Meteorologia i klimatologia
Nowy podręcznik akademicki do meteorologii i klimatologii!
Co to jest efekt cieplarniany?
Czy klimat się zmienia?
Jak powstają krople deszczu?
Jak wieje wiatr? Co to jest równowaga atmosfery?
Jak nazywają się chmury?
Odpowiedzi na te i inne pytania, wraz z elementami historii badań atmosfery, znajdziemy w nowym podręczniku meteorologii i klimatologii, przygotowanym pod redakcją Krzysztofa Kożuchowskiego.
Książka zawiera wykład meteorologii i klimatologii - pomaga zrozumieć, jak tworzy się pogoda i jak działa system klimatyczny. Czytelnik znajdzie tu także informacje o oddziaływaniu środowiska atmosferycznego na człowieka, wykorzystaniu energii wiatru i promieniowania Słońca oraz wpływie działalności ludzkiej na atmosferę Ziemi. Podręcznik przedstawia również problemy, związane z identyfikacją przyczyn i określeniem scenariusza zmian klimatu w najbliższej przyszłości.
Pozycja przeznaczona dla studentów kierunków geograficznych, nauk rolniczych i ochrony środowiska.
Krzysztof Kożuchowski
Profesor doktor habilitowany. Pracuje w Katedrze Geografii Fizycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Członek Komitetu PAN ds. Międzynarodowego Programu Geosfera-Biosfera "Global Change".
Napisał kilka książek, podręczników i skryptów oraz ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych o klimacie, bioklimacie i zmianach klimatycznych.
Seria ŚRODOWISKO
Seria książek z dziedziny nauk przyrodniczych, dotyczących praktycznej ochrony i inżynierii środowiska, stanowiących kompendia wiedzy o interdyscyplinarnym charakterze. Omawia różnorodne problemy szeroko pojętego środowiska przyrodniczego: ekologiczne, biologiczne, biochemiczne, toksykologiczne, fizyczne oraz modelowania matematycznego. Prezentuje zagadnienia techniczne i teoretyczne biologicznego oczyszczania ścieków, gruntów i wody, z uwzględnieniem aspektów zdrowotnych. Porusza problem szkodliwości wolnych rodników występujących w przyrodzie oraz uciążliwości i zagrożenia ze strony substancji odorotwórczych, wprowadzonych do środowiska. Prezentuje badania procesów fizycznych zachodzących w przyrodzie oraz metody biotechnologiczne stosowane w ochronie środowiska. Omawia także problemy związane z gospodarowaniem odpadami oraz najnowsze osiągnięcia w hydrogeochemii.