Folwark zwierzęcy
George Orwell, właśc. Eric Arthur Blair (1903-1950), angielski powieściopisarz, eseista i publicysta o przekonaniach demokratyczno-socjalistycznych. Uczestnik wojny domowej w Hiszpanii (1936-1937) po stronie anarchistów, w czasie II wojny światowej był korespondentem BBC. Z tych doświadczeń wyniósł silną niechęć do ustroju totalitarnego, komunizmu, co znalazło odbicie w jego twórczości. Rozgłos przyniosły mu powieści Folwark zwierzęcy i Rok 1984.
Orwell pisał: ,,Folwark zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalna poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. [...] Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego, jak dobrotliwa dyktatura”.
George Orwell
ur. 1903
-
zm. 1950
George Orwell (ur. 25.06.1903, zm. 21.01.1950) – angielski pisarz, eseista, krytyk. Ostro sprzeciwiał się systemom totalitarnym, był zwolennikiem socjalizmu demokratycznego. Do jego najbardziej znanych dzieł należą antyutopijny Rok 1984 i stanowiący alegorię systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie książki zapewniły pisarzowi status jednego z najbardziej poczytnych autorów XX wieku.
Od jego nazwiska utworzono przymiotnik „orwellowski. Oznacza on sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” czy „nowomowa” trafiły na stałe do języka potocznego.
W 1936 roku brał czynny udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Później napisał o niej książkę W hołdzie Katalonii. W PRL utwory Orwella były objęte zakazem publikacji (w pozostałych krajach komunistycznych samo nazwisko Orwell stanowiło tabu). Do upadku komunizmu twórczość autora była obecna w przekładzie polskim jedynie na emigracji , w obiegu oficjalnym pojawiła się dopiero w 1988 roku.