Tractatus logico-philosophicus
Klasyczna w światowej literaturze filozoficznej praca słynnego austriackiego filozofa i logika. Choć niewielka rozmiarem, wywarła bardzo silny wpływ na pozytywizm logiczny Koła Wiedeńskiego oraz atomizm logiczny Russella. Jest to najważniejsze dzieło Wittgensteina.
Traktat napisany został z wielką troską o jasność i ścisłość wypowiedzi. Pełen aforyzmów oznaczonych numeracją dziesiętną miał przynieść odpowiedź na pytanie: co istnieje? Została ona zawarta w siedmiu tezach stanowiących osnowę Traktatu. I tak: świat jest wszystkim, co jest faktem; to co jest faktem, jest istnieniem stanów rzeczy; logicznym obrazem faktów jest myśl; myśl jest to zdanie "sensowne"; zdanie jest funkcją prawdziwości zdań elementarnych; szósta teza dotyczy ogólnej formy funkcji prawdziwościowej; siódma zaś, najsłynniejsza, głosi - o czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć.
Ludwig Wittgenstein
(1889-1951); urodził się w Wiedniu, w bogatej rodzinie przemysłowców. Studiował w Berlinie, Manchesterze i Cambridge. Z wybuchem wojny wstąpił na ochotnika do armii austriackiej i pozostał w niej do końca. W 1921 roku ukazał się jego
Tractatus logico-philosophicus. Potem, na kilka lat odwrócił się od filozofii i podjął pracę nauczyciela wiejskiego. W 1939 roku powołano go na katedrę filozofii w Cambridge, gdzie napisał drugie swoje słynne dzieło
Dociekania filozoficzne. Fascynacja myślą Wittgensteina trwa od lat 50. po dzień dzisiejszy, a jej wpływ obejmuje m.in. tzw. filozofię lingwistyczną oraz filozofię postmodernistyczną.