Nowe studia kulturowe
Ta książka jest eksperymentem, postulatem i zaproszeniem do dyskusji
- Czy potrzebujemy w Polsce nowej humanistyki - krytycznej, zaangażowanej, niezależnej od uświęconych tradycji i metodologicznych dogmatów?
- Czy jest szansa wyjścia poza dyscypliny zamknięte w swoich rzekomo specyficznych metodologiach i pilnie strzegące swoich granic?
- W jaki sposób nurty nowej humanistyki mogą się przenikać, współtworząc wiedzę transdyscyplinarną, skupioną na ludzkich problemach, a nie teoretycznych, uświęconych dogmatach i ich twórcach?
Jacek Kochanowski
Doktor habilitowany socjologii, kierownik Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Podyplomowych Studiów Seksuologii Społecznej przy ISNS UW.
Specjalizuje się w badaniach gender i queer, socjologii seksualności, socjologii i filozofii kultury, socjologii wiedzy, performatyce. Opublikował m.in. Fantazmat zróżnicowany. Socjologiczne studium przemian tożsamości gejów (2004), Spektakl i wiedza. Perspektywa społecznej teorii queer (2009), Teatr płci. Eseje z socjologii gender (razem z Małgorzatą Bieńkowską-Ptasznik, 2008).