MENU

Kultura logiczna w przykładach

(Miękka)
4.40  [ 7 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
Cena katalogowa: 69,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 51,75 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

59,34
Dodaj do schowka
Dostępność: w magazynie
Duża liczba
Dostawa i płatność
Termin wysyłki
- Zamów z DPD (kurier lub punkty) do 19:30, a Twoją paczkę wysyłamy jeszcze dziś i dostarczymy jutro!
- Dotyczy dni roboczych (poniedziałek-piątek, z bez dni wolnych od pracy) oraz towarów dostępnych w magazynie.
- Pozostałe zamówienia realizujemy w terminie deklarowanym na stronie produktu.
- Czas oczekiwania na zamówienie = wysyłka + dostawa przez przewoźnika.
Dostawa i płatność
- Paczki dostarczamy wyłącznie na terenie Polski; od 299 zł dostawa GRATIS!
- Dla zamówień o wartości powyżej 500 zł wyłącznie płatność elektroniczna.


Przedpłata (Przelewy24)
do 299 zł
od 299 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
12,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w punktach DPD
10,99 zł
0 zł
1 dzień
- InPost Paczkomaty 24/7
13,99 zł
0 zł
1 dzień
- ORLEN Paczka
9,99 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
10,99 zł
0 zł
2 dni
- Pocztex
11,99 zł
0 zł
2 dni
- Odbiór w księgarni PWN
0 zł
0 zł
2-3 dni

Pobranie
do 299 zł
od 299 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
16,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
14,99 zł
0 zł
1-2 dni
- Pocztex
15,99 zł
0 zł
2 dni
Zarezerwuj i odbierz w księgarni stacjonarnej PWN

Kultura logiczna w przykładach

Kultura logiczna to jasne formułowanie myśli i poprawność rozumowania.

Książka stanowi obszerną kolekcję autentycznych wypowiedzi pochodzących z podręczników, prasy, rozporządzeń, debat publicznych i klasycznych tekstów filozoficznych. Służy jako materiał do refleksji, uczy poprawnego i logicznego formułowania wypowiedzi, zachęca do zdyscyplinowanego i samodzielnego myślenia.

Praca zawiera zbiór ćwiczeń z logiki, przeznaczonych przede wszystkim dla humanistów. Zadania, oparte na przykładach z prac naukowych, klasycznych tekstów filozoficznych czy prasy, mają służyć przyswojeniu zagadnień z logiki praktycznej, takich jak: poprawność logicznej analizy, umiejętność definiowania i argumentowania. Pozwalają na poznanie racjonalnych reguł dyskusji, ułatwiają eliminowanie pospolitych błędów w rozumowaniu.

Książka zawiera ponad 200 przykładów z logiki praktycznej:

  • poprawność logiczna,
  • umiejętność definiowania,
  • ocena wypowiedzi i argumentów,
  • rozpoznanie błędów logicznych,
  • reguły racjonalnej dyskusji.

Pozycja przeznaczona jest dla studentów nauk humanistycznych i społecznych oraz uczniów szkół pomaturalnych. Może być wykorzystywana zarówno w ćwiczeniach indywidualnych, jak też podczas grupowych zajęć dydaktycznych.

W mojej opinii to najlepszy polski podręcznik logiki ? logiki jako sztuki rozsądnego myślenia, nauki zasad uporządkowanego, jasnego rozbioru problemów dostarczanych tak przez spory naukowe, jak filozoficzne rozmyślania czy zwykłe codzienne życie: na jaką partię głosować? Czy Bóg istnieje? Co jest najlepsze dla dziecka? Czy warto się żenić? Oczywiście logika to tylko narzędzie myślenia, w podręczniku logiki nie znajdziemy porad dotyczących życia małżeńskiego, ma on do spełnienia inną rolę:nauczyć analizowania powiązań między różnymi twierdzeniami, pokazać sposoby wypowiadania, komunikowania i rozumienia myśli, ukazać specyfikę i sposoby wartościowania najczęściej stosowanych schematów myślowych, ma wreszcie uwrażliwić na typowe błędy i pułapki. Wszystko to znajdziemy w opiniowanej książce, a jej wysoka wartość bierze się z znakomicie przeprowadzonego zamysłu Autorki: rozum logiczny formuje się przede wszystkim "w boju", poprzez rozwiązywanie konkretnych problemów, a nie przez proste wyuczenie się czegoś, powiększanie zasobu jakichś wiadomości. Rdzeń książki stanowią więc doskonale dobrane przykłady-problemy, w warstwie zaś teoretycznej znajdujemy tylko definicje i co ważniejsze rozróżnienia czy przestrogi. Materiał ten ograniczony jest do minimum, aczkolwiek niezwykła trafność, przejrzystość, prostota tych krótkich omówień i wprowadzeń zasługują na osobną wzmiankę. Słuszność koncepcji "logiki na przykładach" zdają się potwierdzać moje własne doświadczenia dydaktyczne oraz obserwacje tych osób nauczających logiki, z którymi miałem sposobność wymienić spostrzeżenia. Wsparcie się na już istniejących, wcześniej ukształtowanych intuicjach logicznych studentów, przy ewentualnym skorygowaniu czy ukazaniu ograniczeń i pułapek tkwiących w tychże intuicjach pozwala, po ukazaniu istoty danego zagadnienia, na wejście wprost w środek materii badanych argumentów, rozumowań, myśli. W książce znajdujemy tematy w większości znane z typowych podręczników logiki, są jednak one ujęte w sposób oryginalny, ciekawy i żywy. Z tradycyjnych "logicznych" zagadnień wybrano rzeczy podstawowe i ważne, takie jak relacje logiczne między sądami, odnajdywanie logicznej struktury wypowiedzi, definicje, ocena rozumowań. Elementy pragmatyki logicznej, teoria argumentacji oraz rozumowania w języku naturalnym, to tematy dopiero wkraczające do polskich podręczników logiki. Niektóre działy (np. zbiory, rachunek kwantyfikatorów) wymagają uzupełniających informacji, które może podać nauczający, łatwo je też znaleźć w innych opracowań logicznych. W każdym rozdziale znajdujemy wielką liczbę zadań-przykładów do rozwiązania. Są one wzięte "z życia", mamy wrażenie, że zostały po prostu przepisane z gazet, książek, że są to zapisy wypowiedzi polityków, publicystów, kaznodziei, czy "zwykłych ludzi". Ich rolą jest nie tyle sprawdzenie znajomości materiału, co wszechstronne wyćwiczenie umiejętności zastosowania go tam, gdzie logika ma być stosowana ? "w życiu", w praktyce, wszędzie.
dr Krzysztof Szymanek, Uniwersytet Śląski
Dobrze przeprowadzone zajęcia, w sposób proponowany przez prof. Teresę Hołowkę pozwalają przełamać stereotyp, iż logika to abstrakcyjne, trudne łamigłówki, którymi z niewiadomych powodów nękani są studenci wielu kierunków studiów. Pozwala dostrzec w rachunkach logicznych narzędzia przydatne w wielu dziedzinach życia, przy uzasadnianiu swych przekonań, argumentowaniu na ich rzecz, a nawet rozstrzyganiu sporów.
prof. dr hab. Elżbieta Kałuszyńska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Wprawdzie logika w programie studiów humanistycznych jest obowiązkowa, ale po zdaniu egzaminu z formuł: "jeśli każde s jest p i każde p jest q, to każde s jest q", większość studentów kierunków humanistycznych natychmiast zapomina, czemu to miało służyć. Brak umiejętności zastosowania logiki formalnej w praktyce, radzenia sobie z argumentacją ujawnia się nie tylko na zajęciach z retoryki czy teorii perswazji,lecz także w pracach pisemnych na dowolny temat. O błędach logicznych i chwytach erystycznych napisano wiele – niestety, większość tekstów im poświęconych straszy łacińską terminologią i… brakiem przykładów! Nawet w klasycznej książeczce Schopenhauera opisującej chwyty erystyczne często brak egzemplifikacji. I oto wreszcie mamy książkę pełną autentycznych przykładów, nie wydumanych zdań na temat padającego bądź niepadającego deszczu. Prawdę głosi motto jednego z rozdziałów: "Dobry przykład nie zjawia się na zawołanie" (Karol Ludwik Koniński). Każdy wykładowca z pewnością zna ten moment, kiedy należało by poprzeć kunsztowny wywód przykładem, ale ten właśnie uleciał z głowy! Teresa Hołówka konsekwentnie redukuje do minimum rozważania teoretyczne, ograniczając się tylko do krótkiej, jasnej prezentacji omawianego zjawiska, a następnie podaje przebogaty materiał egzemplifikacyjny. Myślę, że dla prowadzących zajęcia z retoryki, perswazji czy argumentacji "Kultura logiczna w przykładach" ma szanse stać się współczesnym "Gesta Romanorum" - zbiorem exemplów, które można wykorzystać jako świetny materiał ilustracyjny do wszelkich zajęć - seminariów, konwersatoriów czy ćwiczeń.
dr Piotr Lewiński, Uniwersytet Wrocławski
Rozwiązywanie większości zawartych w książce zadań nie polega na mechanicznym stosowaniu wyuczonych wzorów i twierdzeń, ale wymaga głębszego namysłu i twórczej inwencji, pobudzając w ten sposób czytelnika do samodzielnego myślenia. W przypadku wielu ćwiczeń nie chodzi o udzielenie ściśle określonej odpowiedzi (tak-nie, prawda-fałsz itp.); stanowią one raczej punkt wyjścia do dyskusji lub własnych przemyśleń.
dr Krzysztof A. Wieczorek, Uniwersytet Śląski
Na specjalną uwagę zasługują zgromadzone w zbiorze przykłady. Są to wypowiedzi pochodzące z języka rzeczywistej komunikacji, którym przemawiają politycy, dziennikarze czy autorzy rozpraw naukowych. Znaczna ich część tylko stwarza pozory poprawności i czystości intencji tych, którzy nimi się posłużyli. Większość podanych przykładów ujawnia swą rzeczywistą treść i wartość logiczną tylko po ich wnikliwej analizie.
prof. dr hab. Mieczysław Jagłowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Ma na celu zaszczepienie w czytelniku elementarnej kultury logicznej. Tytułowa "kultura logiczna" manifestować się powinna m.in. wyczuleniem na najczęściej spotykane błędy logiczne i chwyty erystyczne, wymaganiem od siebie oraz interlokutorów jasnego, rzeczowego i jednoznacznego formułowania myśli; odróżnianiem racjonalnych i pozaracjonalnych środków perswazji słownej; przestrzeganiem zasad racjonalnej dyskusji; potrzebą uzasadniania własnych przekonań.
mgr Ewa Czesna, Uniwersytet Łódzki
W bardzo umiejętny sposób został dokonany wybór zagadnień, (...). Ich kolejność gwarantuje czytelność przedstawianego materiału. Studenci są zaznajamiani z problematyką teorii argumentacji na poziomie podstawowym, bez wprowadzania aparatu formalnego. Jest to duża zaleta zwiększająca potencjalny krąg czytelników i stanowiąca jednocześnie dla studentów zachętę do samodzielnej lektury podręcznika. Treść jest przekazana w sposób zrozumiały i bardzo klarowny.
dr Tomasz Rzepiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Kultura logiczna w przykładach Teresy Hołówki zawiera obszerny zbiór przykładów doskonale służących praktykowaniu podstawowych, najprostszych, ale ważnych dla świadomego użytkownika języka, analiz logicznych. Przykłady wzięte z żywego języka pozwalają ćwiczącemu dostrzec użyteczność podstawowej wiedzy logicznej oraz konieczność jej wykorzystywania dlajasnego, poprawnego i pozbawionego zbędnej retoryki wyrażania własnych myśli, dla wychwytywania prób manipulacji słowami, unikania wadliwych rozumowań, dla umiejętności prowadzenia rzeczowych dyskusji i unikania pułapek pustosłowia.
dr hab. Sabina Kruszyńska, Uniwersytet Gdański
Na bazie obszernego zestawu przykładów i ćwiczeń nauczyciele mogą łatwo realizować cele dydaktyczne, mianowicie - kształtowanie umiejętności krytycznej oceny własnych i cudzych wypowiedzi, jak również odpowiedzialności za słowo oraz cel wychowawczy - szacunek dla drugiego człowieka jako potencjalnego odbiorcy naszych wypowiedzi.
dr Janina Maria Nowogrodzka, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Książka jest zbiorem zadań z logiki praktycznej, a właściwie z tego, co w amerykańskiej literaturze zwane jest critical thinking. Zawiera obszerny zbiór przykładów z życia codziennego, sformułowanych w języku potocznym. Ta liczność przykładów jest niewątpliwą zaletą książki. Przykłady są często żartobliwe, "poruszające" studenta.
dr Marek Lechniak, Katolicki Uniwersytet Lubelski
Jej wielką zaletą jest to, iż ćwiczenia, które mają wyrobić i ugruntować kulturę logiczną studentów zostały oparte o przykłady wzięte z szeroko rozumianej praktyki życia codziennego. Prowadzący ćwiczenia z logiki na różnych kierunkach studiów humanistycznych wiedzą, jak trudno jest przekonać studentów do praktycznej przydatności logiki, a możliwe do polecenia podręczniki bynajmniej im tego zadania nie ułatwiają.Stąd wielkie znaczenie książki Teresy Hołówki, w której autorka w sześciu rozdziałach uwzględniła wszystkie podstawowe konteksty przejawiania się kultury logicznej użytkowników języka w różnych sytuacjach komunikacyjno-poznawczych.
dr hab. Paweł Zeidler, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Książka jest niezwykle cenną publikacją, mogącą się przyczynić do podniesienia kultury logicznej (której to kultury upadek tak łatwo zauważamy w naszym społeczeństwie). Autorka przedstawia niezwykle bogaty zbiór zadań i problemów z logiki ogólnej oraz teorii argumentacji. Niewątpliwą zaletą tego zbioru jest to, że przykłady zaczerpnięte są z życia codziennego, z jego sfery społecznej, kulturowej i politycznej.
prof. dr hab. Jacek Paśniczek, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Książka T. Hołówki jest pozycją wyjątkową na polskim rynku wydawniczym. O jej wyjątkowości świadczy przede wszystkim bogactwo przykładów wypowiedzi ilustrujących tematykę szeroko rozumianej kultury logicznej. Przykłady te, zaczerpnięte z żywego, współczesnego języka, stanowią dla czytelnika pretekst do głębszych rozważań nad logiką jego własnych wypowiedzi, rozumowań i argumentacji. Nie jest to zatem suchy wykład logiki praktycznej(choć zawiera niezbędne minimum materiału teoretycznego), ale propozycja podniesienia kultury logicznej czytelnika w sposób dogłębny i atrakcyjny zarazem.
dr Roman Tuziak, Uniwersytet Wrocławski
  • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
    Sposoby i terminy dostawy:
    • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
    • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
    • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
    • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
    • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
    • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
    Ważne informacje:
    Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
    • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
    • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
    • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
    • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
    • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
    • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(PDF)
Opinie o książce
147.8 KB

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(PDF)
Opinie o książce
147.8 KB
Słowa kluczowe: filozofia analiza kultura logika

Inni Klienci oglądali również

32,41 zł
43,05 zł

Miasto, ekonomia, kultura

Głównym wątkiem tej książki, choć nie jedynym, jest oczywiście miasto, którego badaniu Anna Karwińska poświęciła wiele lat swojej pracy naukowej. W tomie znajduje się siedemnaście tekstów, które zostały podzielone na trzy gr...
21,30 zł
28,00 zł

Współczesne wyobrażenia na temat cywilizacji i kultury w Chinach

Profesor Weigui Fang jako jeden z pierwszych uczonych w Chinach skupił się na historii pojęć, publikując w 1999 roku swój esej badawczy na temat ewolucji pojęć cywilizacji i kultury w nowoczesnych Chinach. Podczas całego procesu modernizacji, kt...
50,36 zł
59,00 zł

Narodowa kultura bezpieczeństwa i obronności

Monografia nawiązuje do optyki nauk o bezpieczeństwie oraz przynależnej tu drogi wojownika – aktywnego podmiotu bezpieczeństwa, w swej najgłębszej istocie – drogi opartej na morale i na dążeniu do samorealizacji. Dla pójścia tą drogą...
30,04 zł
39,90 zł

Prawo do kultury

Znakomita praca prof. Anny Młynarskiej-Sobaczewskiej, poświęcona nader ważnej i aktualnej problematyce prawa do kultury, oparta została na rozbudowanej bazie źródłowej, na którą składają się zarówno akty normatywne rangi międzynaro...
80,54 zł
129,15 zł

Słownik mitów i tradycji kultury

Imponujący zestaw haseł europejskiego i śródziemnomorskiego dziedzictwa. Pośród wątków i tematów znajdziemy w nim m.in.: mitologiczne bóstwa, bohaterów sag, legend, epopei, romansów, poematów, pie...
39,60 zł
48,50 zł

Kultura japońska

To arcydzieło, zamykające tak wiele na tak niewielu stronach. Doskonale ukazuje najważniejsze aspekty liczących dwa tysiące lat sztuki, kultury i religii (np. ceremonię herbacianą) jednego z najbardziej kulturalnych narodów świata. Nie pomija ża...
32,43 zł
45,00 zł

Kultura studencka okresu PRL

Termin kultura studencka odnosi się do całego szeregu formalnych i nieformalnych praktyk, wartości oraz postaw, które określa się jako charakterystyczne dla życia w trakcie studiów uniwersyteckich. Choć definicyjnie możemy się spierać nad...
80,10 zł
89,00 zł

Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne

Nowe, zaktualizowane i uzupełnione wydanie cenionego i nowoczesnego podręcznika akademickiego z dziedziny kultury języka. Profesor Andrzej Markowski omawia najważniejsze tendencje współczesnej polszczyzny, pokazuje żywe związki zachodzące pomiędzy...
17,98 zł
25,00 zł

Źródła sukcesu pedagogicznego animatorów kultury muzycznej

Książka Źródła sukcesu pedagogicznego animatorów kultury muzycznej. Studium przypadkówskłada się z dwóch części tematycznych. Część pierwsza, opisująca kontekst teoretyczno-metodologiczny, zawiera trzy rozdziały. Pierwszy z ...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!