Rozmowy z dzieckiem
Kiedy dziecko zadaje rodzicowi pytania dotyczące sfery intymnej, czyli seksu i miłości oraz trudnych kwestii społecznych, jak przemoc, pedofilia, prostytucja czy śmierć reaguje on zazwyczaj zażenowaniem i bezradnością.
Jak zmienić tę sytuację i podchodzić do trudnych rozmów z dzieckiem jak do ciekawego wyzwania, pogłębiania więzi, troskliwego przygotowywania go do życia? W jaki sposób informując dziecko o trudnych zjawiskach społecznych i niebezpieczeństwach nie wzbudzać niepokoju, nie burzyć pozytywnej wizji świata, nie odbierać typowego dzieciom optymizmu?
W książce tej rodzice znajdą przystępne wyjaśnienia prawidłowości rozwoju emocjonalnego dziecka, o jakich należy pamiętać omawiając z nim trudne kwestie. Najbardziej pomocne będą przykłady odpowiedzi na dociekliwe trudne dziecięce pytania, ale też pytania, jakie należy zadać dzieciom w tym kontekście. Uśmiech i radość wprowadzają autentyczne anegdoty obrazujące dziecięce spojrzenie na świat, często odmienne od dorosłego, ale równie ciekawe, a na pewno sympatyczne.
- Kategorie:
- Redakcja: Anna Kozłowska, Justyna Mrowiec, Longina Rutkowska-Kalisz, Marta Stefańska-Parafiniuk
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-7773-106-2
- Liczba stron: 96
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp I. Płeć, seks i skąd się wzięłam/wziąłem? 1. Czym się różni chłopczyk od dziewczynki? Co to znaczy, że jestem dziewczynką/chłopcem? 2. Skąd się biorą dzieci? Skąd dziecko wzięło się w brzuszku mamy? 3. Co to znaczy, że Ty, mamo, mnie urodziłaś? 4. Co to jest seks? 5. Dlaczego zakrywamy niektóre części ciała? Dlaczego nikt oprócz rodziców nie może mnie oglądać rozebranego ani dotykać? II. Śmierć i co dalej... 1. Mamo, czy Ty kiedyś umrzesz? Czy ja też umrę? Co się wtedy ze mną stanie? 2. Czy dziadek się kiedyś obudzi? 3. Co to jest Niebo? 4. Czy jest Raj dla piesków? Czy piesek też pójdzie do Nieba? III. Inność, odmienność, różnorodność 1. Co to znaczy homoseksualizm? 2. Kto to jest gej (pedał)? Czy mój tatuś może być gejem? 3. Czy pani może wyjść za mąż za panią, a pan ożenić się z panem? 4. Co to jest rozwód? 5. Dlaczego niektóre dzieci mają tylko pół rodziny (tylko mamę lub tatę), a inne dwie rodziny (dwóch tatusiów lub dwie mamusie)? 6. Co to znaczy, że on jest adoptowany? 7. Kto to jest niepełnosprawny? IV. Patologia 1. Kto to jest ta pani przy drodze (tirówka, prostytutka)? 2. Kto to jest pedofil? 3. Co to znaczy molestować dziecko? 4. Dlaczego dorośli się upijają i dziwnie zachowują? Kto to jest alkoholik? 5. Dlaczego ten pan tak dziwnie wygląda? Kto to jest bezdomny? V. Przemoc 1. Dlaczego niektórzy dorośli złoszczą się i denerwują? 2. Dlaczego niektórzy dorośli biją dzieci? 3. Co to znaczy, kiedy rodzice krzyczą na siebie lub się biją? 4. Dlaczego brzydkie słowa są brzydkie i nie należy ich używać? Dlaczego brzydkie słowa najczęściej dotyczą tych rzeczy? 5. Co to znaczy zgwałcić? VI. Dorosły a dziecko 1. Dlaczego nie mogę przechodzić na czerwonym świetle, skoro inni to robią? 2. Dlaczego Ty palisz papierosy, a mi nie wolno? Dlaczego nie mogę pić piwa, wina ani wódki, a dorośli piją alkohol? 3. Dlaczego dorośli przeklinają, kłamią, biją, a mi tego robić nie wolno? 4. Dlaczego nie należy kraść, chociaż niektórzy to robią? Dziecko bezbronne niewiniątko czy bezwzględny egoista? Prawidłowości rozwoju emocjonalno-społecznego Emocje Poznanie Uspołecznienie Moralność Bibliografia Przypisy