Wykłady z filozofii nowoczesności
Drugi tom słynnych wykładów (nagranych na taśmy i starannie spisanych) prowadzonych przez prof. Siemka w ramach zajęć kursowych w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Na zajęcia te studenci i doktoranci chodzili zwykle przez wszystkie lata studiów, niezależnie od zaliczenia kursów – profesor Siemek był bowiem fantastycznym wykładowcą. Ze swadą i językową elegancją omawiał najważniejsze i najtrudniejsze zagadnienia filozofii społecznej i specyficznie rozumianej filozofii nowoczesności, czyli tych koncepcji filozoficznych, które stworzyły podwaliny dzisiejszego świata – od starożytnych Greków, przez średniowieczną myśl społeczną, Kartezjusza, Hegla i Marksa, po Habermasa. Niezwykle ciekawa interpretacja greckich pojęć i sposobu myślenia Hellenów, aktualne odwołania do najciekawszych elementów filozofii perypatetyckiej, heglowskiej czy marksowkiej, erudycyjny, przykuwający uwagę styl – to charakterystyczne cechy wykładów Siemka.
Siemek Marek J.
Urodzony w 1942 roku, zmarł 30 maja 2011 roku; wybitny polski historyk filozofii i historyk idei, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, uczeń Bronisława Baczki, interpretator klasycznej filozofii niemieckiej, znawca filozofii społecznej. Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego BWF-u, doktor honoris causa Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Hegla i Marksa, doskonały tłumacz i autor książek głównie o filozofii transcendentalnej. Jego słynne wykłady i czwartkowe seminaria prowadzone stale przez wiele lat cieszyły się zawsze wielkim powodzeniem i uznaniem studentów, doktorantów i pracowników naukowych.
Wyróżnienie ACADEMIA 2011 na V Targach Książki Akademickiej i Naukowej w Warszawie za książkę Wykłady z klasycznej filozofii niemieckiej. Zobacz więcej »