Indie
Indie to fascynujące, pełne kontrastów państwo. Z jednej strony nazywane "największą demokracją świata", z drugiej rozdzierane są przez liczne wewnętrzne konflikty i spory. Mając drugą co do wielkości na świecie liczbę obywateli, posiadając duże zasoby naturalne i silny rynek wewnętrzny mogą pochwalić się znacznym potencjałem gospodarczym. Koncerny indyjskie są w stanie wykupywać firmy brytyjskie, ale równocześnie setki milionów Hindusów żyje w biedzie, a ponad 1/4 wciąż nie potrafi czytać i pisać.
Książka obejmuje półtora wieku historii Indii w szerszym, subkontynentalnym ujęciu, co w mojej opinii stanowi jej zaletę. Autorzy przedstawili problematykę polityczną, ekonomiczną, społeczną oraz powiązania międzynarodowe Indii. (...) Ważnym i nowym elementem pracy w literaturze o Indiach publikowanej w Polsce jest zwrócenie uwagi i analiza sytuacji politycznej i społecznej w ważniejszych stanach Indii, nie tylko w centrum. W ostatnich około 20 latach sytuacja w Indiach znacznie się zmieniła, wyłoniły się nowe partie polityczne i grupy interesów mające oparcie w poszczególnych prowincjach tego wielkiego państwa, podczas gdy władza centralna powoli, choć relatywnie, traci na znaczeniu.
(dr hab. Krzysztof Dębnicki)
Siła i słabość Indii wynikają z przeszłości, w której w całość państwową spoiła je dominacja brytyjska. Krzysztof Iwanek i Adam Burakowski zabierają nas w drogę Indii od perły w koronie imperium do potęgi w sposób oryginalny i kompetentny.
(prof. dr hab. Jan Kieniewicz)
Patron medialny:
