Integracja ze strefą euro
W najbliższym czasie czeka Polskę jedno z najdonioślejszych wyzwań – wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty euro. Problem ten budzi nie tylko wiele dyskusji i kontrowersji, ale skłania również do prowadzenia intensywnych badań, zarówno w instytucjach naukowych, jak i nienaukowych. Autor publikacji, analizując różne procesy zachodzące w obszarze walutowym, formułuje wnioski i rekomendacje dotyczące optymalnej ścieżki integracji walutowej Polski.
Zaletą książki Cezarego Wójcika jest to, że w centrum zawartych w niej rozważań znajduje się najważniejsze zagadnienie, które związane jest z wchodzeniem nowych krajów członkowskich do strefy euro. Zagadnieniem tym jest prowadzenie polityki gospodarczej, która łagodzi konflikt pomiędzy konwergencją realną i nominalną, jaki pojawia się w gospodarkach krajów Europy Centralnej doganiających ekonomicznie zamożne kraje Europy Zachodniej. Cezary Wójcik przedstawia to zagadnienie na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej. Jego książka oferuje atrakcyjny wgląd do kuchni badań makroekonomicznych. Autor w ten sposób proponuje Czytelnikowi wspólne rozważania o zagadnieniach, które wpłyną na dalszy rozwój naszej gospodarki.
(Prof. dr hab. Andrzej Sławiński)
-
Język wydania:
polski
-
ISBN:
9788301154929
-
EAN:
978830115492901
-
Liczba stron:
164
-
Wymiary:
16.5x24.0cm
-
Waga:
0.25kg
Cezary Wójcik
Doktor; adiunkt w Katedrze Finansów Międzynarodowych SGH oraz w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. W 2007 roku został powołany na stanowisko nowo utworzonego Biura ds. Integracji ze Strefą Euro w Narodowym Banku Polskim.
Autor został laureatem XIV edycji Nagrody Banku Handlowego i Fundacji Kronenberga za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów.
Seria FFF
Seria prezentuje szeroki wachlarz pozycji poruszających tematykę finansów. Przedstawia standardy światowe i polskie realia finansowe.
Książki poruszają problematykę finansowego rynku kapitałowego, pomiaru i prezentacji pozycji finansowej przedsiębiorstwa i jego wartości, zastosowania metod fizyki statystycznej do analizy rynków finansowych, zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie, a także controllingu operacyjnego umożliwiającego sprawdzenie prawidłowości procesów gospodarczych oraz dostarczającego informacji niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Seria przedstawia politykę banku centralnego w gospodarce rynkowej oraz jego znaczenie dla funkcjonowania rynku pieniężnego. Prezentuje najnowsze instrumenty finansowe, nowe metody wspomagania decyzji w zakresie finansowania, teoretyczne i praktyczne aspekty wspierania eksportu za pomocą instrumentów kredytowych i ubezpieczeniowych, aspekty zarządzania finansami, a także zasady systemu ubezpieczeń społecznych oraz różnorodności jego modeli funkcjonujących w Europie i na świecie.
Publikacje ukazują również problemy finansowe władzy państwowej i samorządowej, analizę aktualnego stanu ujawniania informacji przez spółki giełdowe oraz pełną liberalizację obrotów kapitałowych. Kompleksowo ujmują zagadnienia związane z gospodarką, majątkiem trwałym, jego finansowaniem i oceną efektywności inwestowania w przedsiębiorstwo, a także prezentują najważniejsze zagadnienia związane z wprowadzeniem i funkcjonowaniem nowej międzynarodowej waluty euro, która stała się drugą, obok dolara amerykańskiego, najważniejszą walutą świata.