Etnografia
Książka zdobyła nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką.
Atrakcyjnie opracowana, znakomita i monumentalna praca profesora Mariana Pokropka, nestora polskiej etnografii, ukazuje odchodzący świat tradycyjnej kultury materialnej, stanowiącej nasze wspólne dziedzictwo narodowe.
Książka składa się ze wstępu, jedenastu rozdziałów tematycznych oraz zakończenia. W poszczególnych rozdziałach autor omawia rozmaite zagadnienia dotyczące kultury materialnej na tle procesów gospodarczych i społecznych, uwidacznia zachodzące pod ich wpływem przekształcenia, a także zmiany wynikające z postępu technologicznego. Integralną częścią książki są ilustracje - w większości unikatowe fotografie i rysunki pochodzące z prywatnego archiwum profesora Pokropka. Najstarsze powstały na początku lat 50 XX wieku, najmłodsze autor wykonywał w pierwsze dekadzie bieżącego stulecia.
Książka jest przeznaczona dla specjalistów, ale też wszystkich osób zainteresowanych kulturą materialną obszaru Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej. Znajdą oni w niej syntezę wiedzy o tradycyjnej kulturze materialnej Polski z licznymi odniesieniami do kultur społeczności z obszaru Słowiańszczyzny - efekt systematycznych badań prowadzonych do końca XX wieku oraz dokumentację fotograficzną do przełomu XX i XXI wieku.
Str91-103 od Etnografia repozyt 7.pdf(pdf)
39 KB
Str91-103 od Etnografia repozyt 12.pdf(pdf)
85 KB
Str91-103 od Etnografia repozyt 11.pdf(pdf)
39 KB
Str91-103 od Etnografia repozyt 1.pdf(pdf)
41 KB
Str91-103 od Etnografia repozyt 5.pdf(pdf)
69 KB
Marian Pokropek
Etnograf , profesor dr hab., emerytowany pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, założyciel Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. Autor ponad 60 monografii, rozpraw i artykułów naukowych. Obszar zainteresowań : etnografia Polski i Słowiańszczyzny, zwłaszcza ludowa architektura i sztuka. Obszar badań: Polska, Białoruś, Litwa, Ukraina, Bałkany (Macedonia, Bułgaria). Był kierownikiem Zakładu Etnografii Polskiej i Słowiańszczyzny w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Niezależnie od uniwersyteckich obowiązków prof. Pokropek współpracował z muzeami, głównie typu skansenowskiego (Ciechanowiec, Białystok, Sierpc i in.) będąc ich konsultantem naukowym. Poświęcił się też badaniom ludowej plastyki, gromadząc opisy i fotografie o artystach ludowych i ich twórczości. Zgromadził kolekcję polskiej sztuki ludowej, którą udostępnia w zbudowanym przez siebie pawilonie wystawowym w Otrębusach.
Wybrane publikacje
- Budownictwo ludowe w Polsce, Warszawa 1976
- Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce, Warszawa 1978
- Przewodnik po izbach regionalnych w Polsce, Warszawa 1980
- Sztuka ludowa w Polsce, wyd. I Warszawa 1988, wyd. II Warszawa 1991
- Budownictwo ludowe. Chałupy i ich regionalne zróżnicowanie, Warszawa 1995
- Męka i Zmartwychwstanie Pańskie. Informator wystawy, Płock 2000
- Boże Narodzenie w tradycji i sztuce ludowej. Wystawa ze zbiorów Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Sierpc 2003
- Polskie wycinanki ludowe, Otrębusy 2004
- Bug – rzeka, która łączy. Dzieje rolnictwa Pobuża, Chełm 2005
- Ludowe tradycje Suwalszczyzny, Suwałki 2010
Nagrody i odznaczenia
- Złoty Krzyż Zasługi 1977
- Medal Komisji Edukacji Narodowej 1998
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 2003
- Zasłużony Działacz Kultury (dwukrotnie)
- Medal im. Oskara Kolberga
- Medal im. A. Chętnika
- Medal im. Ks. K. Kluka
- Nagroda CLIO Wydziału Historycznego UW (dwukrotnie: 1996, 1997)
- Nagrody JM Rektora UW
- Nagrody naukowe MEN (trzykrotnie)
- Nagroda Sekretarza naukowego PAN
- Nagroda Wydawców