie (w latach 1825–1828), a także spotkał Adama Mickiewicza i Ludwikę Śniadecką – pierwszą, nieodwzajemnioną miłość. Następnie wyjechał do Warszawy w 1829 roku, a na początku 1830 roku zadebiutował bezimiennie powieścią poetycką Hugo. Po wybuchu powstania listopadowego poeta, niezdolny do walki z bronią w ręku podjął pracę w powstańczym Biurze Dyplomatycznym księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. W ramach misji dyplomatycznej wyruszył do Paryża i Londynu, a następnie udał się w podróż, odwiedził m.in. Szwajcarię, Marsylię i Rzym. Ostatecznie osiadł w Paryżu. W 1842 roku dołączył do Koła Sprawy Bożej, lecz Słowacki dość szybko opuścił zgromadzenie ze względu na niezgodę na zasady Koła. Słowacki zmarł na gruźlicę w 1849 roku i został pochowany na paryskim Cmentarzu Montmartre. W 1927 roku na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego szczątki Słowackiego wróciły do Polski – prochy poety złożono obok Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu. Do najwybitniejszych utworów Słowackiego należą: dramaty „Balladyna”, „Kordian”, „Samuel Zborowski”, „Srebrny sen Salomei”, „Lila Weneda”; poematy „Beniowski”, „Anhelli” i „Genezis z Ducha” oraz wiele wierszy, m.in. „Grób Agamemnona”, „Oda do wolności”.