Ballady i romanse
Ballady i romanse w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tego utworu na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.
Ballady i romanse Adama Mickiewicza to jedno z najważniejszych dzieł w polskiej literaturze, a jednocześnie utwór otwierający epokę polskiego Romantyzmu. Każda z ballad znajdujących się w zbiorze jest doskonałą realizacją motywów romantycznych, które składają się na całokształt epoki - mamy tutaj więc nieszczęśliwą miłość, tajemnice i zbrodnie, nastrojowe i niebezpieczne miejsca oraz krajobrazy, duchy, upiory, zjawy, a wszystkie utwory spaja w całość niezmienne przekonanie o istnieniu Boskiej sprawiedliwości, która za każde zło nieuchronnie zsyła karę, a każde dobro zawsze nagradza. Melodyjność i rytmiczność języka oraz dynamiczna akcja ballad sprawiają, że mimo upływu niemal dwustu lat od ich powstania wciąż nie można oderwać się od lektury.
Przedstawiamy nowe wydanie Ballad i romansów - w serii Kolorowa Klasyka, starannie opracowane edytorsko i uzupełnione o ilustracje idealnie oddające atmosferę zbioru, stworzone przez tak znanych artystów, jak Michał Elwiro Andriolli, Czesław Jankowski, Piotr Stachiewicz i wielu innych. W połączeniu z intrygującą, klimatyczną okładką sprawiają one, że książka może stanowić doskonały prezent dla konesera literatury, a także ozdobę każdej domowej biblioteczki.
Zapraszamy do lektury!
Adam Mickiewicz
ur. 1798
-
zm. 1855
Adam Mickiewicz (24.12.1798–26.11.1855) – jeden z najważniejszych polskich poetów, wieszcz narodowy. Uznaje się go za największego poetę polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej. Zalicza się do najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce i Europie: porównuje się go do Byrona i Goethego. Jego najpopularniejsze utwory to ballady, powieści poetyckie, dramat Dziady oraz epopeja narodowa Pan Tadeusz.
Debiutował Zimą miejską na łamach „Tygodnika Wileńskiego” w 1818 roku, za jego właściwy debiut uznaje się jednak Ballady i romanse opublikowane w 1822 roku. Utwór Romantyczność otwierający cykl był przyczynkiem do dyskusji nad romantyzmem i oświeceniem. Najnowsze badania udowadniają jednak, że Mickiewicz nie stawał w opozycji do oświecenia, a nawet korzystał z jego dorobku. Liczne pomniki wieszcza można znaleźć nie tylko w całej Polsce, lecz także na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Rosji, Francji, Czechach czy Bułgarii. Nazwisko Mickiewicza przyjął Uniwersytet w Poznaniu, istnieje również teatr jego imienia, a także różne inne instytucje, ulice, place itd.