Ekonomia międzynarodowa Tom 1
Nowe wydanie podręcznika Międzynarodowe stosunki gospodarcze!
Podręcznik składa się z 2 niezależnych części. Tom 1 dotyczy zagadnień handlu w ujęciu rzeczowym (Teoria wymiany międzynarodowej, Polityka handlowa). Tom 2 poświęcony jest aspektom pieniężnym (Kursy walutowe i makroekonomia gospodarki otwartej, Międzynarodowa polityka makroekonomiczna).
Główne zalety podręcznika:
- liczne studia przypadków ilustrujące w sposób praktyczny prezentowane teorie i ułatwiające przyswojenie materiału;
- dodatki matematyczne do wybranych rozdziałów, które zaspokajają potrzeby studentów ekonometrii lub statystyki;
- ujęcie najnowszych osiągnięć i trendów, które pojawiły się w ostatnich latach w dziedzinie opisu, analizy i interpretacji międzynarodowych stosunków gospodarczych;
- aneksy obrazujące znaczenie dla gospodarki polskiej wybranych, ważnych elementów teorii ekonomii międzynarodowej; autorami aneksów są pracownicy Katedry Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego;
- podział podręcznika na 2 niezależne od siebie części, co jest wygodne z dydaktycznego punktu widzenia.
Podręcznik przeznaczony jest do przedmiotów: międzynarodowe stosunki gospodarcze, ekonomia międzynarodowa, teoria handlu międzynarodowego, polityka handlu międzynarodowego. Autorzy publikacji należą do najwybitniejszych twórców ekonomii międzynarodowej.
Opinia o książce:
Test przydatności podręcznik ten przeszedł wielokrotnie na uczelniach na całym świecie. Jest on bowiem powszechnie uważany za klasykę dyscypliny. Autorzy są znanymi, uznanymi i bardzo aktywnymi teoretykami i komentatorami rzeczywistości gospodarczej w wymiarze międzynarodowym. [...] Przewaga konkurencyjna publikacji polega na jej kompleksowości, podręcznik ten stanowi wyczerpującą, fundamentalną i obszerną analizę międzynarodowych stosunków gospodarczych.
(Prof. dr hab. Marian Gorynia, Katedra Handlu Międzynarodowego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu)
W 2008 roku Paul Krugman otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Profesorowie Królewskiej Akademii Nauk uhonorowali go za "analizę wzorów handlowych i lokalizacji działalności gospodarczej".
Nasz partner:

Krugman Paul R.
Profesor ekonomii na Uniwersytecie w Princeton, gdzie systematycznie prowadzi zajęcia z podstaw ekonomii. Wykładał także w Yale University. W latach 1982-1983 główny ekonomista ds. międzynarodowych w Prezydenckiej Radzie Doradców Ekonomicznych.
Wydając Retchinking International Trade stał się najważniejszą postacią wśród twórców nowej teorii handlu.
Jego badania naukowe dotyczą międzynarodowego handlu i finansów. Należy on do twórców "nowej teorii handlu", w której podkreśla rolę historii, przypadku oraz polityki rządu. Autor wielu publikacji w czasopismach fachowych oraz licznych monografii. Pisze także dla osób nie związanych z ekonomią. W 1991 roku za całokształt osiągnięć naukowych został odznaczony medalem Johna Batesa Clarka, przyznawanym co dwa lata przez Amerykańskie Towarzystwo Ekonomiczne.
W 2008 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Profesorowie Królewskiej Akademii Nauk uhonorowali go za "analizę wzorów handlowych i lokalizacji działalności gospodarczej".
Maurice Obstfeld
Profesor ekonomii na University of California, Berkeley. Obecnie główny ekonomista w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Stworzył jedną z fundamentalnych prac z dziedziny makroekonomii gospodarki otwartej.