ECLIPSE Biblioteka SWT
Niniejsza książka to przede wszystkim opis biblioteki SWT, czyli dzieła odważnych ludzi, którzy nie chcieli pogodzić się z ograniczonymi możliwościami AWT oraz Swinga. SWT to wyjątkowo wydajna i skuteczna biblioteka służąca do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika.
Adam Bochenek
Adam Bochenek (1875-1913) był jednym z najwybitniejszych polskich lekarzy, anatomów i antropologów przełomu wieków. Jako profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego wykładał w Krakowie anatomię, organizował laboratoria badawcze i zajmował się reorganizacją wydziału lekarskiego. Dziełem jego życia była wielka praca „Anatomia człowieka”, której pierwszy tom wyszedł w 1909 roku. Po przedwczesnej śmierci Bochenka w 1913 roku pracę nad monumentalnym podręcznikiem kontynuował jego uczeń i współpracownik Michał Reicher (późniejszy współtwórca Akademii Lekarskiej w Gdańsku).
Prace nad finalną wersją „Anatomii” prowadzone były aż do 1965 roku, kiedy okazał się ostatni, siódmy już tom podręcznika. Praca polskich lekarzy okazała się tak gruntowna i świetnie przygotowana merytorycznie, że ich podręcznik wznawiany jest do dziś, stanowiąc podstawowe źródło wiedzy kolejnych pokoleń anatomów. Ostatnie jego wydanie skrócone zostało do pięciu tomów, z których każdy liczy blisko tysiąc stron, i wydane w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.
Stowarzyszenie autorów książek medycznych uznało „Anatomię człowieka” Bochenka i Reichera za najlepsze dzieło medyczne XX wieku.
Układ treści „Anatomii człowieka”
Książki Adama Bochenka dostępne są w księgarni internetowej PWN w promocyjnej cenie jako pakiet pięciu tomów „Anatomii człowieka” lub jako poszczególne tomy do kupienia oddzielnie. W tomie pierwszym adepci anatomii odnajdą podstawowe informacje o anatomii ogólnej oraz szczegółowe opisy kości, stawów, więzadeł oraz mięśni. Tom drugi dokładnie omawia układ trawienny, układ oddechowy, układ moczowo-płciowy oraz układ wewnątrzwydzielniczy. W trzecim tomie znalazł się opis układu naczyniowego, czwarty zaś poświęcony został mianownictwu w języku łacińskim, znajdują się w nim także opisy rdzenia kręgowego, przedłużonego, mózgowia oraz dróg czuciowych i ruchowych. Ostatni, piąty tom „Anatomii człowieka” omawia zaś układ nerwowy obwodowy, układ nerwowy autonomiczny, powłokę wspólną oraz narządy zmysłów.
Seria BIBLIOTEKA PROGRAMISTY
Seria obejmuje książki prezentujące różne języki programowania poczynając od popularnych do specjalistycznych. Ich wspólną cechą jest przystępny język i wiele przykładów praktycznych. Jest adresowana zarówno do początkujących, średnio zaawansowanych, jak i doświadczonych programistów.