MENU

Kim jesteś politologu?

(eBook)

Historia i stan dyscypliny w Polsce

0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Kraków, 2011

  • Autor: Barbara Krauz-Mozer, Paweł Ścigaj, Piotr Borowiec

  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 40,95 zł
Najniższa cena z 30 dni: 28,67 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

35,22
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Kim jesteś politologu?

Kim jest politolog? Być może badaczem szukającym regularności w sferze polityki, może uczonym pragnącym odnaleźć odpowiedź na pytanie o formułę dobrego państwa, może wychowawcą chcącym kształtować pokolenia świadomych obywateli, a może wysokiej klasy komentatorem niosącym zrozumienie zjawisk politycznych tym, którzy gubią się w gąszczu polityki. Może jest wyspecjalizowanym historykiem lub prawnikiem, a może pytając o to, kiedy polityk jest wielki, a kiedy zwyczajny lub nawet mierny i co sprawia, że podejmujemy polityczną działalność, staje się socjologiem albo psychologiem. Może poszukiwanie materialnych podstaw polityki przesuwa go w stronę ekonomii, a może pragnienie sensu i zrozumienia czyni zeń filozofa. Być może łączy te elementy w szczególnym zainteresowaniu wyjątkową sferą życia społecznego – polityką, gdy trzeba, patrząc na nią z różnych perspektyw, za pomocą różnych narzędzi i w różne wcielając się role.
Ze Wstępu

Zarówno potrzeba edukacji w zakresie wiedzy politologicznej, jak i poważne w tej dziedzinie zaniedbania pozostają dla zainteresowanych sprawą bezdyskusyjną.Z tego powodu przyjąłem z entuzjazmem inicjatywę prof. Barbary Krauz-Mozeri jej zespołu opublikowania pracy będącej w zamyśle biografią tej dyscypliny naukowej w Polsce. Jakkolwiek poprzednio podejmowane były ograniczone objętościowo i okazjonalne raczej próby jej przedstawienia, to ujęcie ma tym razem charakter całościowy i systematyczny.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Krzysztofa Pałeckiego

Książka prezentuje panoramiczny i dynamiczny obraz polskiej politologii na tle jej historii i przekształceń. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie stanu obecnego i ewolucji tej dyscypliny akademickiej w Polsce. Z pewnością wzbudzi ono duże zainteresowanie w środowisku naukowców i dydaktyków zajmujących się profesjonalnie politologią jako kierunkiem studiów wyższych oraz dziedziną badań naukowych. (…) Praca zasługuje na bardzo wysoką ocenę zarówno pod względem metodologicznym, jak i w zakresie osiągniętych rezultatów badawczych. Stanowi poważne dokonanie polskiej politologii i świadczy o jej zdolności do pogłębionej samooceny.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Andrzeja W. Jabłońskiego


Krauz-Mozer Barbara – socjolog, historyk, politolog, jest profesorem w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kieruje Zakładem Teorii Polityki i Państwa. Zajmuje się filozofią i metodologią nauk społecznych oraz teorią polityki. Jest autorką m. in. takich prac: Metodologiczne problemy wyjaśniania w nauce o polityce (1992), Teoria polityki. Metodologiczne podstawy politologii empirycznej, (1993), Teorie polityki (2005, 2007). Współredaktorem: Spotkania z Lewiatanem (2004), Czas społeczeństwa obywatelskiego. Między teorią a praktyką (2006), Samotność idei? Społeczeństwo obywatelskie we współczesnym świecie, (2007), Oblicza polskiego systemu politycznego (2007), Globalizacja – nieznośne podobieństwo? Świat i jego instytucje w procesie uniformizacji (2008), Teoretyczne i metodologiczne wyzwania badań politologicznych w Polsce (2009). Jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.

Borowiec Piotr – absolwent socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt w Zakładzie Teorii Polityki i Państwa w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ w Krakowie. Autor ponad 40-tu artykułów z zakresu socjologii polityki, teorii polityki i metodologii, a także dwóch monografii dotyczących międzywojennego koncernu prasowego Ilustrowany Kurier Codzienny: Jesteśmy głosem milionów (2005) i Między sensacją a nauką (2005), współautor monografii Struktury organizacyjne polskich partii politycznych (2010). Współredaktor prac: Czas społeczeństwa obywatelskiego. Między teorią a praktyką (2006), Kraków polityczny 2005. Rzecz o partiach i wyborach, (2006), Samotność idei? Społeczeństwo obywatelskie we współczesnym świecie, (2007), Globalizacja – nieznośne podobieństwo? Świat i jego instytucje w procesie uniformizacji (2008), Ilustrowany Kurier Codzienny (1910-1939) (2010).

Ścigaj Paweł – adiunkt w Zakładzie Teorii Polityki i Państwa w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2006 roku obronił pracę doktorską pt.: Teoretyczne i metodologiczne aspekty badań nad tożsamością narodową w naukach społecznych. Opublikował kilkanaście artykułów w czasopismach naukowych oraz pracach zbiorowych.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp ............................................................................................................................... 7
Rozdział I – Politologia? Czyli wiedza o czym? I jaka? ............................................ 13
1. Filozofi a ....................................................................................................................... 14
2. Historia ........................................................................................................................ 16
3. Nauka o polityce (science) .......................................................................................... 18
4. Praktyka polityczna ..................................................................................................... 31
Rozdział II – Powstanie i przekształcanie się nauk politycznych w Polsce .............. 33
1. Początki refl eksji nad polityką w Polsce ..................................................................... 33
2. Historia nauczania „umiejętności politycznych” na ziemiach polskich ..................... 35
3. Nauka o polityce jako dyscyplina akademicka w okresie II Rzeczypospolitej .......... 40
3.1. Ośrodek lwowski – Szkoła Nauk Politycznych (1902–1905), Studium Dyplomatyczne (1930–1939) ............................................................... 40
3.2. Ośrodek krakowski – Polska Szkoła Nauk Politycznych (1911–1914), Szkoła Nauk Politycznych (1921–1939), Szkoła Nauk Społeczno-Politycznych (1911–1914) ........................................................................................................ 43
3.3. Ośrodek warszawski – Szkoła Nauk Społecznych i Handlowych (1915–1916), Szkoła Nauk Politycznych (1917–1939) ............................................................ 48
3.4. Inne ośrodki o profi lu politologicznym .............................................................. 52
3.5. Warunki rozwoju nauki o polityce do 1939 roku ............................................... 56
4. Stan refl eksji nad polityką w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu ... 58
5. Wprowadzenie polityczno-ideologicznych przedmiotów nauczania .......................... 63
6. Rozwój instytucjonalny – nauki polityczne jako samodzielna dyscyplina uniwersytecka .............................................................................................................. 75
6.1. Specyfi ka politologii w Uniwersytecie Warszawskim ........................................ 84
6.2. Kontynuacja politologii w Uniwersytecie Jagiellońskim ................................... 87
6.3. Początki i rozwój politologii w Uniwersytecie Wrocławskim ............................ 91
6.4. Charakter politologii w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ..... 95
6.5. Politologia w Lublinie – Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej ................ 98
6.6. Rozwój politologii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ............................ 101
6.7. Powstanie i funkcjonowanie politologii w innych ośrodkach ............................ 103
7. Powstanie korporacji naukowej – Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych (PTNP) ... 107
8. Kondycja polskiej politologii marksistowskiej w latach osiemdziesiątych ................ 115
9. Przemiany społeczno-polityczne, odrodzenie się nauk politycznych ......................... 133
Rozdział III – Studia politologiczne w Polsce po 1989 roku ..................................... 145
1. Wstęp ........................................................................................................................... 145
2. Nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce po 1989 roku ................................................. 149
2.1. Wprowadzenie .................................................................................................... 149
2.2. Prawne aspekty zmian systemu szkolnictwa wyższego po 1989 roku ............... 151
2.3. Uczelnie, kierunki studiów, studenci i absolwenci szkół wyższych po 1989 roku ....................................................................................................... 156
2.4. Kadra dydaktyczno-naukowa po 1989 roku ....................................................... 163
2.5. Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego po 1989 roku ............................... 168
3. Studia politologiczne w uczelniach publicznych i niepublicznych ............................. 171
4. Studenci, absolwenci i kandydaci studiów politologicznych w latach 1989–2008 .... 174
4.1. Studenci i absolwenci politologii w Polsce w latach 1989–2008 ....................... 174
4.1.1. Studenci i absolwenci politologii – dane podstawowe .................................. 174
4.1.2. Studenci i absolwenci politologii w Polsce według rodzaju uczelni i trybu studiów ............................................................................................... 178
4.1.3. Studenci politologii według województw w latach 2001–2008 .................... 187
4.1.4. Studenci pierwszego roku politologii oraz studenci studiów uzupełniających magisterskich ...................................................................... 189
4.2. Studenci politologii na tle kierunków pokrewnych w latach 1989–2008 ........... 194
4.2.1. Studenci politologii, administracji i ekonomii .............................................. 195
4.2.2. Studenci politologii, psychologii i socjologii ................................................ 197
4.2.3. Studenci politologii, dziennikarstwa i komunikacji społecznej, europeistyki, kulturoznawstwa oraz stosunków międzynarodowych ................................. 199
4.3. Kandydaci na studia politologiczne i inne wybrane kierunki w latach 2001–2009 ............................................................................................ 202
4.4. Sytuacja absolwentów politologii na rynku pracy w świetle danych urzędów pracy ..................................................................................................... 206
5. Kadra politologiczna po 1989 roku ............................................................................. 210
5.1. Politolodzy w świetle danych Ośrodka Przetwarzania Informacji ..................... 210
5.2. Doktoraty i habilitacje z zakresu nauk o polityce ............................................... 214
5.3. Mapa zainteresowań badawczych politologów .................................................. 219
6. Treści kształcenia na kierunku politologia .................................................................. 228
6.1. Treści kształcenia na kierunku politologia po 1989 roku w świetle minimów programowych .................................................................................................... 228
6.2. Treści programowe realizowane obecnie na kierunku politologia ..................... 235
6.3. Politologiczne specjalności kierunkowe ............................................................. 243
7. Jakość kształcenia na studiach politologicznych – próba oszacowania ...................... 249
7.1. Narzędzia i mechanizmy oceny jakości kształcenia ........................................... 249
7.2. Ocena jakości studiów politologicznych w świetle danych Państwowej Komisji Akredytacyjnej ...................................................................................... 254
8. Wnioski ....................................................................................................................... 260
Aneks I – Podstawowe statystyki .................................................................................. 267
Aneks II – Studenci politologii według województw w latach 1989–2008 ................ 287
Spisy tabel, wykresów i rysunków ................................................................................ 307
Bibliografia ..................................................................................................................... 311
Biogramy autorów ......................................................................................................... 333
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

26,81 zł
29,79 zł

Nie jesteś sam. Michael oczami brata

Jermaine Jackson znał Michaela tak, jak mógł go znać tylko brat. W „Nie jesteś sam: Michael oczami brata” Jermaine rzuca nowe światło na człowieka skrytego za maską supergwiazdy, na tożsamość, która zbyt długo pozostawała w uk...
22,49 zł
24,99 zł

Jesteś cudem

Nowa książka autorki bestsellera Bóg nigdy nie mruga, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecieRegina Brett, doświadczona przez los dziennikarka, wie, że szczęście zależy od na...
24,68 zł
32,90 zł

Gdzie jesteś synku?

WCZORAJ CAŁOWAŁAŚ GO NA DOBRANOC. DZISIAJ TWÓJ KOCHANY SYN ZNIKNĄŁ. THEO SOMERTON MA JEDENAŚCIE LAT I JEST DZIECKIEM ZE SPEKTRUM AUTYZMU. NIE MÓWI, MOŻE TEŻ NIE WIEDZIEĆ, ŻE SIĘ ZGUBIŁ. NIE ZAREAGUJE NA SWOJE IMIĘ. – Twój ...
19,71 zł
21,90 zł

To Ty jesteś Bobbym Fischerem

Najnowsza bestsellerowa powieść Christera Mjåseta autora „Lekarza, który wiedział za dużo” i „Białych kruków” Po raz pierwszy od dwudziestu pięciu lat Håkon wraca do Lillehammer w związku z pogrz...
26,97 zł
31,00 zł

Powiedz, że jesteś moja

Każdy myśli, że umarła. Ty wiesz, że żyje. Ktoś robi wszystko, żeby ukryć prawdę. Gdyby twoja roczna córka zaginęła, czy rozpoznałabyś ją dwadzieścia lat później? ...
27,43 zł
31,90 zł

Dobrze, że jesteś

W mroźny, grudniowy wieczór ulice Warszawy wypełnia gwar świątecznych przygotowań, a gwiazdkowy nastrój rozgrzewa wszystkie serca. Wśród zabieganych mieszkańców stolicy jest też ona – dziewczyna, która tęskni.
39,06 zł
44,90 zł

Bądź tym, kim jesteś

Jeżeli próbujesz poznać cokolwiek bez odkrycia prawdy o sobie samym, twoja wiedza nie może być w żaden sposób wiedzą prawdziwą. Śri Ramana Maharishi to jeden z najważniejszych współcześnie żyjących nauczyci...
62,91 zł
69,90 zł

Jesteś kimś więcej, niż myślisz

Zdrowe i stabilne poczucie własnej wartości jest w zasięgu możliwości każdego człowieka – bez względu na to, jak trudną drogę ma za sobą. „Nic mi nie wychodzi”, „Nie jestem wystarczająco dobra”, &b...
30,44 zł
34,99 zł

Gdziekolwiek jesteś, bądź

Wciąż się gdzieś spieszysz. Czy potrafisz zatrzymać się w życiu choć na chwilę? Czy może to być właśnie ta chwila? Co by się stało, gdybyś to zrobił? Naturalna prostota oznacza, że jednego dnia odwiedzam mniej miejsc, oglądam mni...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!