Ania z Zielonego Wzgórza
Maryla i Mateusz Cuthbertowie postanowili zaadoptować sierotę. Myśleli o chłopcu, który z czasem pomoże w pracach na gospodarstwie. Sierociniec jednak wysłał im dziewczynkę. W pierwszej chwili rodzeństwo uznało, że szczupła, by nie powiedzieć wątła, dziecina o rudych włosach na nic się na ich farmie nie zda. Od kiedy jednak Ania przekroczyła próg domu Cuthbertów, życie na Zielonym Wzgórzu zaczęło się przecudownie zmieniać. Mijały dni, a Maryli i Mateuszowi coraz trudniej było sobie wyobrazić Zielone Wzgórze bez Ani.
Ania z Zielonego Wzgórza należy do światowego kanonu literatury dziecięcej. W Polsce jest lekturą szkolną w klasie szóstej.
Lucy Maud Montgomery
ur. 1874
-
zm. 1942
Lucy Maud Montgomery, autorka uwielbianego na całym świecie cyklu o rudowłosej Ani Shirley, urodziła się w 1874 roku w miejscowości Clifton na Wyspie Księcia Edwarda. Kiedy miała 2 lata, na gruźlicę zmarła jej matka, a ojciec przeniósł się w zachodnie strony Kanady, oddawszy córkę pod opiekę teściów. Montgomery spędziła dzieciństwo z dziadkami, jednak prawdziwa więź łączyła ją z rodziną ciotki Annie Macneill Campbel, siostrą zmarłej matki. Przyszła pisarka ukończyła w 1894 dwuletni kurs nauczycielski, a wszystkie przedmioty zaliczyła w ciągu jednego roku – dzięki temu uzyskała dyplom nauczycielski pierwszej klasy. Jednak jej kariera nauczycielki była krótka. Po śmierci dziadka Montgomery wróciła do domu dziadków, by zając się babcią, którą opiekowała się do końca jej dni. W tym czasie pracowała jako korektorka oraz publikowała swoje opowiadania. Przez pewien czas pisała w sekrecie, gdyż jej rodzina nie pochwalała tego zajęcia. Pracując na poczcie, mogła bez wiedzy rodziny wysyłać rękopisy do wydawnictw. Co ciekawe, na początku żadne wydawnictwo nie było zainteresowane powieścią o przygodach rezolutnej Ani. Mimo tego książka zdobyła ogromną popularnością, a Montgomery postanowiła napisać kolejne części o sympatycznej bohaterce, choć wcześniej nie planowała tworzenia serii. Pierwsza książka o Ani ukazała się w 1908 roku („Ania z Zielonego Wzgórza”), ostatnia zaś – „Ania ze Złotego Brzegu” – w 1939 roku. Należy pamiętać, że książki o Ani nie powstawały w takim porządku, w jakim potoczyło się życie bohaterki. Montgomery napisała również trzy tomy o Emilce, dziewczynce mieszkającej w Srebrnym Nowiu. Pisarka została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego w 1935 roku, a także była pierwszą kobietą w historii Kanady, która została wybrana członkinią brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych.