Do rzeczy i od rzeczy
W książce znajdziemy opisy wybranych przedmiotów niegdyś wykorzystywanych przez ludzi w codziennym życiu – w domu, w pracy, w szkole, a także widywane na ulicy, w lokalu, w sklepie, na ślizgawce. Smutny los porzucenia i „niepotrzebności” najczęściej dotyczy właśnie przedmiotów codziennego użytku Autorka przypomina dawną przydatność niektórych rzeczy i próbuje ustalić, co spowodowało ich odrzucenie. Przedmioty, które autorka wybrała do opisania, znajdowały się w przeszłości w różnych miejscach. Najwięcej rzeczy posiadali ludzie zamożni (mieszkańcy luksusowych willi, wielkomiejskich kamienic, dworów ziemiańskich) – często były to przedmioty eleganckie, modne, kosztowne, nowoczesne. W gospodarstwach ludzi utrzymujących się z pracy własnych rąk znajdowały się zwykle tylko przedmioty niezbędne – rzadko spotkamy tam przedmioty luksusowe i nowinki techniczne. W izdebce biedaka – nie znajdziemy prawie nic.
Maria Barbasiewicz
historyczka i popularyzatorka
Autorka książek Dobre maniery w przedwojennej Polsce (2012), Ludzie interesu w przedwojennej Polsce (2013), Warszawa – perła Północy (2014), W kuchni jak na wojnie (2015). W dorobku ma też kilka tomików serii „Tradycja Mazowsza”, monografię znanej podwarszawskiej rezydencji – Radziejowickie theatrum (2007, 2016), liczne artykuły i opracowania historyczne.
Interesują ją przemiany obyczajowe, historie ludzi i ich otoczenie. Jednemu z takich tematów przyjrzała się uważniej. Tak powstała książka Do rzeczy i od rzeczy – dzieje przedmiotów codziennych, do niedawna niezbędnych, które odeszły w XX wieku do lamusa historii.
Rekomendacje: