Międzynarodowe finanse przedsiębiorstw
W podręczniku przedstawiono problematykę międzynarodowych finansów przedsiębiorstwa. Wśród omawianych zagadnień są m.in. znaczenie kursu walutowego w działalności firmy, rodzaje transakcji walutowych, wykorzystanie walutowych instrumentów rynku pozagiełdowego (OTC) i giełdowego w działalności międzynarodowej przedsiębiorstwa czy też prognozowanie kursów walutowych w oparciu o mechanizmy relacji parytetowych. Czytelnik znajdzie także informacje nt. krótkoterminowych inwestycji na rynku pieniężnym w walucie zagranicznej, wykorzystania długu denominowanego w walucie zagranicznej do finansowania działalności, znaczenia i roli transakcji swap w przedsiębiorstwie, zarządzania ryzykiem walutowym w firmie, strategii hedgingowych w zakresie ekspozycji walutowej (transakcyjnej, ekonomicznej i księgowej).
W książce położono nacisk na praktyczne ujęcie omawianej tematyki. W poszczególnych rozdziałach zostały zaprezentowane ilustracje omawianych problemów zaczerpnięte z życia gospodarczego (kazusy „Świat finansów”) oraz praktyczne przykłady z wykorzystaniem rzeczywistych danych pochodzących z baz danych, m.in. Thomson Reuters Eikon, EMIS Professional, International Financial Statistics, czy World Development Indicators. Przy rozwiązywaniu przykładów praktycznych przedstawiono m.in. wykorzystanie kalkulatora finansowego Texas Instruments BA II Plus Professional, który jest oficjalnie dopuszczony podczas międzynarodowego egzaminu CFA (Chartered Financial Analyst) i polskiego egzaminu na doradcę inwestycyjnego. Oprócz tego w podręczniku znalazło się również studium przypadku dotyczące zarządzania ryzykiem kursu walutowego w polskim przedsiębiorstwie PKM Duda S.A. przygotowane w ramach programu Leonardo da Vinci „Transfer of experiential and innovative teaching methods for business education” finansowanego przez Unię Europejską.
Międzynarodowe finanse przedsiębiorstw to idealna propozycja dla studentów kierunków finansowych, uczestników zajęć poświęconych działaniu przedsiębiorstw czy słuchaczy studiów podyplomowych oraz MBA. Z podręcznika skorzystać będą mogli również pracownicy instytucji finansowych takich jak banki czy fundusze inwestycyjne i pracownicy działów finansowych przedsiębiorstw
Podręcznik nagrodzony w konkursie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego na najlepszy podręcznik akademicki z ekonomii wydany w latach 2016-2018

Podręcznik autorstwa dr. Konrada Sobańskiego został poświęcony problematyce ważnej dla coraz większej liczby polskich przedsiębiorstw działających w obrocie gospodarczym z zagranicą oraz dokonujących transakcji walutowych. Wychodzi on naprzeciw potrzebie rozwijania wiedzy i umiejętności osób zaangażowanych m.in. w transakcje z podmiotami zagranicznymi. Dostępne na rynku podręczniki poświęcone zarządzaniu finansami przedsiębiorstw na ogół nie obejmują w szerszym stopniu problematyki specyficznej dla tych firm. Książka dr. Sobańskiego będzie obecnie w Polsce jedyną w swoim rodzaju pozycją literatury poświęconą międzynarodowym finansom przedsiębiorstw.
Prof. Leokadia Oręziak,
kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej
Mocną stroną podręcznika jest kompleksowe, rzetelne i przejrzyste przedstawienie zagadnień, które są objęte programem przedmiotów związanych z finansami międzynarodowymi z punktu widzenia przedsiębiorstw. Zaletę stanowi ujęcie od strony praktycznej, wraz z dużą liczbą przykładów. Bogaty materiał tabelaryczny i ilustracyjny ułatwia czytelnikowi percepcję tekstu i zrozumienie prezentowanych zagadnień.
dr hab. Wawrzyniec Michalczyk,
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Układ i struktura podręcznika oraz wysoka jakość przedstawionych przykładów wyróżnia tę publikację na rynku wydawniczym. Jednocześnie decyduje o jej wysokiej przydatności zarówno dla studentów, słuchaczy studiów podyplomowych, praktyków, jak i dydaktyków akademickich, zajmujących się kształceniem z tego zakresu. Rozważania prowadzone są w oparciu o rozbudowane przykłady, obrazujące i pozwalające prześledzić cały tok rozumowania, a jednocześnie bazują na rzeczywistych danych rynkowych, co jest niezwykle wartościowe. Takie podejście prowadzi czytelnika ku „samodzielności” w rozwiązywaniu realnych problemów ekonomicznych, dając mu narzędzia i poczucie, że będzie wiedział, jak sobie poradzić w realnej gospodarce. Podręcznik ten może być wykorzystany dla realizacji szerokiego spektrum przedmiotów wykładanych na kierunkach ekonomicznych. Na Wydziale Ekonomicznym UG dotyczy to nie tylko przedmiotów związanych z finansami, takich jak finanse międzynarodowe, rozliczenia międzynarodowe, międzynarodowy rynek walutowy, ale również innych np. analiza przypadków biznesowych i Business Case Studies (w jez. angielskim), w ramach których z powodzeniem historia przedsiębiorstwa PKM Duda SA zostanie wykorzystana.
Prof. Danuta Marciniak-Neider,
Zakład Międzynarodowych Rynków Finansowych Uniwersytetu Gdańskiego
Gorąco polecam książkę dra Konrada Sobańskiego wykładowcom przedmiotów związanych z zarządzaniem finansami i ryzykiem finansowym. Sam w przyszłości zamierzam wykorzystywać książkę Konrada Sobańskiego jako literaturę obowiązkową do wykładanego przeze mnie przedmiotu Zarządzanie ryzykiem finansowym. O możliwości wykorzystania książki przez praktyków, a więc pracowników działów finansowych przedsiębiorstw, banków czy też funduszy inwestycyjnych w dużej mierze decyduje fakt, że wywody Autora zostały bogato zilustrowane przykładami z praktyki gospodarczej. Przykłady praktyczne zilustrowano danymi zaczerpniętymi z takich baz danych jak Thomson Reuters Eikon, EMIS Professional, International Financial Statistics, World Development Indicators. Zaznaczyć jednak należy, że Autor bynajmniej nie rezygnuje z przedstawiania (w przystępny sposób) teorii.
Dr hab. Jacek Mizerka,
prof. UEP, kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Prezentowane opracowanie można zaliczyć do nowatorskich przedsięwzięć wydawniczych na tle dostępnych na rynku krajowym publikacji przeznaczonych do nauczania międzynarodowych finansów przedsiębiorstw. Jego oryginalność polega w szczególności na umiejętnym połączeniu ważnych treści teoretycznych z potrzebami praktyki zarządzania operacjami finansowymi. Poszukiwanie własnych rozwiązań dydaktycznych owocuje jednocześnie wprowadzeniem do poszczególnych rozdziałów pracy nowych, często rzadko analizowanych tematów w standardowych podręcznikach. Na wyróżnienie zasługuje bardzo klarowna treść wywodów, niezwykle komunikatywny sposób prowadzenia rozważań i zwięzłość stylu redakcji, co zwiększa atrakcyjność tej publikacji dla mniej zaawansowanego czytelnika.
Prof. Eugeniusz Najlepszy,
były kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Strony 9-11.pdf(pdf)
71 KB
Strony 19-25.pdf(pdf)
106 KB
Opinie kadry profesorskiej na temat książki.pdf(pdf)
121 KB
Przeczytaj fragment
Strony 9-11.pdf(pdf)
71 KB
Strony 19-25.pdf(pdf)
106 KB
Opinie kadry profesorskiej na temat książki.pdf(pdf)
121 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej