Filozofia prawa. Normy i fakty
Filozofia prawa. Normy i fakty to wyjątkowa publikacja, której autorami są wybitni polscy naukowcy – zarówno filozofowie, jak i prawnicy.
Jej forma jest wzorowana na cenionych w krajach anglosaskich książkach typu Handbook. Zawiera czterdzieści oryginalnych tekstów dotyczących szeroko obecnie dyskutowanych zagadnień, m.in. rządów prawa, konstytucji, suwerenności, równości i dyskryminacji, wolności słowa, prawa własności, charakteru norm prawnych, funkcjonowania prawa, sędziów i sądów, etyki prawniczej, rozumowań prawniczych, odpowiedzialności, winy i kary, sprawiedliwości, nieposłuszeństwa obywatelskiego. Autorzy prezentują różne metody i perspektywy obecne w refleksji nad prawem.
Książka zainteresuje szeroki krąg odbiorców: pracowników naukowych i studentów, sędziów, prokuratorów, adwokatów, a także wszystkich, którzy śledzą debatę publiczną na temat wymiaru sprawiedliwości.
Autorami zawartych w tomie publikacji są: Tomasz Bekrycht, Andrzej Bryk, Adam Dyrda, Bogdan Dziobkowski, Tomasz Gizbert-Studnicki, Joanna Górnicka-Kalinowska, Janusz Grygieńć, Jacek Hołówka, Andrzej M. Kaniowski, Jacek M. Kurczewski, Damian Leszczyński, Leszek Leszczyński, Przemysław A. Lewicki, Ewa Łętowska, Agnieszka Nogal, Ryszard Piotrowski, Krzysztof Płeszka, Ryszard Sarkowicz, Marek Smolak, Marek Sobczyk, Tomasz Stawecki, Jakub Stelina, Jerzy A. Stępień, Andrzej Szostek, Artur Szutta, Magdalena Środa, Jan Woleński, Anna Wójtowicz, Jerzy Zajadło, Monika Zalewska, Wojciech Załuski, Marek Zirk-Sadowski, Marek Zubik.
Bogdan Dziobkowski
Dr, wicedyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zastępca redaktora naczelnego „Przeglądu Filozoficznego”. Zajmuje się historią filozofii analitycznej, filozofią języka i metafilozofią. Redaktor naukowy licznych numerów PF oraz współredaktor (wraz z Jackiem Hołówką) książek: Panorama współczesnej filozofii (2016); Marksizm. Nadzieje i rozczarowania (2017); Filozofia religii. Kontrowersje (2018).
Jacek Hołówka
Ukończył studia z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i poboczne studia na anglistyce. Zajmował się socjologią medycyny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Mershon Center w Ohio. Pracował w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW i został pierwszym kierownikiem Zakładu Filozofii Analitycznej na UW. Jako visiting professor uczył w Indiana University i w Notre Dame University. Przez rok prowadził zajęcia w Viadrinie (Frankfurt nad Odrą).
Pracował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych „Pedagogium”, w Akademii Pedagogiki Specjalnej, Krajowej Szkole Administracji Publicznej i w Uczelni Łazarskiego. Przez jedną kadencję był prodziekanem Wydziału Filozofii i Socjologii UW oraz przez jedną kadencję – prorektorem UW. Od reaktywowania „Przeglądu Filozoficznego” w 1992 roku jest jego redaktorem naczelnym. Był wielokrotnie wybierany do Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Jest autorem Relatywizmu etycznego (1981), Etyki w działaniu (2001) oraz dwóch podręczników etyki dla szkół średnich. Wraz z Bogdanem Dziobkowskim prowadzi Bibliotekę Przeglądu Filozoficznego, w ramach której ukazały się tomy: Panorama współczesnej filozofii (2016); Marksizm. Nadzieje i rozczarowania (2017); Filozofia religii. Kontrowersje (2018).