Podstawy ekonomii
Nowe, zaktualizowane i rozszerzone wydanie cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem podręcznika zawierającego prezentację podstawowych zagadnień współczesnej ekonomii, zarówno w skali makro, jak i mikro.
Obok ujęć teoretycznych, odnoszących się do dorobku głównych nurtów teorii ekonomii, zawiera odwołania do rzeczywistości gospodarczej, zwłaszcza gospodarki polskiej okresu transformacji.
W nowym wydaniu zostały zaktualizowane treści poszczególnych rozdziałów i zmieniony ich układ. Dodano także nowe rozdziały, w których m.in. omawiane są główne nurty ekonomii, zagadnienia związane z polityką pieniężną, integracją europejską i globalizacją.
Do najważniejszych zalet podręcznika należą:
- przystępny język wykładu, który pozwala zarówno studentom, jak i szerszemu kręgowi czytelników, na zrozumienie podstawowych problemów współczesnej ekonomii;
- wykorzystywanie w minimalnym, niezbędnym stopniu ujęć algebraicznych;
- liczne ilustracje ułatwiające zrozumienie trudniejszych problemów;
- odniesienia do polskiej rzeczywistości gospodarczej, co zdecydowanie wyróżnia podręcznik na tle tłumaczonych opracowań zagranicznych autorów.
Podręcznik może być wykorzystany przez studentów ekonomii i zarządzania, w zakresie przedmiotów: podstawy ekonomii, elementy ekonomii, mikroekonomia, makroekonomia, podstawy ekonomii społecznej, mikroekonomia i funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Zespół autorski tworzą pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej oraz Narodowego Banku Polskiego.
Na rynku wydawniczym nie ma zbyt wielu pozycji, które znajdowałyby uznanie zarówno u wykładowców, jak i studentów. Publikacja „Podstawy ekonomii” pod redakcją naukową Eugeniusza Kwiatkowskiego i Romana Milewskiego jest pozycją stanowiącą chlubny wyjątek, a czwarta jej edycja jest tego ewidentnym dowodem. Aktualizacja i uzupełnienia sprawiają, że percepcja zagadnień omawianych w poszczególnych częściach jest jeszcze lepsza niż w poprzednich wydaniach (…). Proporcje między poszczególnymi częściami podręcznika ustalone są w sposób przemyślany i należny wadze problemów poruszanych w każdej z nich. Całość jest spójna i komplementarna. Indeks rzeczowy zawiera definicje słów kluczowych użytych w podręczniku i stanowi swego rodzaju uzupełnienie służące zarówno przyswojeniu wiedzy jak i sprawnemu poruszaniu się po poszczególnych zagadnieniach. Podręcznik z jednej strony prezentuje problematykę aktywności gospodarczej w różnych skalach i wymiarach, wskazując na jej złożoność , zależności i skutki. Z drugiej strony pozwala na dostrzeżenie zmian i ich dynamiki, skutków działań, szans i zagrożeń oraz wyzwań, zarówno w skali mikroekonomicznej, jak i makroekonomicznej. Jest to pozycja bardzo wartościowa i potrzebna w procesie dydaktycznym. Podręcznik ma wielu adresatów i każdy z nich poznając jego walory poczuje jego wartość.
dr hab. Agata Zagórowska, prof. UO ,
Zakład Studiów Strategicznych i Polityki Społeczno-Ekonomicznej, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Opolski
Przydatność b. wysoka. Wartością dodaną pracy są właściwe proporcje między warstwą teoretyczno-poznawczą a aplikacyjną. Mocne strony podręcznika: adekwatne do potrzeb dydaktycznych połączenie elementów makro i mikroekonomicznych; klarowny wykład, dobre ilustracje.
Prof. dr hab. Andrzej Czyżewski, prof. zw. ,
Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, profesor zwyczajny, doktor honoris causa SGGW w Warszawie
Publikacja ta jest świetnym materiałem do nauki podstaw ekonomii. Publikację będę polecała zarówno studentom, jak i innym pracownikom dydaktycznym. Jest to bardzo dobry podręcznik do nauki przedmiotów kluczowych w cyklu nauczania na kierunkach ekonomicznych, takich jak Mikroekonomia czy Makroekonomia. Jest on również bardzo pomocny w nauczaniu Podstaw ekonomii na kierunkach nieekonomicznych. Największym atutem podręcznika był zawsze stosunkowo prosty język, którym w przystępny sposób wyjaśnione zostały kluczowe zagadnienia ekonomii. Dzięki temu jest on odpowiedni dla studentów pierwszych roczników, a także studentów kierunków nieekonomicznych. […] Podręcznik może być przydatny dla każdego, kto chce poznać podstawowe mechanizmy działania podmiotów gospodarujących, rynku i gospodarki.
dr hab. Marta Maciejasz – Świątkiewicz, prof. Uniwersytetu Opolskiego,
Strony 91-92.pdf(pdf)
74 KB
Strony 148-149-Podstawy-ekonomii_PWN.pdf(pdf)
63 KB
Strony 220-221-Podstawy-ekonomii-PWN.pdf(pdf)
76 KB
Przeczytaj fragment
Strony 91-92.pdf(pdf)
74 KB
Strony 148-149-Podstawy-ekonomii_PWN.pdf(pdf)
63 KB
Strony 220-221-Podstawy-ekonomii-PWN.pdf(pdf)
76 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Roman Milewski
Dr hab., prof. UŁ – (zm. w 2001 r.), pracował w Uniwersytecie Łódzkim w latach 1966 – 2001; kierownik Zakładu Podstaw Ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w latach 1992 – 2001. Jego zainteresowania naukowo-badawcze dotyczyły teorii ekonomii, przemian własnościowych w gospodarce i funkcjonowania wielkich korporacji. Autor wielu publikacji naukowych w tym obszarze. Redaktor naukowy poprzednich wydań podręcznika „Podstawy ekonomii” oraz podręcznika „Elementarne zagadnienia ekonomii”, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Eugeniusz Kwiatkowski
Prof. dr hab. - związany jest z Uniwersytetem Łódzkim od 48 lat. W trakcie dotychczasowej pracy zawodowej pełnił wiele funkcji organizacyjnych w Uniwersytecie Łódzkim, jak i poza uczelnią, m.in.: Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego (2002 - 2008); Dziekana Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (1999 – 2002), Kierownika Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego (od 2003 r. do chwili obecnej). Zainteresowania naukowo-badawcze dotyczą makroekonomii i ekonomii rynku pracy. Na łączny dorobek publikacyjny prof. Kwiatkowskiego składa się prawie 300 prac, w tym 3 samodzielne książki naukowe i 25 tworzonych we współautorstwie, a także 24 prace opublikowane za granicą. Najważniejsza monografia autorska to „Bezrobocie. Podstawy teoretyczne”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.
Jest też m.in. autorem pracy
Neoklasyczne teorie zatrudnienia, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 1988 roku w serii
Ekonomia XX wieku, a także współautorem
Podstaw ekonomii i
Elementarnych zagadnień ekonomii pod redakcją Romana Milewskiego.