
Dzieje religii, filozofii i nauki
Chwilowo niedostępny
Koszty dostawy
Odbiór w punkcie
Dostawa na adres
Czas oczekiwania na zamówienia = realizacja + dostawa przez przewoźnika
Zobacz więcejeBook
35,00 zł
Powiadom o dostępności
Szczegóły produktu
Więcej informacji
| SKU | 300251325 |
|---|---|
| Data wydania | 15 lis 2023 |
| multiformat | eBook |
| Format pliku | eBook (pdf) |
| Format pliku elektronicznego | eBook |
| Autor/Redaktor | Wojciech Sady |
| Wydawca | Wydawnictwo Marek Derewiecki |
- Data wydania
- 15 lis 2023
- Format pliku
- eBook (pdf)
- Autor/Redaktor
- Wojciech Sady
- Wydawca
- Wydawnictwo Marek Derewiecki
Dzieje religii, filozofii i nauki
Spis treści
Wstęp 3 XLI. Chrześcijaństwo u schyłku renesansu 4 1. Religijny podział ziemi 4 2. Textus receptus 7 3. Dekrety i kanony soboru trydenckiego 9 4. Anglikanie kontra purytanie i prezbiterianie 21 5. Luterańska Formuła zgody i kalwinistyczny Katechizm heidelberski 24 6. Bracia polscy 26 7. Wulgata klementyńska i Biblia Króla Jakuba 38 8. Procesy o czary jako zwieńczenie dzieła chrystianizacji 39 XLII. Filozofia i nauka u schyłku renesansu 46 1. Filozofowie II połowy XVI w. 47 2. Pirroński sceptycyzm w (fałszywej?) służbie katolicyzmu: Próby Michela de Montaigne 53 3. Giordano Bruno 62 4. Matematycy II połowy XVI w. 71 5. Badania przyrodnicze w II połowie XVI w. 72 6. Magia naturalna Giambattisty della Porty 79 7. Astronomiczne obserwacje Brahego i jego model nieba 84 8. Gilbert o Ziemi jako wielkim, żywym magnesie 88 XLIII. Chrześcijaństwo, filozofia i nauka w I połowie XVII w. 94 1. Początki baptyzmu i dalsze losy purytan 95 2. Filozofowie I połowy XVII w. 97 3. Francis Bacon o Nowym Organonie i Nowej Atlantydzie 106 4. Campanella o Państwie Słońca 122 5. Matematycy I połowy XVII w. 126 6. Badania przyrodnicze w I połowie XVII w. 129 XLIV. Kepler o Nowej astronomii i Harmonii niebieskiej 136 1. Tajemnica kosmosu 136 2. Nowa astronomia 142 3. Dioptryka 146 4. Harmonie świata 147 5. Epitome astronomiae Copernicanae 153 6. Tablice rudolfińskie 155 7. Sen, czyli astronomia księżycowa 156 XLV. Galileusz o ruchach ciał niebieskich i ziemskich 158 1. Pierwsze czterdzieści pięć lat 159 2. Posłaniec z gwiazd i Listy o plamach słonecznych 161 3. Dzieło Kopernika trafia na Indeks ksiąg zakazanych 166 4. Waga probiercza 170 5. Dialog o dwóch najważniejszych systemach świata 176 6. Proces Galileusza 184 7. Rozmowy i dowodzenia matematyczne 188 XLVI. Kartezjusz o człowieku, Bogu i świecie 201 1. Życie i dzieło 201 2. Myślę, więc jestem 203 3. Mam ideę Boga, a więc Bóg jest 205 4. O ciałach materialnych 209 5. O świecie 212 6. O świetle 221 8. Meteorologia 224 9. Geometria 228 9. O budowie ciał zwierząt i ludzi 230 10. Człowiek jako połączenie rozciągłej maszyny i myślącej duszy 233 Bibliografia 239 Indeks osób 242
Dzieje religii, filozofii i nauki: Od reformacji do baroku
Zapraszamy do fascynującej podróży przez okres pełen przemian i odkryć, od rozbłysku reformacji po epokę baroku. W tym tomie zgłębimy, jak wydarzenia tamtych lat kształtowały duchowe, intelektualne i artystyczne oblicze Europy, a także poznajemy wybitne dzieła, które wywarły trwały wpływ na naszą kulturę. Odkryj z nami najważniejsze idee i inspirujące publikacje, które pomogą lepiej zrozumieć ten niezwykły czas w dziejach ludzkości.
- Metafizyczna odyseja: Ta książka zabiera czytelnika w głęboką podróż przez filozofię Eriugeny, skupiając się na odwiecznym dążeniu człowieka do powrotu do Boga. To wyjątkowe dzieło ukazuje, jak nauka o powrocie i chrystologia odgrywają kluczową rolę w rozumieniu naszego miejsca w stworzeniu.
- Jednostka i nieskończoność. Wolność i antynomie wolności w filozofii S: Fascynująca analiza filozofii Spinozy, ukazująca jego poglądy na temat wolności, nieskończoności i metafizyki. Leszek Kołakowski wnikliwie interpretuje myśl tego wielkiego myśliciela, odsłaniając jej głębię i aktualność.
- Z martwych was wskrzesimy: Nikołaj Fiodorow stawia pytania o nieśmiertelność i możliwość wskrzeszenia zmarłych, prezentując wizję filozofii wspólnego czynu. To inspirująca lektura dla tych, którzy zastanawiają się nad granicami ludzkich możliwości i sensu życia po śmierci.
- Transcendentalny i nietranscendentalny sens jedności w myśli XIII wiek: Studium nad filozofią XIII wieku, które analizuje pojęcia jedności i ich różne znaczenia w kontekście scholastyki. To pozycja dla pasjonatów historii myśli i filozofii średniowiecznej, ukazująca złożoność dawnych problemów.
- Filozofia pozytywistyczna: Przystępny podręcznik, który wprowadza czytelnika w dzieje filozofii XIX i XX wieku, skupiając się na rozwoju podejścia pozytywistycznego. Leszek Kołakowski z pasją ukazuje, jak nauka i poznanie kształtowały myślenie o świecie.
- Historia filozofii Tom 1: Klasyczny podręcznik, który prezentuje dzieje filozofii jako historię myślicieli i ich doktryn. Autor, wybitny filozof i historyk, w przystępny sposób ukazuje ewolucję idei od starożytności po nowożytność.
- Idee i wartości w europejskim dziedzictwie aksjologicznym: Ta książka przypomina o kluczowej roli wartości i idei w kształtowaniu europejskiej tożsamości. Autor podkreśla potrzebę odnowienia i refleksji nad naszymi korzeniami moralnymi i duchowymi.
- Człowiek w horyzoncie dziejów i autentyczności bycia. Studia z filozof: Analiza filozofii Jana Patočki, który zachęca do walki o własną duszę i prawdę. To refleksja nad odwagą bycia i odrzuceniem powierzchowności codzienności.
- Mit wiecznego powrotu w filozofii Alexandre’a Kojeve’a: Przedstawienie myśli Kojeve’a i jego interpretacji Fenomenologii ducha Hegla, z naciskiem na motyw powrotu i cykliczności historii. To lektura dla miłośników filozofii i jej wpływu na współczesność.
- Mythos redivivus: Analiza roli mitów i religii w kształtowaniu tożsamości narodów oraz ich funkcji społecznych i kulturowych. Książka ukazuje, jak symbole i wierzenia wpływają na rozwój cywilizacji i jej zawirowania.

Dzieje religii, filozofii i nauki











