Podstawy ekonomii
Z prawdziwą przyjemnością przekazujemy czytelnikom nowe, zmienione wydanie znanego od lat podręcznika. Zawiera on nowoczesną i zarazem przystępną prezentację podstawowych zagadnień współczesnej ekonomii, zarówno w skali makro, jak i mikro. Obok ujęć teoretycznych, odwołujących się do dorobku głównych nurtów teorii ekonomii, odnosi się do rzeczywistości gospodarczej, zwłaszcza gospodarki polskiej okresu transformacji.
Nowe wydanie prezentuje:
zmiany w treści poszczególnych rozdziałów i ich układzie,
aktualizację danych,
szczegółowy indeks,
nowe rozdziały:
- Globalizacja procesów gospodarczych,
- Niedoskonałość rynku i rola państwa w gospodarce,
- Produkcja i koszty w przedsiębiorstwie,
- Równowaga przedsiębiorstwa.
Najważniejsze zalety podręcznika:
przystępny język wykładu, który pozwala studentom, jak również szerszemu kręgowi czytelników, na zrozumienie podstawowych problemów współczesnej ekonomii;
ujęcia algebraiczne wykorzystywane są w minimalnym, niezbędnym stopniu;
liczne ilustracje ułatwiają zrozumienie trudniejszych problemów;
odwoływanie się w toku analiz do polskiej rzeczywistości gospodarczej, co zdecydowanie wyróżnia podręcznik na tle tłumaczonych opracowań zagranicznych autorów.
Podręcznik może być wykorzystany na studiach ekonomicznych i zarządzania (Uniwersytety, Akademie Ekonomiczne, Szkoły Wyższe) w zakresie przedmiotów: Mikroekonomia, Makroekonomia, na poziomie podstawowym i średnim.
Eugeniusz Kwiatkowski
Prof. dr hab. - związany jest z Uniwersytetem Łódzkim od 48 lat. W trakcie dotychczasowej pracy zawodowej pełnił wiele funkcji organizacyjnych w Uniwersytecie Łódzkim, jak i poza uczelnią, m.in.: Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego (2002 - 2008); Dziekana Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (1999 – 2002), Kierownika Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego (od 2003 r. do chwili obecnej). Zainteresowania naukowo-badawcze dotyczą makroekonomii i ekonomii rynku pracy. Na łączny dorobek publikacyjny prof. Kwiatkowskiego składa się prawie 300 prac, w tym 3 samodzielne książki naukowe i 25 tworzonych we współautorstwie, a także 24 prace opublikowane za granicą. Najważniejsza monografia autorska to „Bezrobocie. Podstawy teoretyczne”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.
Jest też m.in. autorem pracy
Neoklasyczne teorie zatrudnienia, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 1988 roku w serii
Ekonomia XX wieku, a także współautorem
Podstaw ekonomii i
Elementarnych zagadnień ekonomii pod redakcją Romana Milewskiego.
Roman Milewski
Dr hab., prof. UŁ – (zm. w 2001 r.), pracował w Uniwersytecie Łódzkim w latach 1966 – 2001; kierownik Zakładu Podstaw Ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w latach 1992 – 2001. Jego zainteresowania naukowo-badawcze dotyczyły teorii ekonomii, przemian własnościowych w gospodarce i funkcjonowania wielkich korporacji. Autor wielu publikacji naukowych w tym obszarze. Redaktor naukowy poprzednich wydań podręcznika „Podstawy ekonomii” oraz podręcznika „Elementarne zagadnienia ekonomii”, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Seria KULTOWE PODRĘCZNIKI
Kultowe podręczniki to seria prezentująca najlepsze i najważniejsze podręczniki z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania i marketingu, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem studentów i wykładowców. Autorzy - profesorowie i najlepsi eksperci w swoich dziedzinach - przedstawiają poszczególne zagadnienia zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Liczne przykłady, ćwiczenia i zadania pozwalają czerpać wiedzę w sposób przyjemny i praktyczny. To podstawowa i obowiązkowa literatura oraz ogromna pomoc dydaktyczna dla studentów uczelni ekonomicznych.