Lux perpetua Trylogia Husycka Tom 3
Reynevan, główny bohater tomów NARRENTURM i BOŻY BOJOWNICY, nadal ma kłopoty, ciągle ktoś dybie na jego życie bądź przedstawia mu propozycję nie do odrzucenia. Prześladują go prozaiczni agenci wywiadu oraz siły nieczyste, wcale nie ukrywające swej diabelskiej proweniencji. Ale Reynevan żyje przecież w okrutnych i niebezpiecznych czasach. Na śląsku i w Czechach, gdy przez ziemie te przetaczały się krucjaty i husyckie wyprawy odwetowe. Gdy nie znano słowa: "Litość" i z imieniem Boga na ustach wyrzynano tysiące niewinnych. Reinmar wierzy w religijną odnowę, staje po stronie zwolenników Husa, nawet gdy ci dokonują niewiarygodnych zbrodni. Cel uświęca środki. Reynevan chce pomścić śmierć brata. On, medyk i zielarz, idealista i bezinteresowny obrońca chorych i cierpiących, musi wcielić się w rolę husyckiego szpiega, dywersanta, zabójcy i bezlitosnego mściciela. Rozdarty pomiędzy obowiązkiem a głosem serca, stawia wszystko na jedną kartę, byle wyrwać ukochaną z rąk wrogów. On i Jutta to postacie niczym ze średniowiecznego romansu o Alkasynie i Nikoletcie.
LUX PERPETUA godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.
Andrzej Sapkowski
Polski pisarz fantasy urodzony w 1948 roku w Łodzi, w której mieszka do dzisiaj. Od 2008 roku jest honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta. Ukończył Uniwersytet Łódzki, z wykształcenia jest ekonomistą.
Swoją karierę literacką rozpoczął jako tłumacz na język polski opowiadania Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha oraz opowiadaniami, które opublikowała na swoich łamach „Fantastyka” – pierwsze pojawiło się w grudniu 1986 roku. Jego saga o wiedźminie uznawana jest za fenomen literatury fantasy lat 90. – poszczególne tomy widnieją na każdej liście najlepiej sprzedawanych książek. Dzisiaj Sapkowski jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki, m.in. na język rosyjski, czeski, niemiecki czy angielski. W 2009 roku przekład Krwi elfów (pierwszy tom sagi o wiedźminie) zdobył nagrodę David Gemmel Award for Fantasy.
Sapkowski jest także autorem eseju o Rycerzach Okrągłego Stołu, pt. Świat króla Artura. Maladie czy leksykonu Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini. Kolejne powieści pisarza to Trylogia husycka – historia kochliwego maga, Reinara z Bielawy, zmagającego się z wojnami w XV wieku oraz Żmija, której akcja dzieje się w Afganistanie podczas radzieckiej interwencji. Pisarstwo Sapkowskiego znane jest z przekształcania schematów znanych z baśni, legend i bajek nie tylko na bardziej mroczne, lecz także by odzwierciedlały bezpośrednio współczesne problemy, np. problem genetyki i mutacji z opowiadania Mniejsze zło, które nawiązuje do baśni o Królewnie Śnieżce. Innym znakiem rozpoznawczym autora jest nawiązywanie do współczesności i bliskiej historii.
W swojej karierze literackiej pisarz otrzymał wiele prestiżowych nagród – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Otrzymał m.in. Paszport Polityki i aż pięciokrotnie był laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadania – Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993) – i powieści Krew elfów (1994) oraz Narrenturm (2002). Ostatnia książka w 2003 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
W 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis.