MENU

Europa obywateli? Proces komunikowania politycznego w Unii Europejskiej

(eBook)
4.70  [ 3 oceny ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
 • Druk: Sosnowiec, 2014

 • Autor: Małgorzata Winiarska-Brodowska

 • Wydawca: Wyższa Szkoła Humanitas

 • Formaty:
  PDF
  (Watermark)
  Watermark
  Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 40,00 zł
36,00
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Europa obywateli? Proces komunikowania politycznego w Unii Europejskiej

Komunikowanie polityczne w Unii Europejskiej jest zagadnieniem niezwykle istotnym. W dobie kryzysu gospodarczego oraz politycznego – deficytu legitymizacji władzy, wciąż spadającego zaufania do instytucji publicznych, a także niskiego poziomu zaangażowania obywateli – podejmowane są próby wzmocnienia dialogu społecznego i obywatelskiego. Tworzone są strategie informacyjne i komunikacyjne. Promowane jest uczestnictwo obywateli w życiu Unii Europejskiej. Także prowadzone w ostatnich latach debaty nad europejską sferą publiczną partycypacją obywatelską wskazują na dużą wagę omawianych kwestii. Dialog instytucji unijnych i obywateli UE, który w pracy analizowany był na przykładzie Komisji Europejskiej, jest ważną częścią procesu komunikowania politycznego w UE. Rozważania nad komunikowaniem i obywatelstwem europejskim są szczególnie ważne w kontekście doświadczeń Europejskiego Roku Obywatelstwa 2013 i zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego (maj 2014).
Komunikowanie w UE jest problemem złożonym, dlatego też nieodzownym dla tego typu studium wydaje się podejście interdyscyplinarne. W pracy zostały zawarte refleksje z zakresu nauk politycznych i stosunków międzynarodowych, wiedzy o komunikowaniu i mediach, studiów europejskich, socjologii oraz nauk prawnych.
Przedmiotem badań był proces komunikowania instytucji Unii Europejskiej i obywateli. Komunikowanie w UE zmieniało się wraz z kolejnymi etapami integracji.(…)
Przedmiotem analizy były także różne formy aktywności obywatelskiej w kontekście komunikowania politycznego – zaangażowanie obywateli UE w programy i projekty unijne. Rozważano kwestie partycypacji obywatelskiej w perspektywie porównawczej, szukając odpowiedzi na pytanie o różnice pomiędzy postawami obywatelskimi w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
W pracy podjęto problematykę jawności i przejrzystości w UE, biurokratyzacji europejskich struktur oraz legitymizacji władzy w UE. Ponadto zbadano również zagadnienia związane z unijnymi strategiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. W analizie etapów komunikowania szczególna uwaga została skierowana na kontekst sytuacyjny, uwarunkowania polityczno-społeczne oraz tradycje i doświadczenia z przeszłości, które wpływają na konkretne wydarzenia czy zjawiska. Zbadano zależności, wynikające z podjętych wcześniej decyzji. Przeanalizowano, jak wybrane wydarzenia wpływają na kierunek i kształt dalszych działań. Punkt ciężkości analiz został położony na proces tworzenia polityki (elity vs. obywatele, polityka uprawiana za zamkniętymi drzwiami vs. otwartość, przejrzystość i partycypacja). Istotna była tutaj rola mediów jako ram dla działań aktorów komunikowania politycznego, ograniczających lub umożliwiających pewne posunięcia. Każde medium w inny sposób przetwarza to, co polityczne. Proces ten zależy od wielu czynników związanych z danym środkiem komunikowania – od jego struktury, organizacji, profilu, zadań, uczestników, otoczenia czy też konkretnej sytuacji. Ważne jest to, co da się przedstawić w danym medium. Aktorzy komunikowania politycznego przed podjęciem decyzji rozważają, jak poruszana kwestia może być zaprezentowana w mediach.(…)
Ze względu na interdyscyplinarny charakter pracy wykorzystano rozmaite źródła: akty prawne i dokumenty administracyjne instytucji Unii Europejskiej oraz oficjalne stanowiska, deklaracje i przemówienia najważniejszych przedstawicieli UE. Korzystano również z wyników sondaży opinii publicznej, zestawień statystycznych, sprawozdań, raportów i opracowań instytucji badawczych. Główną techniką badawczą była analiza zawartości stron internetowych portalu Europa, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego forum dyskusyjnego Debate Europe (analizie poddano ponad tysiąc czterysta wypowiedzi). W badaniach dotyczących projektów i programów unijnych zastosowano analizę porównawczą w odniesieniu do państw członkowskich Unii Europejskiej. Badanie dopełniły swobodne wywiady z ekspertami: pracownikami instytucji unijnej – Komisji Europejskiej, w tym z byłym pracownikiem Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji, polskim dziennikarzem zajmującym się tematyką unijną pracującym na stałe w Brukseli, a także przedstawicielami organizacji pozarządowych (fundacji i instytutu naukowo-badawczego).(…)

Małgorzata Winiarska-Brodowska
(frag. Wprowadzenia)

 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
  Minimalne wymagania sprzętowe:
  procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  Pamięć operacyjna: 512MB
  Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  Minimalne wymagania oprogramowania:
  System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wprowadzenie  13

Rozdział I 
Unia Europejska jako organizacja o specyficznym charakterze  21

1. Charakterystyka Unii Europejskiej  21
1.1. Unia a państwa członkowskie  23
1.2. UE w wybranych koncepcjach integracji europejskiej  26
2. Perspektywa teoretyczna  27
3. Główne etapy budowy Unii Europejskiej  29
4. System polityczny Unii Europejskiej  32
5. Legitymizacja władzy w UE a problemy Unii Europejskiej 35
5.1. Modele legitymizacji władzy w UE  36
5.2. Deficyt legitymizacji władzy w UE  38
5.3. Bezpośrednie zaangażowanie obywateli  39
6. Konkluzje 40

Rozdział II 
O obywatelach Unii Europejskiej  43

1. Obywatel w Europie  44
1.1. Współczesny obywatel  46
1.2. Społeczeństwo medialne  48
1.3. Prawa i wolności obywatela  49
2. Obywatelstwo europejskie  50
2.1. Prawa i wolności obywatela Unii Europejskiej  53
2.1.1. Współczesne koncepcje obywatelstwa europejskiego  57 
2.1.2. Obywatelskość, szanse życiowe i wolność  58
2.1.3. Racjonalność komunikacyjna i sfera publiczna  59
3. Społeczeństwo obywatelskie a Unia Europejska  61
4. Konkluzje 62

Rozdział III 
Polityka informacyjna i polityka komunikacyjna w UE  65

1. Etapy komunikowania politycznego w UE  66
2. Problem jawności i przejrzystości w UE  67
3. Od polityki za zamkniętymi drzwiami do polityki informacyjnej  69
4. Dialog z obywatelami  72
5. Polityka informowania i komunikowania  74
5.1. Strategie komunikacyjne  76
5.1.1. Portal Europa  79
5.1.2. Strona internetowa Komisji Europejskiej i DG ds. Komunikacji  82
6. Europejska polityka komunikacyjna  83
7. Partnerski proces komunikowania  85
8. Budując Europę Obywateli  86
9. Konkluzje 88

Rozdział IV 
Formy aktywności obywateli UE  91

1. Formy aktywności w ramach obywatelstwa europejskiego  92
1.1. Europejski Rok Obywateli 92
1.2. Europa dla Obywateli  94
1.3. Prawa Podstawowe i Obywatelstwo  96
1.4. Europejska Inicjatywa Obywatelska  97
1.5. Wybory do Parlamentu Europejskiego 102
2. Inne formy aktywności obywateli Unii Europejskiej  104
2.1. Wolontariat Europejski  104
2.2. Erasmus dla Wszystkich 106
2.3. Europejska opinia publiczna  107
2.4. Lobbing a organizacje pozarządowe i ruchy społeczne w UE  109
2.5. Współczesny dialog obywatelski  110
3. Debaty  113
3.1. Przyszłość Europy: Działania na Rzecz Obywateli  113
3.2. Debata nad przyszłością Europy 115
3.3. Media a Unia Europejska – europejska sfera publiczna?  117
4. Konkluzje  119

Rozdział V 
Forum Debate Europe: Demokracja – Dialog – Debata 121

1. Dostęp do Internetu w UE  123
2. Podstawowe dane dotyczące forum  126
2.1. Charakter debaty  127
2.2. Uczestnicy debaty  129
3. Zaangażowanie instytucji – rola moderatorów i urzędników UE  130
3.1. Kontakt z administracją unijną 132
3.2. Debaty inicjowane przez moderatorów a debaty obywateli  132
4. Polska wersja językowa forum Debate Europe  135
4.1. Obserwatorzy  137
4.2. Tożsamość narodowa a identyfikacja z UE  138
4.3. Debata  139
5. Angielska wersja językowa forum Debate Europe  146
5.1. Kultura dyskusji i argumentacji 146
5.2. Kreatywność  149
5.3. Tożsamość narodowa a identyfikacje z UE  151
5.4. Debata  153
6. Konkluzje  164

Zakończenie  167

Bibliografia  175

Wykaz skrótów  205

Wykaz ilustracji, tabel, wykresów i obrazów stron internetowych  207

Indeks nazwisk  209

Obrazy stron internetowych  215

Summary  223
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

14,04 zł
18,00 zł

Szkoła na wirażu zmian politycznych

Publikacja Bogusława Śliwerskiego pt. Szkoła na wirażu zmian politycznych. Bez cenzury, to kolejna po Ped@gog w blogosferze, Kraków 2009 i Klinika akademickiej pedagogiki, Kraków 2011, książka powstała z esejów Autora zamieszczanyc...
6,26 zł
6,95 zł

Manifest komunistyczny

"Widmo krąży po Europie - widmo komunizmu" - tym słynnym zdaniem rozpoczyna się „Manifest komunistyczny", napisany wspólnie przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Nowe wydanie ukazuje się z uwspółcześnionym tłumacze...
18,90 zł
21,00 zł

Pieniądz, kapitał i nieruchomości w procesie finansjeryzacji

Historia ludzkości nierozerwalnie związana jest z doskonaleniem możliwości zaspokajania potrzeb poszczególnych jednostek oraz różnych grup społecznych. Dążenie do zaspokajania tych potrzeb prowadziło między innymi do zwiększania zasobu po...
18,20 zł
26,00 zł

Inkluzja polityczna imigrantów we współczesnej Europie

W dobie masowych procesów imigracyjnych państwa docelowe muszą zmierzyć się z włączeniem imigrantów w struktury społeczeństwa, gospodarki, a zwłaszcza rynku pracy. Proces inkluzji politycznej cudzoziemców stanowi wielkie wyzwanie d...
106,20 zł
118,00 zł

Język prawny w tworzeniu i transpozycji prawa Unii Europejskiej. Procesy hybrydyzacji

Jest to pierwsza na polskim rynku publikacja dotycząca języka prawnego Unii Europejskiej, procesu jego kształtowania oraz jego wpływu na języki prawa krajowego państw członkowskich.Autorka opisuje hybrydyzację unijnych tekstów prawnych, cz...
24,96 zł
32,00 zł

Metodyka procesu resocjalizacji w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych

W obecnej rzeczywistości dostrzega się wzrost zachowań dewiacyjnych wśród różnych grup wiekowych, co sprawia, że nie maleje zainteresowanie poszukiwaniem skutecznych sposobów ich eliminowania i zapobiegania. […]W...
10,15 zł
13,53 zł

Konsolidacja polskiego przemysłu obronnego w warunkach konkurencyjnego europejskiego rynku uzbrojenia

Niniejsza publikacja jest pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach we wrześniu 2015 r. na terenie Targów Kielce.
128,14 zł
149,00 zł

Polska i Europa w perspektywie politologicznej. Tom I i II

Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Konstantemu Adamowi Wojtaszczykowi z okazji 45-lecia pracy akademickiej.Wydanie dwutomowe dystrybuowane w formie kompletów wydawniczych opasanych banderolą.Tom 1 - 682 stronyTom ...
45,00 zł
50,00 zł

Myśl polityczna reformacji i kontrreformacji

Tę książkę powinno się czytać jako ciąg dalszy Teokracji papieskiej 1073-1378. Razem z tym dziełem tworzy swoistą summę poświęconą polityce i władzy. Pokazuje, jak zmieniały się treści wypełniające te pojęcia, jak ewoluowało ich rozumienie. Czytelnik z...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!