MENU
PWN wspiera profesjonalistów

Analityczno-pomiarowa metoda wyznaczania zużycia energii na ogrzewanie lokali w budynkach wielorodzinnych

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Poznań, 2012

  • Autor: Paweł Michnikowski

  • Wydawca: Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 25,00 zł
22,50
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Analityczno-pomiarowa metoda wyznaczania zużycia energii na ogrzewanie lokali w budynkach wielorodzinnych

W rozprawie przedstawiono dotychczasowe sposoby określania zużycia energii na potrzeby ogrzewania w budynkach wielorodzinnych, w których stosuje się rozliczanie indywidualnych kosztów ogrzewania.
Jak wykazano w opisie dotychczasowego stanu techniki w tym zakresie, w budynkach, w których jakość przegród wewnętrznych jest relatywnie niższa niż jakość przegród zewnętrznych, natomiast przewody rozprowadzające czynnik ogrzewczy do grzejników w poszczególnych lokalach nie są ukryte w ścianach oraz izolowane, zużycie energii w lokalu w trybie ogrzewania nie jest tożsame z ilością energii dostarczonej do tego lokalu przez grzejniki. W budynkach, w których ciepło dostarczane jest centralnie, a rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych lokali dokonywane jest na podstawie ilości energii koniecznej do ich ogrzania, przyjęcie za kryterium podziału kosztów ogrzewania tylko ilości energii emitowanej z grzejników prowadzi do dużych błędów. W granicznych przypadkach, przy obiektach po przeprowadzonej termomodernizacji przegród zewnętrznych (ściany i stolarka), bez modernizacji instalacji ogrzewczej, rozliczania kosztów ogrzewania tylko na podstawie wartości miarodajnych do ilości energii z grzejników jest problematyczne, a w niektórych przypadkach pozbawione technicznego uzasadnienia.
W rozprawie zaproponowano nowe rozwiązanie, które z wykorzystaniem środków technicznych, częściowo już dostępnych w budownictwie wielorodzinnym, może prowadzić do naprawy jakości rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie odczytu przyrządów. Punktem wyjścia nowej propozycji są zapisy normy PN-EN ISO 13790 [49] oraz ich twórcza modyfikacja [33]. W rozprawie wprowadzono parametry, które lepiej niż dotychczas opisują zużycie energii do ogrzewania budynku lub lokalu. Składają się one z następujących składników: obiektywnego, zależnego od właściwości fizycznych budynku, oraz nazwanego w rozprawie subiektywnym, zależnego od sposobu użytkowania. Nowe parametry są skorygowanymi zależnościami wprowadzonymi przez normę PN-EN ISO 13790 [49]. Zabieg ten pozwolił na zaimplementowanie normy do procedury wykorzystywanej podczas rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych.
Nowy sposób wyznaczania energii do ogrzewania i na jego podstawie określania kosztów ogrzewania lokali nazwano metodą MP-2010. Pozwala on na wyeliminowanie podstawowych błędów popełnianych przy określaniu zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wykorzystujących tylko pomiar energii z poszczególnych grzejników lub całej instalacji ogrzewczej w lokalu. Dużym atutem rozwiązania opisanego w tej rozprawie jest wykorzystanie istniejących już na rynku budownictwa środków technicznych, np. podzielników kosztów ogrzewania, rejestratorów temperatury czy lokalowych liczników ciepła.
W rozprawie przedstawiono rachunek błędu możliwego do popełnienia przy użyciu MP-2010 oraz dokonano weryfikacji prawidłowości hipotez teoretycznych, które poczyniono w trakcie tworzenia nowego modelu. Weryfikację przeprowadzono metodami quasi-stacjonarnymi, przy wspomaganiu oprogramowaniem komercyjnym (np. Audytor OZC4,8Pro) oraz metodami dynamicznymi, z wykorzystaniem programu do symulacji dynamicznych ESPr. Przeanalizowano wpływ cech dynamicznych obiektu (akumulacyjności) na zakres stosowania nowego rozwiązania. Pozwala to ustalić, w jakich obiektach nowy sposób określania zużycia energii na potrzeby ogrzewania może stać się użytecznym pakietem do zastosowań komercyjnych. Chcąc zwiększyć walory utylitarne rozprawy, przeprowadzono podział całkowitego zużycia energii na potrzeby ogrzewania dla budynku na poszczególne lokale, wykorzystując jako narzędzie nowe rozwiązanie. Za dane do rozliczeń przyjęto rzeczywiste wartości z sezonu 2008/2009 dla istniejącego budynku i na ich podstawie sporządzono zestawienie zużycia energii dla 30 lokali budynku.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
STRESZCZENIE 7
WYKAZ WAŻNIEJSZYCH OZNACZEŃ 9

1. WPROWADZENIE 11

2. METODY WYZNACZANIA ZUŻYCIA ENERGII DO OGRZEWANIA 12

2.1. Przegląd metod wyznaczania energii do ogrzewania lokali 12
2.1.1. Wyznaczanie zużycia energii na ogrzewanie za pomocą ciepłomierza 13
2.1.2. Wyznaczanie zużycia energii lokalu wyposażonego w jednostkę grzewczo-chłodzącą (LMTD) 14
2.1.3. Pomiar energii na granicy osłony bilansowej indywidualną jednostką grzewczo-chłodzącą 15
2.1.4. Metoda komfortu cieplnego 15
2.1.5. Metoda oparta na analizie harmonicznej 16
2.1.6. Metoda oparta na wskazaniach podzielników kosztów ogrzewania 16
2.2. Szczegółowy opis podziału dostarczonej do budynku energii na podstawie komfortu cieplnego 17
2.3. Metoda oparta na wskazaniach podzielników kosztów ogrzewania 20

3. OCENA DOTYCHCZASOWYCH METOD WYZNACZANIA ENERGII DO OGRZEWANIA 21

3.1. Zużycie energii do ogrzewania budynku 21
3.2. Wyznaczanie zużycia energii z uwzględnieniem przepływu ciepła pomiędzy sąsiednimi lokalami 23
3.2.1. Normatywne uwzględnianie przepływów ciepła 23
3.2.2. Modelowanie ARMAX do analitycznego opisu przepływów ciepła 24
3.2.3. Badania przepływu ciepła pomiędzy lokalami w Polsce 27
3.2.4. Sposoby korekty błędów spowodowanych przepływami ciepła 28
3.3. Błędy wyznaczania zużycia energii spowodowane zyskami ciepła od nieizolowanych pionów 29
3.4. Jakość powietrza wewnętrznego a zużycie energii 34
3.5. Podsumowanie 35

4. ELEKTRONICZNY PODZIELNIK KOSZTÓW OGRZEWANIA Z REJESTRACJĄ ŚREDNIEJ TEMPERATURY POMIESZCZENIA 36

4.1. Podzielnik kosztów ogrzewania jako wskaźnik ilości ciepła emitowanego przez grzejnik 36
4.2. Podstawowe zależności funkcyjne dla podzielników elektronicznych z dwoma czujnikami 38
4.3. Sposób wyznaczenia średniej temperatury pomieszczenia w sezonie ogrzewczym 40

5. ZUŻYCIE ENERGII NA POKRYCIE STRAT CIEPŁA PRZEZ PRZENIKANIE I NA WENTYLACJĘ 44

5.1. Wprowadzenie 44
5.2. Zużycie energii do ogrzewania indywidualnych lokali budynku wielorodzinnego 46
5.3. Wskazania podzielników elektronicznych jako miernik sposobu użytkowania lokali 47
5.4. Określenie stosunku wskazań podzielników związanego ze sposobem użytkowania lokalu 50
5.5. Wyznaczenie rocznego zużycia energii dla indywidualnego lokalu metodą MP-2010 55
5.6. Dane do wyznaczenia zużycia energii metodą MP-2010 56

6. BŁĄD METODY WYZNACZANIA ZUŻYCIA ENERGII DO OGRZEWANIA 60

6.1. Błąd graniczny określenia współczynnika strat ciepła 62
6.2. Błąd graniczny wyznaczenia średniej temperatury dla pojedynczego lokalu oraz całego budynku 66
6.3. Błąd graniczny wartości odczytanych z podzielników elektronicznych 68
6.4. Błąd graniczny współczynnika strat ciepła na wentylację 70
6.5. Błąd graniczny określenia zużycia energii do ogrzewania i-tego lokalu 71

7. WPŁYW BEZWŁADNOŚCI BUDYNKU NA WYZNACZANIE ENERGII DO OGRZEWANIA 73

7.1. Charakterystyka energetyczna budynku wyznaczona metodą dynamiczną 74
7.2. Wyznaczenie charakterystyki energetycznej dla przykładowego budynku metodą bilansów miesięcznych (metoda quasi-statyczna) 80
7.3. Porównanie parametrów dla prostej metody godzinowej oraz metody bilansów sezonowych 84
7.4. Wpływ bezwładności cieplnej na różnicę względną pomiędzy wartościami energii do ogrzewania dla różnych metodologii 86

8. WERYFIKACJA WYZNACZENIA ENERGII METODĄ QUASI-STATYCZNĄ 94

8.1. Opis metodologii weryfikacji nowej metody 94
8.2. Parametry termofizyczne oraz eksploatacyjne obiektu 97
8.3. Wyniki symulacji użytkowania obiektu bez izolacji 100
8.4. Wyniki symulacji użytkowania obiektu z izolacją 106
8.5. Wyniki symulacji użytkowania obiektu o parametrach prognozowanych WT2012 109
8.6. Wnioski z symulacji użytkowania obiektu 30-lokalowego w warunkach quasi-ustalonych 111

9. WERYFIKACJA WYZNACZENIA ENERGII DO OGRZEWANIA METODĄ DYNAMICZNĄ 113

10. PRZYKŁAD OBLICZANIA ZUŻYCIA ENERGII PRZEZ LOKALE W WARUNKACH RZECZYWISTYCH 119

10.1. Parametry dla przykładowego obliczania zużycia energii do ogrzewania 119
10.2. Wyznaczenie energii do ogrzewania dla poszczególnych lokali w warunkach rzeczywistego sezonu ogrzewczego 2008/2009 121
10.3. Wyznaczenie kosztów ogrzewania dla poszczególnych lokali w warunkach rzeczywistego sezonu ogrzewczego 2008/2009 128

PODSUMOWANIE 132
LITERATURA 134
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

90,90 zł
101,00 zł

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Komentarz

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest podstawowym i zarazem najtrudniejszym do interpretacji aktem wykonawczym do ustawy – Prawo budowlane. Przepisy tego rozporządzenia daj...
38,40 zł
64,00 zł

SCRUM i nie tylko.Teoria i praktyka w metodach Agile

Od momentu ukazania się pierwszego wydania książki Scrum i nie tylko… na polskim rynku, nastąpił wyraźny postęp w temacie korzystania z metod zwinnych. Coraz rzadziej spotykamy osoby czy organizacje, które nie wiedzą co oznacza hasło Agil...
18,92 zł
22,00 zł

Analiza konwergencji gospodarczej regionów Unii Europejskiej z wykorzystaniem metod ekonometrii przestrzennej

Przedmowa do ósmego tomu serii / 9Wstęp / 11ROZDZIAŁ I . Konwergencja gospodarcza – aspekty teoretyczne oraz przegląd analiz Empirycznych / 151.1. Istota konwergencji gospodarczej – wieloznaczność terminu &bdq...
18,50 zł
24,67 zł

Metody badania jakości usług w procesie zarządzania rynkiem ubezpieczeń majątkowych

Celem niniejszej monografii jest poznanie i analiza procesów doskonalenia jakości usług ubezpieczeń majątkowych. Natomiast, celem metodologicznym jest stworzenie narzędzia pomiaru jakości usług majątkowych. Zatem, istota książki sprowadza się do...
29,48 zł
39,30 zł

Kwantowe uzdrawianie energią

Czy każdy może uzdrawiać? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Dzięki tej książce nauczysz się uzdrawiania energią. Poznasz przyczyny powstawania chorób i najskuteczniejsze metody radzenia sobie z nimi z punktu wi...
12,91 zł
16,99 zł

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych – wytyczne normy N SEP-E-002

W ebooku omówiono zalecenia SEP-owskiej normy SEP-E-002 dotyczące doboru mocy zapotrzebowanej dla budynku mieszkalnego, kładzenia instalacji odbiorczych w mieszkaniach, wewnętrznych linii zasilających, montażu złącza i głównej szyny wyr&o...
28,38 zł
33,00 zł

Modelowanie i badanie wybranych procesów i elementów obiektów logistycznych z wykorzystaniem metod symulacyjnych

Praktyczny i nowatorski charakter oraz zawartość merytoryczna monografii wykracza poza ramy dostępnych prac naukowych z obszaru zastosowania metod symulacyjnych w zagadnieniach modelowania procesów logistycznych zachodzących w magazynach wysokie...
2,00 zł
4,00 zł

Angielski dla dzieci 3-7 lat. Najnowsza metoda nauki przez zabawę. Karty obrazkowe – czytanie globalne

„Angielski dla dzieci 3-7 lat” to zaproszenie do wspólnej zabawy edukacyjnej z językiem angielski dla dzieci i rodziców. Proponowana forma „czytania globalnego”, czyli rozpoznawania całych słów, sprzyja przy...
19,78 zł
23,00 zł

Publiczne zarządzanie kryzysowe. Budowa repozytorium metod i technik

Podręcznik jest częścią serii wydawniczej podsumowującej projekt badawczo-rozwojowy finansowany ze środków NCBiR pt. „Wysokospecjalistyczna platforma wspomagająca planowanie cywilne i ratownictwo w administracji publicznej Rzeczypospolitej...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!