MENU

Książki: Boks, Zapasy, Sztuki walki, Samoobrona

W kategorii "Boks, Zapasy, Sztuki walki, Samoobrona" znajdą Państwo publikacje poświęcone tym sportom, zarówno teoretyczne, jak i biografie, wspomnienia i opracowania recenzentów i dziennikarzy sportowych.

Te formy wysiłku fizycznego mają wielowiekową tradycję, zwłaszcza zapasy, które były jedną z konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich, odbywających się w cyklu czteroletnim ku chwale Zeusa. Starożytni Grecy znani byli z dbałości o kondycję i kulturę fizyczną, gdyż istniał u nich ideał kalokagatii. Kalokagatia oznaczała połączenie dobra z pięknem, czyli etyki z estetyką. Ćwiczenia gimnastyczne wpisywały się zatem w idee greckie.

Również boks, czyli walka na pięści uprawiany był w ramach Igrzysk. Już wtedy stosowano w nim rodzaj rękawic bokserskich, czyli owijano ręce paskami ze skóry. W Rzymie wzmacniano je dodatkowo żelazem i ołowiem.
Sztuki walki są szlachetnym sportem, który wzmacnia koncentrację, tężyznę fizyczną oraz kondycję, ale także pomaga kontrolować agresję i inne silne emocje, gdyż od zawodników wymaga się opanowania i świadomego korzystania z siły. Priorytetem przy trenowaniu sztuk walki powinien być rozwój duchowy i osobowościowy, nie polegają one na używaniu brutalności, ale na wyważeniu oraz taktyce. Na Zachodzie utarło się przekonanie, że sztuki walki pozostają domeną krajów azjatyckich i z tych stron świata się wywodzą, jednak nie jest to prawda. Elementy sztuk walki funkcjonowały w zasadzie w każdej cywilizacji, jednak to z Azji wywodzą się najbardziej znane i popularne do dziś dyscypliny, takie jak aikido, karate, kung fu. Chętnie uprawiana jest również izraelska krav maga.

Elementy sztuk walki stosowane są do samoobrony, która pomaga w niebezpiecznych sytuacjach. Umiejętności samoobrony przydadzą się zarówno mężczyznom, jak i kobietom.

Samoobrona ma na celu uchronienie się przed fizycznym atakiem przeciwnika z wykorzystaniem jego siły na swoją korzyść. Zakłada jednak ona unikanie konfrontacji, o ile jest to możliwe w danej sytuacji.

W ofercie księgarni internetowej PWN znajdą Państwo publikacje poświęcone zasadom rządzącym sportami walki. W książkach poruszone zostały tematy odpowiedniej taktyki i konkretnych ciosów, chwytów i uników, a także omówione duchowe wartości sztuk walki. Możecie Państwo zaopatrzyć się również w książki o najsławniejszych postaciach świata sportu, takich jak bracia Kliczko, Bruce Lee, Antoni Kolczyński czy Lucjan Trela.

Znaleziono: 280
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20

Słońce i stal

Książka (miękka)
22,19 zł
35,00 zł

Krav Maga

Książka (miękka)
47,65 zł
59,96 zł
Znaleziono: 280
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20