Zebraliśmy dla Państwa książki o II wojnie światowej, poświęcone największym działaniom zbrojnym w historii, trwającym od 1939 roku do roku 1945. Obszar działań wojskowych tego konfliktu był ogromny, objął bowiem prawie całą Europę, północną Afrykę, fragmenty Bliskiego Wschodu, południowo-wschodnią Azję, wyspy Oceanii i każdy z oceanów. Oprócz udziału państw europejskich i ich kolonii warto odnotować udział Ameryki Północnej i Południowej w starciach.
Do tej pory II wojna światowa pozostaje największym konfliktem zbrojnym, który jest stale poddawany analizom i powstają o nim kolejne publikacje naukowe i popularnonaukowe. Skutki tej wojny odczuwamy do dzisiaj, a wydarzenia z nią związane sprowokowały świat do zawiązania międzynarodowych układów mających zabezpieczać ludność przed powtórzeniem się czarnego scenariusza ogólnoświatowego konfliktu.
Podczas II wojny światowej nastąpił olbrzymi rozwój technologii i do zadawania śmierci i cierpienia zaczęto używać nowoczesnych, nieznanych wcześniej narzędzi. Paradoksalnie w związku z nieludzkimi eksperymentami nazistowskich naukowców nastąpił też rozwój medycyny, co do tej pory budzi kontrowersje badawczy i etyków.
Osobną kategorią podlegającą pod zagadnienia związane z II wojną światową jest Holocaust, czyli zagłada Żydów, największe ludobójstwo w historii. Szacuje się, że w jego wyniku śmierć poniosło 6 milionów europejskich Żydów, chociaż dokładne liczby mogą być jeszcze wyższe, ponieważ naukowcy nie są w stanie stuprocentowo ustalić dokładnych danych.
Prezentowane Państwu książki o II wojnie światowej są odpowiedzią na zróżnicowaną i bogatą tematykę narracji narosłych wokół, jej tła historycznego, politycznego, kontekstów kulturowych, medycznych, technologicznych i wojskowych. Można wśród nich wymienić na przykład kontrowersyjną tematycznie pozycję zatytułowaną znacząco „Zrozumieć zagładę”. Publikacja ta próbuje dotrzeć do źródeł tych okrutnych wydarzeń, których, wbrew prowokacyjnemu tytułowi, nie da się w pełni zrozumieć. Z kolei książka Rottera Andrew J. pt. „Bomba atomowa” odsłania przed czytelnikami tajniki najbardziej śmiercionośnej broni na świecie. Czytelnikom chcącym poznać historię rozpoczętą 6 sierpnia 1945 roku polecamy tę pozycję amerykańskiego historyka z Colgate University.
Oprócz tekstów naukowych i reportaży warto zapoznać się także z materiałem pamiętników i dzienników, które odkrywają przed czytelniczkami i czytelnikami wspomnienia ludzi, którzy mieli bezpośrednią styczność z II wojną światową. Te świadectwa stanowią ważne głosy pozwalające przybliżyć tamtą rzeczywistość pokoleniom, które tego strasznego konfliktu nie doświadczyły. Książki o II wojnie światowej o tej tematyce oddają również szacunek i sprawiedliwość dotychczasowym niemym świadkom historii.