Chemia analityczna Tom 1 Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa
Chemia analityczna jest nauką interdyscyplinarną. Z koniecznością ustalenia lub sprawdzenia składu różnych materiałów spotykamy się na każdym kroku, we wszystkich dziedzinach nauk przyrodniczych i technicznych, w gospodarce i w życiu codziennym.
W pierwszym tomie podręcznika omówiona została teoria podstawowych reakcji analitycznych, a zatem reakcje kwas-zasada, reakcje tworzenia się kompleksów, reakcje redoks, reakcje strącania osadów, reakcje w środowisku stopionych soli i reakcje kinetyczne. Zaprezentowano również niektóre reakcje związków organicznych.
W dalszej części materiału przedstawiono nieorganiczną analizę jakościową, która – poprzez wprowadzenie w podstawowe czynności analityczne i poznanie charakterystycznych reakcji kationów i anionów nieorganicznych, a także głównych metod ich rozdzielania – jest dobrym uzupełnieniem wykładu chemii nieorganicznej od strony poznania właściwości chemicznych pierwiastków i ich ważniejszych związków.
Niniejsza pozycja jest kolejnym, zmienionym i unowocześnionym wydaniem podręcznika. Z ważniejszych zmian warto wymienić:
* omówienie analizy spektrofotometrycznej,
* nowe wersje opisu reakcji i metod utleniania i redukcji,
* ujednolicenie zapisu zgodnie ze światową tendencją w literaturze chemicznej.
Książka jest przeznaczona dla studentów chemii, farmacji i innych, pokrewnych kierunków studiów, a także dla chemików posługujących się metodami chemii analitycznej w pracy zawodowej.
Zygmunt Marczenko
(1922–2002), chemik; od 1971 roku profesor Politechniki Warszawskiej; w latach 1976–93 członek Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC).
Autor prac z chemii analitycznej, dotyczących głównie odczynników organicznych, metod spektrofotometrycznych i analizy śladowej. Autor i tłumacz na języki: rosyjski, angielski i chiński monografii Spektrofotometryczne oznaczanie pierwiastków (1979), współautor podręcznika akademickiego Chemia analityczna (wyd. 9, t. 1–2 2004, z Jerzym Minczewskim), Dictionary of Analytical Reagents (1993) oraz monografii Spectrochemical Trace Analysis for Metals and Metalloids (1995).
Jerzy Minczewski
(1916–95), chemik; w latach 1956–67 i od 1971 roku profesor Instytutu Badań Jądrowych w Świerku, od 1960 roku profesor Politechniki Warszawskiej; od 1947 roku członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, od 1973 roku członek PAN.
Autor prac badawczych w dziedzinie chemii analitycznej (zapoczątkował w Polsce prace dotyczące oznaczania substancji występujących w ilościach śladowych), radiometrycznych metod analizy oraz zastosowania odczynników organicznych w analizie chemicznej; autor lub współautor około 160 prac naukowych; współautor m.in. podręcznika Chemia analityczna (1965).