Darmowa dostawa już od 79zł! Zobacz więcej

Kawa czy herbata? Pierwszy telewizyjny program śniadaniowy. Komunikat polimodalny z perspektywy lingwistyki dyskursu

Tyc Ewelina
27,93 zł -30%
39,90 zł
Cena okładkowa
39,90 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
27 maj 2018
Format pliku
eBook (pdf)
Autor/Redaktor
Tyc Ewelina

Kawa czy herbata? Pierwszy telewizyjny program śniadaniowy. Komunikat polimodalny z perspektywy lingwistyki dyskursu

Rozprawa prezentuje szczegółową analizę pierwszego ogólnopolskiego programu śniadaniowego Kawa czy herbata?. Poranny magazyn emitowany był na antenie TVP1 od 1992 do 2013 roku, czyli przez dwadzieścia jeden lat. Był to okres dużych zmian nie tylko w polskiej telewizji, lecz także w ogóle w mediach masowych. „Telewizja na śniadanie”, bo taka idea przyświeca porannym pasmom, jest w Polsce chętnie oglądana. Świadczą o tym zarówno wskaźniki oglądalności, jak i obecność pasma porannego nie tylko w każdej z wiodących stacji telewizyjnych w Polsce, lecz także w stacjach lokalnych (np. TVP Katowice). Praca złożona jest z dwóch głównych części, które podzielone są na szczegółowe rozdziały. W części teoretycznej jest przedstawiony stan badań prac medioznawczych. Są również szeroko opisane metody postępowania, czyli analiza dyskursowa oraz językowy obraz świata, medialny obraz świata i dyskursywny obraz świata. W drugiej zaś części – analitycznej – został opisany materiał audiowizualny programu Kawa czy herbata?. Materiał scharakteryzowano według czterech aspektów wzorca gatunkowego opracowanego przez Marię Wojtak: aspektu strukturalnego, aspektu pragmatycznego, aspektu stylistycznego oraz aspektu poznawczego. W aspekcie strukturalnym została omówiona budowa zarówno całości programu, jak i poszczególnych jego części. W aspekcie pragmatycznym analizą zostali objęci aktorzy analizowanego dyskursu, czyli prezenterzy programu oraz sceny, na której występują, czyli studio. Z kolei w aspekcie stylistycznym charakterystyce zostaje poddany styl indywidualny wybranych gospodarzy programu. W ostatnim aspekcie – poznawczym – przedstawiony zostaje medialny obraz świata, który został stworzony w programie śniadaniowym Kawa czy herbata?. Podjęte w pracy rozważania wpisują się w nurt badań dotyczących lingwistyki dyskursu oraz mediolingwistyki.

Spis treści

Spis treści Wstęp / 7 Konteksty teoretyczne i metodologiczne pracy 1. Lingwistyka dyskursu – dyskurs i analiza dyskursowa / 15 2. Językowy, dyskursywny, medialny obraz świata / 24 Telewizja – specyfika medium 1. Dyskurs telewizyjny / 37 1.1. Nadawca / 39 1.2. Odbiorca / 43 1.3. Pozostałe eksponenty / 50 2. Program śniadaniowy jako gatunek telewizyjny / 58 Kawa czy herbata? – dyskursowe studium programu 1. Charakterystyka programu Kawa czy herbata? / 75 2. Zagadnienia szkatułkowej budowy i polimodalności / 79 3. Zagadnienia teatralizacji i autoprezentacji / 113 4. Zagadnienie stylu osobniczego / 141 5. Zagadnienia doboru tematu i wpływu społecznego / 175 Podsumowanie / 197 Aneks / 201 Bibliografia / 203 Indeks osobowy / 219 Summary / 223

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego wydawnictwa
Emigracja jako doświadczenie. Studium na przykładzie migrantów powrotnych do województwa śląskiego
24,43 zł -30%
34,90 zł Cena okładkowa
34,90 zł Najniższa cena
Przemiany wiedzy w cyberkulturze. Badania nad kulturą, komunikacją, wiedzą i mediami
55,93 zł -30%
79,90 zł Cena okładkowa
79,90 zł Najniższa cena
An English-Polish Dictionary of Linguistic Terms
45,43 zł -30%
64,90 zł Cena okładkowa
64,90 zł Najniższa cena
Filozofia Emmanuela Levinasa jako ancilla theologiae
17,43 zł -30%
24,90 zł Cena okładkowa
24,90 zł Najniższa cena
Bezrobotni z pokolenia Baby Boomers i pokolenia Z. Różnice generacyjne a gotowość do funkcjonowania w realiach zmieniającego się rynku pracy – na przykładzie Rudy Śląskiej
17,43 zł -30%
24,90 zł Cena okładkowa
24,90 zł Najniższa cena
Komunikowanie polityczne. Skrypt dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii
27,93 zł -30%
39,90 zł Cena okładkowa
39,90 zł Najniższa cena
Od Wydziału Propagandy Filmowej do Centralnego Urzędu Kinematografii. Pierwsza dekada partyjno-państwowego monopolu w polskim kinie
17,43 zł -30%
24,90 zł Cena okładkowa
24,90 zł Najniższa cena
Diverse concettualizzazioni delle relazioni attraverso preposizioni neutre in italiano. Un approccio cognitivo
13,93 zł -30%
19,90 zł Cena okładkowa
19,90 zł Najniższa cena
Wymowa młodych aktorów. Analiza wyników badań realizacji fonemów spółgłoskowych
38,43 zł -30%
54,90 zł Cena okładkowa
54,90 zł Najniższa cena
Uwarunkowania czynów karalnych młodzieży w świetle teorii napięcia Roberta Agnew. Studium empiryczne z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej
31,43 zł -30%
44,90 zł Cena okładkowa
44,90 zł Najniższa cena

Kawa czy herbata? Pierwszy telewizyjny program śniadaniowy: Analiza fenomenu porannego magazu

Zapraszamy do odkrywania fascynującej historii pierwszego ogólnopolskiego programu śniadaniowego „Kawa czy herbata?”, emitowanego na antenie TVP1 przez ponad dwie dekady. Ta szczegółowa analiza nie tylko przybliża kulisy powstania i rozwoju tego kultowego pasma, ale także ukazuje zmiany w mediach masowych i ich wpływ na codzienne życie Polaków. W naszej ofercie znajdą Państwo również interesujące rekomendacje książek, które poszerzą wiedzę na temat języka, kultury i mediów w Polsce i Rosji. Zapraszamy do lektury i odkrywania nowych perspektyw!

  1. Polskie i rosyjskie czasowniki jedzenia. Studium leksykalno-semantyczne: Ta rozprawa wnikliwie analizuje polskie i rosyjskie czasowniki związane z czynnościami jedzenia, oferując unikalne spojrzenie na ich znaczenia i funkcje w obu językach. To obowiązkowa lektura dla miłośników językoznawstwa i kulturoznawstwa, którzy chcą zgłębić tajniki semantyki leksykalnej.
  2. Prasowa wizja dziewczyny (analiza konfrontatywna polskich i rosyjskich): Odkryj, jak media masowe kształtują obrazy kobiet i wpływają na społeczne postawy, analizując przekazy medialne w kontekście polskim i rosyjskim. Ta książka to fascynujące studium wpływu mediów na percepcję i kulturę wizualną.
  3. Nazwa własna wobec gatunku i dyskursu: Praca ta łączy lingwistykę tekstu, teorię dyskursu i onomastykę, badając, jak nazwy własne kształtują gatunki i dyskursy literackie na przykładzie barokowych tekstów artystycznych. To cenne źródło dla badaczy literatury i językoznawców zainteresowanych tożsamością językową.
  4. Syndrom postcovidowy w języku Polsko-bułgarskie studium przypadku. Rap: To pionierskie porównanie językowych efektów pandemii COVID-19 w Polsce i Bułgarii, wykorzystujące innowacyjne metody badawcze, takie jak eksperymenty asocjacyjne i ankietowe. Idealne dla tych, którzy chcą zrozumieć język w kontekście kryzysu zdrowotnego.
  5. Słowotwórstwo na usługach reklamy. Mechanizmy tekstowe: Poznaj tajniki słowotwórczych mechanizmów perswazji w tekstach reklamowych, które mają kluczowe znaczenie dla skuteczności marketingu. Ta książka to nieocenione źródło wiedzy dla specjalistów od reklamy i językoznawców.
  6. Eufemizmy we współczesnym języku słowackim: Monografia ta zgłębia zjawisko eufemizmów w języku słowackim, ukazując ich rolę w kulturze i komunikacji, a także w kontekście tabu językowego. To fascynujące opracowanie dla lingwistów i kulturoznawców zainteresowanych językiem i kulturą Słowacji.
  7. Nazwy roślin jako zwierciadło wiejskiego świata (na materiale gwary kujawskiej): To pionierskie badanie dokumentuje leksykę roślinną regionu kujawskiego, ukazując jej znaczenie dla tożsamości regionalnej i dziedzictwa kulturowego. Idealne dla miłośników języka, kultury i przyrody.
  8. Kulturowe kody reklamy. Świat znaczeń w reklamie z perspektywy socjalizacji: Ta publikacja analizuje, jak reklama wpływa na socjalizację i kształtowanie wartości społecznych, szczególnie w kontekście mediów i przekazów kulturowych. Doskonałe źródło dla badaczy kultury i komunikacji.
  9. Właściwości fonetyczne małopolskich rot sądowych: Praca ta rzuca światło na unikalne cechy fonetyczne małopolskich rot sądowych z XIV i XV wieku, ukazując ich znaczenie dla historycznej fonetyki i dialektologii. Niezbędna lektura dla językoznawców historycznych.
  10. Retoryka i jej zastosowania: Podręcznik wprowadzający w świat retoryki, pokazujący jej praktyczne zastosowania w medioznawstwie i dziennikarstwie. To kompendium wiedzy dla studentów i praktyków komunikacji, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności retoryczne.
Kawa czy herbata? Pierwszy telewizyjny program śniadaniowy. Komunikat polimodalny z perspektywy lingwistyki dyskursu

Kawa czy herbata? Pierwszy telewizyjny program śniadaniowy. Komunikat polimodalny z perspektywy lingwistyki dyskursu

27,93 zł -30%
39,90 zł
Cena okładkowa
39,90 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką