Analiza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa
Podstawą funkcjonowania każdej firmy jest tworzenie wartości dla właścicieli. Dlatego idea zarządzania wartością przedsiębiorstwa zdobywa coraz większą popularność w praktyce gospodarczej. W myśl tej koncepcji, podejmowanie każdej decyzji, zarówno o znaczeniu strategicznym, jak i operacyjnym, musi być ukierunkowane na maksymalizację przyszłych korzyści ekonomicznych.
Kluczowym czynnikiem warunkującym sukces strategii zarządzania przez wartość jest właściwy dobór realizowanych przedsięwzięć. O ile dobrze dobrany projekt inwestycyjny może pchnąć organizację na nowe tory rozwojowe, o tyle podjęcie błędnych decyzji prowadzi często nie tylko do destrukcji wartości dla właścicieli, ale nawet do upadłości firmy. Uniknięcie takiej sytuacji wymaga kompleksowego podejścia do analizy realizowanych przedsięwzięć.
Celem autorów było wyjście naprzeciw potrzebom finansistów, którzy odpowiadają za proces analizy finansowej projektów inwestycyjnych. Książka ma przede wszystkim charakter aplikacyjny, jest oparta na doświadczeniu doradczym autorów, jednak równocześnie jest osadzona w klasycznej teorii zarządzania wartością przedsiębiorstwa.
Każdy poruszany problem jest ilustrowany przykładem lub studium przypadku. Dzięki temu czytelnik ma możliwość przeanalizowania sposobów wykorzystania opisywanych narzędzi w praktyce. Wszystkie prezentowane przykłady są także dostępne w formie modeli w plikach MS Excel na stronie www.analizyinwestycji.pl.
Publikacja jest adresowana do praktyków zajmujących się profesjonalnie analizą projektów inwestycyjnych, słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu finansów i wyceny, studentów starszych lat kierunków ekonomicznych oraz do pracowników naukowo-dydaktycznych.
Głównym przesłaniem pracy nie jest prowadzenie wykładu o podstawach analizy finansowej projektów inwestycyjnych, lecz wyjaśnienie uwarunkowań stosowania w praktyce narzędzi do oceny projektów gospodarczych, interpretacji uzyskiwanych wyników i w końcu określenie przydatności tych narzędzi do oceny procesów kreowania wartości. Takie podejście do tematu jest stosunkowo oryginalne, nie znajdujące odpowiedników na polskim rynku wydawniczym.
(Z recenzji prof. Politechniki Wrocławskiej dr hab. Tadeusza Dudycza)
Paweł Mielcarz
Doktor; pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Finansów Akademii Leona Koźmińskiego, kierownik merytoryczny Podyplomowych studiów z zakresu finansów, a także konsultant i trener.
Paweł Paszczyk
Absolwent Akademii Leona Kuźmińskiego i pracownik Banku Gospodarstwa Krajowego.
Seria FFF
Seria prezentuje szeroki wachlarz pozycji poruszających tematykę finansów. Przedstawia standardy światowe i polskie realia finansowe.
Książki poruszają problematykę finansowego rynku kapitałowego, pomiaru i prezentacji pozycji finansowej przedsiębiorstwa i jego wartości, zastosowania metod fizyki statystycznej do analizy rynków finansowych, zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie, a także controllingu operacyjnego umożliwiającego sprawdzenie prawidłowości procesów gospodarczych oraz dostarczającego informacji niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Seria przedstawia politykę banku centralnego w gospodarce rynkowej oraz jego znaczenie dla funkcjonowania rynku pieniężnego. Prezentuje najnowsze instrumenty finansowe, nowe metody wspomagania decyzji w zakresie finansowania, teoretyczne i praktyczne aspekty wspierania eksportu za pomocą instrumentów kredytowych i ubezpieczeniowych, aspekty zarządzania finansami, a także zasady systemu ubezpieczeń społecznych oraz różnorodności jego modeli funkcjonujących w Europie i na świecie.
Publikacje ukazują również problemy finansowe władzy państwowej i samorządowej, analizę aktualnego stanu ujawniania informacji przez spółki giełdowe oraz pełną liberalizację obrotów kapitałowych. Kompleksowo ujmują zagadnienia związane z gospodarką, majątkiem trwałym, jego finansowaniem i oceną efektywności inwestowania w przedsiębiorstwo, a także prezentują najważniejsze zagadnienia związane z wprowadzeniem i funkcjonowaniem nowej międzynarodowej waluty euro, która stała się drugą, obok dolara amerykańskiego, najważniejszą walutą świata.