Powrót do szkoły! Rabaty do 50% » więcej

Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna za jej negowanie lub zniekształcanie

163,04 zł -4%
169,00 zł
Cena okładkowa
169,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki
Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna za jej negowanie lub zniekształcanie

eBook

163,04 zł

Szczegóły produktu

Data wydania
12 mar 2020
Format pliku
eBook (pdf)
Wydawca
C.H.Beck

Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna za jej negowanie lub zniekształcanie

Na dociekaniu prawdy historycznej ciąży utrwalony przez tradycję obraz pewnych wydarzeń, stopniowe docieranie do niej poprzez negowanie lub jej zniekształcanie może nieść za sobą odpowiedzialność prawną. W publikacji poruszono m.in. zagadnienia dotyczące: polityki historycznej, prawa i narracji tożsamościowo-narodowej; ochrony prawdy historycznej dotyczącej II wojny światowej w perspektywie prawa międzynarodowego; relatywizacji i europeizacji winy za Holokaust a prawnej ochrony prawdy historycznej; odpowiedzialności cywilnoprawnej za zniekształcanie prawdy historycznej o zbrodniach popełnionych w czasach II wojny światowej; kryminalizacji tzw. miękkiego rewizjonizmu Holokaustu; zagadnień transgranicznych prawa cywilnego i karnego dotyczące defamacji i odpowiedzialności za zniekształcanie prawdy historycznej. Polityka historyczna z jednej strony może sprzyjać zwalczaniu mitów i półprawd, z drugiej zaś tworzyć nowe mity. Konsekwentna polityka historyczna państwa, zmierzająca np. do zdjęcia lub rozmycia odpowiedzialności za wojny, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, często wręcz prowadzi do powstania i przeniknięcia do społeczeństw kłamstw będących wynikiem realizacji takiej polityki. Owe kłamstwa dotykają innych państw, innych narodów. Co wówczas robić? Czy istnieje mechanizm zwalczania oczywistych przekłamań prawdy historycznej, gdy są one konsekwencją realizacji określonej polityki publicznej przez państwo lub podmiot prawa międzynarodowego? Czy walczyć na drodze prawnej? Przeciwko komu? Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć autorzy książki. dr hab. Adam Redzik, prof. UW Autorami publikacji są uznani i cenieni w środowisku przedstawiciele nauki, reprezentanci samorządów zawodowych oraz praktycy. Publikacja skierowana jest do praktyków – adwokatów i radców prawnych, sędziów i prokuratorów oraz aplikantów tych zawodów prawniczych, a także przedstawicieli nauki prawa. Może również zainteresować studentów prawa, historii, politologii i innych pokrewnych dyscyplin humanistycznych oraz społecznych.

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora
Książki tego wydawnictwa

Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna za jej negowanie lub zniekształcanie: Kluczowe zagadnienia i wyzwania

Odkrywanie prawdy historycznej to nie tylko pasja badawcza, ale także odpowiedzialność prawna, zwłaszcza w kontekście wydarzeń tak ważnych jak II wojna światowa. W naszej najnowszej publikacji zgłębiamy kwestie związane z polityką historyczną, ochroną prawdy i jej wpływem na tożsamość narodową. Zapraszamy do lektury, która pomoże zrozumieć złożoność prawnych aspektów związanych z rewizjonizmem i zniekształcaniem faktów historycznych, a także przedstawi rekomendacje i analizy kluczowych zagadnień z tego obszaru.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Problem odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne w pracach rządu p: Ta książka ukazuje wysiłki polskiego rządu na uchodźstwie w zakresie pociągnięcia zbrodniarzy nazistowskich do odpowiedzialności. Przedstawia unikalny wkład polskich prawników i ich koncepcje, które wyróżniały się na tle działań innych państw alianckich, oferując głęboki wgląd w historię międzynarodowego prawa karnego.
  2. Prawo karne i polityka w państwie rzymskim: Zbiór materiałów z sympozjum, który analizuje złożone relacje między prawem karnym a polityką w starożytnym Rzymie. Referaty prezentują różnorodne aspekty prawnokarne i polityczne, ukazując wielowymiarowość rzymskiego systemu prawnego i jego wpływ na współczesne rozumienie prawa.
  3. Prawne i konserwatorskie aspekty zachowania i ochrony historycznych cm: Ta publikacja podkreśla społeczną i historyczną wartość cmentarzy, jako miejsc pamięci i dziedzictwa kulturowego. Omówione są wyzwania związane z ich ochroną oraz znaczenie pamięci zbiorowej dla zachowania tożsamości społecznej.
  4. Przemoc w świecie starożytnym: Książka prezentuje szeroką definicję przemocy, wykraczającą poza wojnę, analizując jej przejawy w różnych aspektach życia starożytnych cywilizacji. Autorzy kwestionują powszechne opinie, korzystając z bogatych źródeł narracyjnych i ikonograficznych, co czyni tę publikację wyjątkowym źródłem wiedzy.
  5. Apolityczność stosowana. Moje lata ze służbą cywilną: Profesor Maria Gintowt-Jankowicz dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w służbie cywilnej, podkreślając wartość apolityczności i jej wpływ na stabilność instytucji publicznych. To inspirująca lektura dla tych, którzy interesują się funkcjonowaniem administracji i polityki.
  6. Nie ma innej Rosji: Ta książka to głęboka analiza rosyjskiego społeczeństwa i polityki, sięgająca do myśli rosyjskich filozofów z przeszłości. Autor pokazuje, że brutalność i autorytaryzm są wpisane w rosyjską historię, tłumacząc, dlaczego demokracja nie zakorzeniła się tam na dobre.
  7. Kościół Ewangelicko-Augsburski w relacjach z państwem: Publikacja analizuje prawne i ustrojowe relacje między Kościołem Ewangelicko-Augsburskim a państwem w Polsce. Podkreśla wkład tej wspólnoty w kształtowanie prawnej pozycji religii mniejszościowych i jej rolę w historii kraju.
  8. Policja Państwowa w Drugiej Rzeczpospolitej: Ta książka ukazuje funkcjonowanie policji w kontekście historycznym, podkreślając jej rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Analiza obejmuje aspekty organizacyjne, kulturowe i prawne, odzwierciedlając ducha epoki.
  9. Konstytucyjne organy władzy RP w latach 1989-2011 na tle polskich trad: Praca ta syntetyzuje przemiany ustrojowe Polski od 1989 do 2011 roku, analizując prawne i polityczne aspekty funkcjonowania najważniejszych organów władzy. To cenne źródło dla osób zainteresowanych transformacją ustrojową Polski.
  10. Prawo własności nieruchomości w działalności legislacyjnej Księstwa Wa: Monografia omawia prawne regulacje własności nieruchomości w czasach Księstwa Warszawskiego, ukazując rewolucyjne zmiany w prawie cywilnym i ich wpływ na rozwój prawa w Polsce. To fascynujące studium historyczne i prawnicze.

Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna za jej negowanie lub zniekształcanie

163,04 zł -4%
169,00 zł
Cena okładkowa
169,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką