Energetyka odnawialna w budownictwie. Magazynowanie energii
Publikacja otrzymała wyróżnienie w Konkursie TECHNICUS 2019 w kategorii „podręcznik techniczny”. Konkurs jest organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, a jego celem jest wspieranie i promowanie wydawców oraz autorów, których publikacje książkowe z zakresu techniki wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.
Uniwersalne kompendium dotyczące nowoczesnego i bardzo ciekawego tematu dotyczącego magazynowania energii uzyskanej z OZE w budownictwie. Jest ona kierowana do osób, które po raz pierwszy się zetkną z tą tematyką, jak i do osób, które mają pewną wiedzę na ten temat.
Książka zawiera wiedzę o charakterze naukowym podstawowym, jak i aplikacyjnym.
Pokazuje możliwości wykorzystania energii odnawialnych w sposób zintegrowany, przy wzajemnym uzupełnianiu się poszczególnych źródeł, kładąc nacisk na metody magazynowania energii.
Publikacja jest kierowana do inżynierów, architektów i specjalistów z zakresu nowoczesnej energetyki i budownictwa, ale także będzie pomocna studentom uczelni technicznych i uniwersyteckich – na kierunkach zw. z ENERGETYKĄ, BUDOWNICTWEM, OCHRONĄ ŚRODOWISKA.
Może jednak też pomóc inwestorom budowlanym oraz wszystkim zainteresowanym energetyką odnawialną i magazynowaniem tej energii w skali mikro i małej skali, stosowanej w budownictwie.
Patroni medialni:

Podjęta w opiniowanej monografii tematyka jest ważna i aktualna Wynika z faktu, że zarówno wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie, jak i ściśle związane z tym magazynowanie energii pozyskiwanej w nich w sposób okresowy, najczęściej niespójny ilościowo z chwilowymi potrzebami, należy do najważniejszych problemów zaspokojenia potrzeb energetycznych, i to nie tylko w obszarze zastosowań w budownictwie, ale także w całej współczesnej energetyce. Sprawia to, że monografia jest ważną publikacją poświęconą tej tematyce, omawiającą ją w sposób obszerny i szczegółowy, stanowiącą istotny i ważny zbiór współczesnej wiedzy na temat możliwości wykorzystania niektórych OZE, a także możliwości akumulacji pozyskanej za ich pomocą energii, w tak specyficznym obszarze jak budownictwo. Tym samym jest swego rodzaju encyklopedią nie tylko dla studentów, ale dla wszystkich osób zajmujących się problematyką wykorzystania i eksploatacji odnawialnych źródeł energii.
prof. dr hab. inż. Aleksander A. Stachel,
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Katedra Techniki Cieplnej, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
To uniwersalne kompendium wiedzy dotyczącej magazynowania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. W treści zawarto praktyczne aspekty wykorzystania konwersji fotowoltaicznej, energii powietrza i gruntu, biomasy oraz ogniw paliwowych w sposób zintegrowany, wskazujący możliwość ich wzajemnego uzupełniania się. Szczególna uwaga została poświęcona metodom magazynowania pozyskanej energii oraz jej przetwarzania. Książka została podzielona na dwadzieścia dwa rozdziały.
Mgr inż. Julian Wiatr,
czasopismo elektro.info