Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości
Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon prezentujący frazeologizmy z zabytkowymi formami języka polskiego. Słownik dokumentuje związki wyrazowe z reliktami fonetycznymi, fleksyjnymi, słowotwórczymi, leksykalnymi, semantycznymi, składniowymi, ukazując skalę dziedzictwa kulturowo-językowego w polszczyźnie XXI wieku.
Słownik pozwala lepiej poznać związki frazeologiczne, w skład których wchodzą archaizmy, a także zrozumieć ich funkcjonowanie we współczesnym języku polskim. Na co dzień bowiem posługujemy się takimi frazeologizmami, ale na ogół nie jesteśmy świadomi, że stanowią one pamiątki po wcześniejszych etapach rozwoju polszczyzny.
Słownik zawiera:
-
ponad 500 haseł – zabytkowych form języka polskiego,
-
około 1000 frazeologizmów, w skład których wchodzą stare wyrazy,
-
autentyczne przykłady ilustrujące użycie frazeologizmów,
-
ciekawostki językowe,
-
alfabetyczny indeks archaizmów będących częścią związków frazeologicznych.
Dodatkowe informacje o słowniku:
-
wyrazem hasłowym jest archaizm, anachronizm lub historyzm wchodzący w skład danego związku frazeologicznego,
-
hasła uporządkowano w układzie alfabetycznym, w obrębie każdego z nich zamieszczono związki wyrazowe,
-
niektóre artykuły hasłowe zakończono dodatkowym komentarzem odautorskim, na który składają się m.in. wskazówki faktograficzno-etymologiczne czy dane na temat ewolucji formalno-znaczeniowej poszczególnych słów czy związków wyrazowych.
Słownik jest przydatny zarówno dla językoznawców, jak i w edukacji akademickiej i szkolnej. Jego adresatem jest każdy miłośnik mowy ojczystej.
Slownik frazeologizmow str 28-38.pdf(pdf)
86 KB
Dr hab. Agnieszka Piela
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Filologię polską ukończyła w 1999 r. W latach 1999-2003 była doktorantką-stypendystką Studium Doktoranckiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Pracę magisterską pt. Derywaty od nazw osobowych w historii języka polskiego oraz doktorską nt. Rola kultury piśmiennej w kształtowaniu się jednostek leksykalnych w polszczyźnie napisała pod kierunkiem prof. dr hab. Krystyny Kleszczowej. Od 2004 r. jest adiunktem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Leksykologii i Semantyki Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Interesuje się głównie historią języka polskiego. Śledzi ewolucję języka, przeobrażenia systemu leksykalnego i słowotwórczego. W centrum jej zainteresowań znajduje się frazeologia diachroniczna. Jest autorką dwóch monografii oraz wielu artykułów, które publikowała w prestiżowych polskich czasopismach językoznawczych (m.in.: „Etnolingwistyka”, „Język a Kultura”, „Język Polski”, „LingVaria”, „Poradnik Językowy”).