Neuropsychologia kliniczna Tom 1 Urazy mózgu
Nowoczesny i przekrojowy wykład o diagnozie i rehabilitacji neuropsychologicznej osób po urazie mózgu!
Atutem pracy jest połączenie w jedną spójną całość najnowszych światowych trendów w myśleniu o mózgu (przede wszystkim teorii mikrogenetycznej) wraz ze specyficznymi wskazówkami, jak prowadzić diagnozę i terapię neuropsychologiczną chorego po urazie mózgu.
Zakres tematyczny książki obejmuje:
- kompleksowe podejście do diagnozy zaburzeń poznawczych (w tym językowych), emocjonalnych i behawioralnych;
- szczegółowe, oparte na bogatym doświadczeniu klinicznym autorki, opisy technik, metod, programów i podejść terapeutycznych.
Problematyka kliniczna jest zaprezentowana w każdym rozdziale zgodnie z przejrzystym i logicznym układem: teoretyczne wprowadzenie, metody diagnostyczne, ukierunkowana terapia.
Tom pierwszy obejmuje takie problemy, jak zaburzenia funkcji poznawczych i emocjonalnych, w tym: świadomości, orientacji, percepcji, pamięci, uwagi oraz emocji; zaburzenia celowego ruchu zwane apraksją; zaburzenia tzw. funkcji wykonawczych.
Książka przeznaczona jest głównie dla studentów psychologii, neuropsychologii, logopedii i neurologopedii, a także terapeutów i psychologów specjalizujących się w terapii poznawczej.
Opinia o książce:
Można powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że podręcznik spełnia właściwe dla tej kategorii książek standardy, zawiera reprezentatywne dla neuropsychologii klinicznej zagadnienia w ich wymiarze uniwersalnym i jednocześnie wzbogaca je o wymiar aplikacyjny dotyczący funkcjonowania osób z urazami mózgu, teoretycznego objaśniania mechanizmów patologii i mechanizmów wychodzenia z patologii.
(Z recenzji prof. Danuty Kądzielawy)
-
Kategorie:
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki społeczne »
-
Psychologia, Psychoterapia »
-
Psychologia kliniczna i psychoterapia
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki medyczne »
-
Medycyna »
-
Choroby, Terapia, Leki
-
Książki »
-
Publikacje akademickie
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki medyczne »
-
Medycyna »
-
Specjalizacje medyczne »
-
Neurologia
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki medyczne »
-
Medycyna »
-
Choroby, Terapia, Leki »
-
Terapia, Opieka nad chorym, Rehabilitacja, Fizjoterapia »
-
Niepełnosprawni
-
Książki »
-
Publikacje PWN »
-
Podręczniki akademickie »
-
Nauki społeczne »
-
Psychologia, Psychoterapia »
-
Psychologia kliniczna i psychoterapia
-
Książki »
-
Publikacje specjalistyczne »
-
Nauki społeczne »
-
Psychologia, Psychoterapia »
-
Psychologia kliniczna i psychoterapia
-
Język wydania:
polski
-
ISBN:
9788301177775
-
EAN:
9788301177775
-
Liczba stron:
542
-
Wymiary:
16.0x23.0cm
-
Waga:
1.00kg
Maria Pąchalska
Prof. zw. dr hab. Maria Pąchalska, znana polska uczona w dziedzinie neuronauk, kierownik Katedry Neuropsychologii i Neurorehabilitacji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (od 2011 r.), profesor i konsultant Center for Cognition and Communication w Nowym Jorku (od 2004 r.), założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego (PTNeur) (od 1991 r.), założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Acta Neuropsychologica” (od 2003 r.), redaktor merytoryczny działu Clinical neuropsychology w czasopiśmie „Medical Science Monitor” (od 2002 r.). Członek licznych krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym International Society of Neuropsychology.
Autorka 11 monografii i podręczników naukowych oraz ponad 200 prac z dziedziny neuronauk, w tym 83 opublikowanych w recenzowanych czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej (łączny I.F = 601.11 pkt). Laureatka wielu odznaczeń państwowych i prestiżowych nagród przyznanych w kraju i za granicą za działalność naukową i dydaktyczną, w tym Złotego Krzyża Zasługi (2009), nagrody indywidualnej I stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszy podręcznik akademicki (2008), Copernicus Prize za odkrycie naukowe nowej mutacji genu w zespole MELAS (2012), Nagrody Literackiej Filipa Kalimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji (2012) oraz Nagrody Brylantowego Pióra nadanej przez Nowojorski Komitet Dobrych Publikacji Naukowych (2013) za całokształt działalności naukowej. Otwarta na problemy cierpiących i chorych, jest dla nich wielkim wparciem. Pisze wiersze (głównie dla swoich pacjentów wybudzonych z pourazowej śpiączki). Opublikowała cztery tomiki poezji Między snem a dniem (2019), Liryki krakowskie (2019), Liryki ryterskie (2019) oraz wspólnie z Barbarą Pawłowicz Od mgły do słońca (2015). Publikowała także wiersze w almanachach i czasopismach naukowych.