Europa i Niedźwiedź
\n\n
\n\n
\n\nNiedźwiedź jako symbol Rosji jest zachodnim osiemnastowiecznym wynalazkiem. Zawarło się w nim barbarzyństwo, agresja, okrucieństwo, lenistwo. Wizerunek Rosji-niedźwiedzia określał i określa granice „świata cywilizowanego”, sprzyja kształtowaniu świadomości „europejskiej”. Budząc strach, pomaga uzasadnić określoną politykę zagraniczną wobec ZSRS i Rosji.
\n\nCelem książki jest zbadanie semiotyki wizerunku rosyjskiego niedźwiedzia w Rosji i kulturach europejskich oraz etapów jego rozwoju. Autorzy spróbowali prześledzić wpływ niedźwiedziej metafory na postrzeganie Rosji w świecie, a także sposób, w jaki wykorzystuje się go do legitymizacji lub delegitymizacji rosyjskiej władzy oraz w polityce rosyjskiego nacjonalizmu.
\n\nWydanie zawiera niemal 300 kolorowych ilustracji przedstawiających wizerunek rosyjskiego niedźwiedzia od czasów najdawniejszych aż po współczesne.
\n\n
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-64486-39-5
- ISBN druku: 978-83-935192-2-4
- Liczba stron: 262
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Czy metafory potrafią zabijać?
Część I. Niedźwiedź jako strażnik granic
Między bestiaryzacją a humanizacją Innego
Część II. Niedźwiedź w europejskiej mitologii
Niedźwiedź w heraldyce oraz w symbolice państw i narodów
Część III. Rosja-niedźwiedź: historia symbolu
Rosja: „zimna” Północ, „zacofany” Wschód
Rozdział I. Początki: XVI–XVIII wiek
Rozdział II. XIX wiek
Wojny napoleońskie
Sprawa polska
Wojna krymska
Święta misja rosyjskiego włamywacza
Wielka gra
Rozdział III. Fin de si?cle (1800–1910)
W łóżku z Marianną
Porozumienie z niedźwiedziem
Wojna rosyjsko-japońska
Rewolucja 1905 roku
Francuskie niedźwiedzie i Berolina
Rozdział IV. Pierwsza wojna światowa
Niedźwiedzi sojusznik
Mord na niedźwiedziu
Rewolucja lutowa i październikowa
Rozdział V. Rosyjski niedźwiedź w przedrewolucyjnej Rosji
Rozdział VI. Dwudziestolecie międzywojenne
Dyskurs imperialny i cywilizacyjny. Niedźwiedź jako Potwór ze Wschodu
Dyskurs antykomunistyczny i antysemicki. Niedźwiedź jako naród w okowach
Rozdział VII. Druga wojna światowa
Od sowieckiej świni do bajki o niedźwiedziach
Od zmowy milczenia do aryjskiej krucjaty
Rozdział VIII. Zimna wojna, czyli w lesie grasuje niedźwiedź
Rozdział IX. Po upadku komunizmu
Borys Jelcyn jako rosyjski miś
Władimir Putin jako groźny niedźwiedź
Dmitrij Miedwiediew jako miś pluszowy
Niedźwiedzia metafora w dyskursie o konflikcie gruzińsko-rosyjskim
Rozdział X. Niedźwiedź na wspołczesnej rosyjskiej scenie politycznej
Niedźwiedzizacja Rosji
Zatrzymać niedźwiedzia!
Niedźwiedź trojański
Dlaczego świat wciąż boi się rosyjskiego niedźwiedzia?
Spis ilustracji