Chromatografia gazowa
Chromatografia gazowa jest jedną z najważniejszych metod analitycznych mających zastosowanie w wielu dziedzinach, a chromatograf gazowy – najbardziej rozpowszechnionym przyrządem analitycznym w laboratoriach na świecie. Oto najpełniejsze w języku polskim opracowanie poświęcone chromatografii gazowej napisane przez wybitnych polskich specjalistów z dziedziny chemii analitycznej. Przedstawiono w nim istotę chromatografii gazowej, podano informacje dotyczące aparatury i materiałów chromatograficznych oraz zamieszczono przykłady analiz chromatograficznych.
Jest to podręcznik skierowany do studentów i absolwentów wydziałów chemicznych i pokrewnych. Może być także cennym źródłem informacji dla pracowników laboratoriów chemicznych.
Patroni medialni:

Jest to znakomity podręcznik dla studentów kierunków chemicznych, farmaceutycznych i innych, na których wymagana jest znajomość (choćby tylko podstawowa) podstawowej techniki chromatografii. Omówiono podstawowe elementy budowy sprzętu (chromatografów gazowych) i ich rolę w procesie rozdzielania. Ważne są rozdziały dotyczące wykorzystania chromatografu gazowego w procesie analizy jakościowej i ilościowej. Autorzy tego podręcznika nie zaniedbali omówienia procedur przygotowania próbki do analizy chromatograficznej. Duże uznanie budzi część książki dotycząca technik sprzężonych coraz powszechniej stosowanych w działaniach już rutynowych. Sporo uwagi poświęcono np. szybkiej chromatografii co ma znaczenie przy kontroli szybkich procesów technologicznych. Niewielki niedosyt pozostawiła lektura rozdziału poświęconego mobilnym chromatografom gazowym. Liczę jednak na kolejne wydanie z rozbudowanych rozdziałem dotyczącym sprzętu niezbędnego dla chromatograficznej analityki procesowej.
prof. dr hab. inż. Adam Voelkel,
Wydział Technologii Chemicznej, Politechnika Poznańska
Autorami opiniowanej monografii są wybitni specjaliści w zakresie chromatografii gazowej, autorzy wielu wybitnych publikacji naukowych i wydatnych wcześniej książek, poświęconych również innych metodom chromatograficznych. Obecna monografia jest bardzo obszerna. Omówione są w niej szczegółowo wszystkie zadnienia związane z chromatografią gazową – podstawy teoretyczne rozdziału substancji, aparaturę, detektory, ilościowe oznaczenie, przygotowanie próbek do analizy i zastosowania metody. Krąg odbiorców tej monografii jest bardzo szeroki. Obejmuje on również specjalistów od kontroli jakości środowiska, a w mniejszym stopniu specjalistów zajmujących się innymi problemami dotyczącymi ochrony środowiska. Analiza środowiska, bardzo ważny element jego ochrony, wymaga od specjalistów głębokiej wiedzy. Dotyczy ona również wielu „nowych” substancji (substancje priorytetowe w zakresie polityki wodnej) dla których nie opracowano jeszcze metod znormalizowanych. Specjaliści wykonujący analizę chromatograficzną próbki środowiskowej muszą często sami zaadoptować dostępną w literaturze procedurę, dostosowując ją do aktualnych wymagań. Niezbędnej do tego wiedzy dostarcza niniejsza monografia. Opiniowania monografia powinna znaleźć się w bibliotece każdego laboratorium prowadzącego badania jakości środowiska.
Dr hab. inż. Jeremi Naumczyk,
prof. PW, Zakład Informatyki i Badań Jakości Środowiska, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Politechnika Warszawska
Recenzowana książka jest podręcznikiem chromatografii gazowej przeznaczonym dla studentów oraz chemików analityków pracujących w tym obszarze analizy. Chromatografia gazowa jest niebywale istotną, rzec można fundamentalną, techniką analizy zarówno jakościowej, jak i ilościowej skomplikowanych mieszanin związków organicznych. Obecnie na świecie pracują miliony chromatografów gazowych. Z doświadczenia recenzenta wynika, że również w Polsce w ostatnich latach bardzo istotnie wzrasta zainteresowanie tą techniką analityczną. Wydaje się to być związane ze zmianami, jakie zachodzą w przemysłowej strukturze Polski. Recenzowana książka trafia zatem w odpowiednim momencie na rynek. Zgodnie z informacjami wydawcy książka jest już trzecim wydaniem. Autorzy w sposób zwięzły i przystępny przedstawiają historię chromatografii gazowej i podstawowe informacje dotyczące procesu rozdzielenia chromatograficznego, wprowadzają podstawowe wielkości retencyjne, ogólnie opisują aparaturę oraz podają podstawowe informacje na temat gazów nośnych. Są tam jednak omówione również wielkości, których użyteczność w praktyce laboratoryjnej jest mała. Brak jest natomiast w odczuciu recenzenta opisu współczynnika fazowego β oraz jego relacji ze współczynnikiem podziału Nernsta oraz współczynnikiem retencji. (…) Podsumowując, recenzowana książka jest udanym i ważnym podręcznikiem wiedzy o chromatografii gazowej na rynku polskim. Należy pogratulować autorom sukcesu będącego wynikiem ich ciężkiej pracy.
Prof. dr hab. Tomasz Gierczak,
Uniwersytet Warszawski
chromatografia - 57-58.pdf(pdf)
119 KB
chromatografia - 247-248.pdf(pdf)
150 KB
chromatografia - 67-68.pdf(pdf)
54 KB
Przeczytaj fragment
chromatografia - 57-58.pdf(pdf)
119 KB
chromatografia - 247-248.pdf(pdf)
150 KB
chromatografia - 67-68.pdf(pdf)
54 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej