Geopolityka czyli pochwała realizmu
Geopolityka akademicka, zwana także geopolityką formalną lub teoretyczną, przeżywa obecnie swój renesans. Globalizujący się świat nie tylko nie zdezaktualizował założeń tej dyscypliny, ale wręcz wyostrzył jej najważniejsze założenia. Geopolityka, stanowiąca autonomiczną dziedzinę badań nad procesami politycznymi w ujęciu globalnym, u progu XXI wieku staje się więc jednym z ciekawszych narzędzi poznawczych zarówno dla naukowców, jak i dla praktyków polityki. Geopolityka bada wpływ czynników przestrzennych na zjawiska i procesy polityczne. Głównymi cechami odróżniającymi tę dyscyplinę od innych dziedzin, analizujących międzynarodową rzeczywistość polityczną, jest jednoczesne wykorzystywanie czterech perspektyw badawczych: wieloprzestrzennej,długookresowej, realistycznej i około-aksjologicznej.
Leszek Sykulski
Nauczyciel akademicki, historyk, doktor nauk o polityce. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył także kurs oficerów rezerwy w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (ppor. rez.).
Pracuje w Zakładzie Nauk o Obronności w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Pracował jako analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Kancelarii Prezydenta RP w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Częstochowie w dyscyplinie nauki o polityce, w zakresie bezpieczeństwo państwa i ekstremizmu politycznego.
Założyciel i honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ostatnio opublikował książkę pt. „Geopolityka a bezpieczeństwo Polski” (Warszawa 2018).