Ekonometria i badania operacyjne
Nowy zbiór zadań z ekonometrii i badań operacyjnych w zakresie obowiązującym na studiach licencjackich uczelni ekonomicznych i humanistycznych.
Podręcznik łączy cechy takie jak:
- koncentracja na podstawowym programie metod ilościowych, pozwalająca na wykorzystanie książki na wstępnych etapach edukacji ekonomicznej,
- ilustracja omawianych zagadnień przy użyciu pakietów komputerowych powszechnie dostępnych dla studentów.
Publikacja została napisana dla studentów, którzy poza teoretycznym podręcznikiem potrzebują rozwiązanych i przystępnie wyjaśnionych przykładów oraz zadań do samodzielnej pracy. Zawiera kilkadziesiąt starannie przemyślanych zadań, wprowadzających w arkana modelowania ekonometrycznego oraz praktykę badań operacyjnych.
Dodatkowym atutem książki jest dołączenie opisu pakietów komputerowych i języków programowania pozwalających na analizę bardziej zaawansowanych zagadnień z dziedziny ekonometrii i badań operacyjnych.
Zagadnienia składające się na zbiór zadań zostały przedstawione w sposób nowoczesny. Odnoszą się do współczesnych problemów wymagających zastosowania metod ekonometrycznych i optymalizacyjnych oraz zostały zilustrowane przykładami rozwiązanymi z wykorzystaniem pakietów obliczeniowych dostępnych na polskich uczelniach.
Znajomość przedstawionej w publikacji problematyki analitycznej wraz z przeglądem narzędzi informatycznych wspomagających dokonywanie analiz stanowi solidny punkt wyjścia do pracy analitycznej w zakresie zawodowym oraz studiów II stopnia na kierunkach ekonomicznych. Nauczyciele akademiccy znajdą tu zarówno inspirację do tworzenia nowych zadań, jak i rzetelnie przygotowane, niezawierające błędów przykłady.
Z recenzji prof. dr hab. Magdaleny Osińskiej
Strony 172-173_REP.pdf(pdf)
59 KB
Strony 140-141_REP.pdf(pdf)
47 KB
Strony 38-39_REP.pdf(pdf)
66 KB
Michał Bernardelli
dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH - Prodziekan Studium Magisterskiego SGH; od prawie 20 lat prowadzi zajęcia i szkolenia o tematyce z zakresu metod ilościowych. Interdyscyplinarność jego prac naukowych opiera się głównie na wykorzystaniu aparatury informatycznej i matematycznej do rozwiązywania problemów w obszarach związanych z analizą i eksploracją danych, w szczególności w zagadnieniach Big Data, metod predykcyjnych i optymalizacji.
Anna Decewicz
dr Anna Decewicz - Kierownik Zakładu Metod Probabilistycznych Instytutu Ekonometrii SGH; od ponad 20 lat prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu badań operacyjnych i ekonometrii. Specjalizuje się w zastosowaniach probabilistycznych modeli badań operacyjnych, przede wszystkim markowowskich, w ekonomii i finansach.
Emilia Tomczyk
dr hab. Emilia Tomczyk, prof. SGH - Kierownik Zakładu Ekonometrii Stosowanej Instytutu Ekonometrii SGH; zajęcia dydaktyczne prowadzi od 1996 r. Jej zainteresowania naukowe obejmują teorię racjonalności, modelowanie oczekiwań ekonomicznych, kwantyfikację zmiennych jakościowych, teorię gier (zwłaszcza ewolucyjnych) oraz wszelkie nietypowe zastosowania ekonometrii w naukach społecznych.
Przeczytaj fragment
Strony 172-173_REP.pdf(pdf)
59 KB
Strony 140-141_REP.pdf(pdf)
47 KB
Strony 38-39_REP.pdf(pdf)
66 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Seria Statystyka i ekonometria
W skład serii Statystyka i ekonometria wchodzą praktyczne podręczniki, będące literaturą obowiązkową na uczelniach wyższych. Wszystkie zagadnienia ilustrowane są wieloma przykładami, które ułatwiają zarówno studiującym, jak i menedżerom przyswajanie oraz stosowanie wiedzy w praktyce. Autorzy koncentrują się na warstwie aplikacyjnej omawianych metod, technik i narzędzi oraz na możliwościach ich praktycznego wykorzystania. Umożliwiają to liczne przykłady, ćwiczenia i zadania.