Dziady
Dziady to cykl dramatów romantycznych autorstwa Adama Mickiewicza. Ze względu na swoją strukturę nazywane są dramatem amorficznym, który charakteryzuje się brakiem strukturalnej jedności, kolejne wydarzenia nie są ze sobą połączone. II część jest dramatem społecznym, IV – dramatem miłosnym, a III – dramatem narodowo-rewolucyjnym. II i IV część Dziadów oraz wiersz Upiór, ze względu na miejsce powstania, nazywane są Dziadami wileńsko-kowieńskimi, natomiast III część – drezdeńskimi; według badaczy zaś miały one być zadośćuczynieniem dla rodaków, odkupieniem win za to, że poeta nie brał udziału w powstaniu listopadowym. Adam Mickiewicz (1798-1855) – urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka. Wybitny poeta, romantyczny wieszcz, zwany często „bardem słowiańskim” lub „poetą przeobrażeń”. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę doby polskiego romantyzmu. Znakomity twórca dramatu romantycznego. Autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady, a przede wszystkim epopei narodowej Pan Tadeusz. Zmarł 26 listopada1855 r. w Konstantynopolu, a w 1890 r. jego prochy zostały złożone w krypcie na Wawelu.
Adam Mickiewicz
ur. 1798
-
zm. 1855
Adam Mickiewicz (24.12.1798–26.11.1855) – jeden z najważniejszych polskich poetów, wieszcz narodowy. Uznaje się go za największego poetę polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej. Zalicza się do najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce i Europie: porównuje się go do Byrona i Goethego. Jego najpopularniejsze utwory to ballady, powieści poetyckie, dramat Dziady oraz epopeja narodowa Pan Tadeusz.
Debiutował Zimą miejską na łamach „Tygodnika Wileńskiego” w 1818 roku, za jego właściwy debiut uznaje się jednak Ballady i romanse opublikowane w 1822 roku. Utwór Romantyczność otwierający cykl był przyczynkiem do dyskusji nad romantyzmem i oświeceniem. Najnowsze badania udowadniają jednak, że Mickiewicz nie stawał w opozycji do oświecenia, a nawet korzystał z jego dorobku. Liczne pomniki wieszcza można znaleźć nie tylko w całej Polsce, lecz także na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Rosji, Francji, Czechach czy Bułgarii. Nazwisko Mickiewicza przyjął Uniwersytet w Poznaniu, istnieje również teatr jego imienia, a także różne inne instytucje, ulice, place itd.