Projektowanie i ocena techniczna betonowych podłóg przemysłowych
Podłoga przemysłowa jest jedną z najważniejszych części każdego zakładu przemysłowego. Jej jakość ma bardzo duży wpływ na przebieg produkcji i sposób składowania materiałów. Uważa się, że trwałość podłogi przemysłowej i jej utwardzonej warstwy wierzchniej powinna zapewnić nieprzerwana pracę przez czas nie krótszy niż 25 lat. Szacuje się, że udział nakładów ponoszonych na wykonanie bezawaryjnej posadzki przemysłowej wynosi 20% całości kosztów związanych z budową hali przemysłowej. Wszelkie uszkodzenia posadzek w funkcjonujących fabrykach zmuszają do ponoszenia bardzo dużych kosztów związanych nie tylko z naprawą wadliwej nawierzchni, ale i z częściowym, okresowym wyłączaniem pewnych obszarów zakładu oraz prowadzą do powstawania przestojów w produkcji.
W publikacji zaprezentowano:
- rys historyczny rozwoju nawierzchni przemysłowych,
- obowiązujące przepisy i stosowane normy,
- oddziaływania i obciążenia podłóg przemysłowych,
- wymiarowanie posadzek.
W drugim wydaniu ujęto podstawowe informacje o wierzchnich warstwach podłogi przemysłowej wykonywanych z różnego typu gładzi i jastrychów, mas żywicznych, powłok, warstw ceramicznych itd., układanych po wykonaniu płyty nośnej. Publikację poszerzono także o ocenę stanu technicznego podłóg przemysłowych. Omówiono również najczęstsze przyczyny i objawy uszkodzeń tego typu konstrukcji.
Książka jest adresowana przede wszystkim do projektantów, studentów wydziałów budownictwa i inżynierii lądowej wyższych uczelni technicznych oraz podmiotów praktycznie zajmujących się nawierzchniami przemysłowymi.
Patroni medialni:

Opiniowana praca dotyczy aktualnych i ważnych zagadnień współczesnego budownictwa przemysłowego i ogólnego. Może przyczynić się do zmniejszenia obecnych strat ekonomicznych spowodowanych przyśpieszoną destrukcją podłóg i pośrednio pozostałych elementów budynków oraz niewłaściwym projektowaniem i wykonywaniem podłóg. Jest kompleksowym opracowaniem inżynierskim bardzo przydatnym projektantom, wykonawcom i użytkownikom obiektów przemysłowych. Niewątpliwie jest bardzo przydatnym materiałem dydaktycznym, niezbędnym w kształceniu studentów głównie na uczelniach technicznych (opinia dotyczy wyd. I).
dr inż. Tadeusz Kulas,
Politechnika Warszawska, Filia w Płocku
Piotr Hajduk
Od dwudziestu lat prowadzi firmę projektowo-konstrukcyjną. Projektuje i nadzoruje budowy fabryk, zakładów przemysłowych, centrów handlowych, galerii szkół, osiedli mieszkaniowych. Zrealizowane obiekty były wielokrotnie nagradzane na licznych konkursach. Jest autorem książki oraz wielu publikacji o podłogach przemysłowych, które ukazują się na konferencjach technicznych i w prasie branżowej. Jego pasją są podróże. Wspomnienia z wypraw publikuje na łamach czasopism podróżniczych. Razem z żoną Elżbietą i córką Kasią napisali książkę o Afryce “Dalej są tylko lwy”.