Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego
W „Nowym repetytorium z gramatyki języka niemieckiego” każdy uczący się języka niemieckiego znajdzie odpowiedzi na frapujące go pytania. Dzięki szczegółowo opisanym zagadnieniom gramatycznym, można zarówno nabywać nową wiedzę, jak i odświeżać tę, którą już mamy. Części teoretyczne książki świetnie posłużą także jako kompendium do szybkiego przypomnienia informacji – na przykład przed egzaminem. Ogromna ilość różnorodnych ćwiczeń pozwoli na ugruntowanie wiedzy w praktyce, co jest nieodłącznym elementem nauki języka obcego.
Uczący się języka niemieckiego mogą dzięki książce uzupełnić lub gruntownie powtórzyć, usystematyzować i utrwalić zagadnienia gramatyczne. Przeznaczona jest zarówno do pracy samodzielnej, jak i do kształcenia grupowego – w szkole, na uczelni i kursach językowych. Dużym ułatwieniem w nauce indywidualnej jest klucz odpowiedzi do wszystkich zadań umieszczony na końcu publikacji
„Duża liczba ćwiczeń, nie tylko testujących, lecz również wdrażających, automatyzujących i utrwalających poszczególne struktury gramatyczne może być także pomocna nauczycielom prowadzącym zajęcia z języka niemieckiego w grupach, a więc w szkole, na uczelni, na kursach językowych. Ze względu na szczegółowy komentarz w języku polskim do poszczególnych zagadnień językowych, liczne przykłady wzorcowe, ilustrujące daną strukturę oraz klucz do wszystkich ćwiczeń, niniejsze opracowanie może służyć samoukom (…)” – tak o repetytorium pisze jego autor, Stanisław Bęza.
Repetytorium przeznaczone jest dla:
- wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z zakresu zagadnień gramatyki języka niemieckiego,
- uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowujących się do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym,
- studentów i słuchaczy kolegiów / szkół wyższych,
- uczestników kursów językowych, przygotowujących się egzaminów i certyfikatów językowych.
W repetytorium zwrócono uwagę na treści, które mogą być problematyczne dla Polaków uczących się języka niemieckiego np.
„Niniejszy rozdział jest poświęcony systematyzacji, rozszerzeniu i uzupełnieniu znaczenia poznanych już wcześniej przyimków, za pomocą których wyrażane są określenia miejsca (in, zu, nach, an, auf, bei, unter, von), czasu (an, in, nach, zu, um, gegen) i przyczyny (aus, vor). Ponieważ zastosowanie przy tych określeniach odpowiednich przyimków sprawia uczącym się języka niemieckiego Polakom dużo trudności, należy dokładnie przeanalizować przykłady wzorcowe, ilustrujące ich prawidłowe użycie oraz następnie wykonać zaproponowane ćwiczenia i porównać je z kluczem.”
Publikacja zawiera:
- 10 rozdziałów (Rodzajnik, Rzeczownik, Zaimek, Przyimek, Przymiotnik, Przysłówek, Liczebnik, Czasownik, Partykuły, Nauka o zdaniu), podzielonych na podrozdziały, składające się z części teoretycznej i praktycznej,
- wykaz ważniejszych czasowników mocnych,
- test końcowy (z kluczem),
- klucz do wszystkich ćwiczeń z części praktycznej.
Najważniejsze cechy:
- Zagadnienia gramatyczne w części teoretycznej opatrzone są obszernymi komentarzami w języku polskim, uwzględniającymi funkcje komunikacyjne i poparte licznymi przykładami.
- Część praktyczna każdego podrozdziału zawiera zestawy różnorodnych ćwiczeń wdrażających, automatyzujących i utrwalających poszczególne struktury gramatyczne. Są one posegregowane według stopnia trudności.
- Zagadnienia oraz wprowadzone w ćwiczeniach słownictwo odpowiadają większości wymagań europejskiego poziomu B1.
Fragment:
Perfekt jest używany generalnie dla wyrażenia czynności przeszłej zakończonej, której skutki sięgają teraźniejszości. Ponadto występuje on z reguły w rozmowach i dialogach bezpośrednich, w których mówi się o sobie lub innych osobach. (Czasowniki modalne występują w tych sytuacjach zazwyczaj w czasie Imperfekt.) Należy zwrócić uwagę na to, że tłumaczenie czasu Perfekt na język polski jako czasu przeszłego dokonanego jest błędne, ponieważ oba czasy przeszłe, tzn. Imperfekt i Perfekt są obojętne w stosunku do pojęcia dokonania i niedokonania czynności.