Historia fizyki
Od lat oczekiwany, kompleksowy podręcznik historii fizyki, który wypełnił lukę w tym zakresie nie tylko w piśmiennictwie polskim, ale również światowym. Powstał na bazie wykładów prowadzonych od około 30 lat przez prof. Andrzeja K. Wróblewskiego na Uniwersytecie Warszawskim.
W książce omówiono główne ścieżki rozwoju fizyki, począwszy od cywilizacji starożytnych, aż po osiągnięcia fizyki współczesnej. Doskonała prezentacja rozwoju idei naukowych z zakresu fizyki przedstawiona jest na tle historii nauki, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć w dziedzinach najbliższych fizyce: astronomii i chemii.
Podręcznik napisany jest w sposób przystępny i bardzo interesujący. Na uwagę zasługuje bogactwo ilustracji - portrety uczonych, ilustracje przyrządów fizycznych z różnych epok, schematy ważnych historycznych doświadczeń, strony tytułowe dzieł najważniejszych dla rozwoju fizyki i wiele innych. Piękna szata graficzna i arkana historii fizyki sprawią czytelnikom wiele przyjemności i satysfakcji z lektury.
Książka przeznaczona dla studentów fizyki i kierunków pokrewnych, wykładowców fizyki, astronomii oraz historyków, filozofów, uczniów szkół średnich oraz nauczycieli fizyki, a także osób zainteresowanych historią fizyki i historią nauki.
NAGRODY
Dnia 7.11.2007 roku książka prof A.K. Wróblewskiego otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Książki Naukowej ACADEMIA 2007. Gratulujemy autorowi i zespołowi redakcyjnemu.
Andrzej Kajetan Wróblewski
Urodzony w 1933 roku; fizyk. Od 1971 roku profesor Uniwersytetu Warszawskiego (w latach 1989–1993 rektor). Od 1976 roku członek PAN, od 1983 roku TNW. Autor prac z fizyki wysokich energii, głównie o mechanizmie produkcji hadronów (znalazł m.in. związek między średnią krotnością produkowanych cząstek i dyspersją ich rozkładu). Napisał także prace z historii fizyki: Wstęp do fizyki (t. 1 1976, t. 2 część 1–2 1989–91, wspólnie z J. Zakrzewskim), Prawda i mity w fizyce (1982). Był przewodniczącym komitetu naukowego Encyklopedii fizyki współczesnej (1983).
NAGRODYDnia 7.11.2007 roku książka prof A.K. Wróblewskiego otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Książki Naukowej ACADEMIA 2007. Gratulujemy autorowi i zespołowi redakcyjnemu.