Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo
Kompendium wiedzy o współczesnych kobietach i mężczyznach, uwzględniające szerokie tło społeczno-kulturowe. Autorzy, uznani wykładowcy socjologii, w wyczerpujący sposób analizują różne obszary życia społecznego z perspektywy doświadczeń płciowych. Omawiają takie zagadnienia, jak: rodzina, szkoła, środowisko pracy, polityka i media, ale także zdrowie i religia. Dokonują porównań międzykulturowych i historycznych. Robią to rzetelnie, dokumentując każdą analizę.
Polskie wydanie zostało uzupełnione o informacje dotyczące Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Książka przeznaczon jest dla studentów socjologii, nauk społecznych, gender studies, antropologii i etnologii, dziennikarstwa, psychologii oraz pedagogiki.
Patroni medialni:

Z prawdziwą przyjemnością zapoznałam się z najnowszą pozycją wydawniczą PWN, autorstwa C. M. Renzetti, D.J. Curran pt. Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo. Uważam, że jest to doskonały podręcznik, na który od dawna czekała socjologia. We współczesnym świecie bowiem nierówności ze względu na płeć i związane z nimi zjawiska takie jak stereotypy, dyskryminacja i wykluczenie, nadal funkcjonują w wielu obszarach życia społecznego.Autorzy opracowania nie tylko starają się je wskazać, ale także wnikliwe analizują ich etologię w kontekście historycznych, ekonomicznych i politycznych przemian społeczeństwa. Przy okazji odkłamują wiele stereotypowych i krzywdzących wyobrażeń o feminizmie, przedstawiając go jako naturalną konsekwencją zmian w sposobie życia i myślenia o miejscu kobiet w społeczeństwie, nie zaś jako ich zemstę na znienawidzonych mężczyznach.
dr Beata Bykowska,
Uniwersytet Gdański
Claire M. Renzetti i Daniela J. Curran podjęli się ogromnie trudnego zadania - prezentacji i syntezy współczesnego stanu wiedzy dotyczącego ogólnie ujmując - kobiet i mężczyzn. W wyniku tytanicznej pracy powstało monumentalne i encyklopedyczne dzieło. Stanowi ono nieomal kompendium wiedzy na temat funkcjonowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Prezentuje aktualny tj. na dziś stan wiedzy, omawia najnowsze dane statystyczne, badania empiryczne.Przedstawia nowe teorie zapoznaje Czytelnika z rozmaitymi, nowymi określeniami czy pojęciami. W kontekście prezentowanego tematu istotne wydaje się to, że książka: Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo napisana została przez kobietę i mężczyznę. Zapewnia to pewnego rodzaju równowagę kobiecego i męskiego punktu widzenia w ujmowaniu prezentowanych zagadnień. Książka napisana jest w sposób nowoczesny, łączący wysokie kompetencje i przystępność przekazu.
dr hab. Eugenia Mandal,
Akademia Świętokrzyska
Imponująca ilość informacji o charakterze socjologicznym przekazana w porządku tematycznym dającym łatwość znalezienia poszukiwanych informacji.
dr Barbara Braun,
Akademia Świętokrzyska
Na uznanie zasługuje fakt, że oryginalna wersja książki ukazała się dopiero w 2003 roku, a zatem zawiera ona najnowsze przemyślenia i wyniki badań poświęcone problematyce płci.
dr hab. Alicja Kuczyńska,
Uniwersytet Wrocławski
... jest to książka napisana przez kobietę i mężczyznę, co zaowocowało pozytywnym nastawieniem do obu płci oraz rzetelną, naukowa wiedzą, popartą licznymi badaniami empirycznymi.
dr Anna Siudem,
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Autorzy ujmują problem w sposób interdyscyplinarny wykorzystując dokonania wielu dziedzin, przede wszystkim archeologii, antropologii, psychologii, pedagogiki, lingwistyki a nawet prawa czy medycyny. Prezentowana książka odnosi się do współczesnych problemów związanych z płcią, nieśmiało jeszcze dostrzeganych w Polsce,takich jak różnorodność związków intymnych i wielość modeli rodzinnych, nierówne zarobki kobiet i mężczyzn, kwestie płci i umieralności, płci i chorób (także psychicznych), jak również powiązania płci z wojskiem.
dr Ewa Głażewska,
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Podsumowując podręcznik C. M. Renzetti i Daniela J. Currana Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo jest bardzo pożyteczną pozycją na polskim rynku książek naukowych. Jest przeglądem aktualnego stanu wiedzy w ramach studiów nad płcią przy zachowaniu zróżnicowanego obrazu tej gałęzi wiedzy. Z pewnością stanie się ważną pozycją w lekturach do zajęć poświęconych nie tylko płci, ale także nierównościom, strukturze społecznej, czy władzy.
dr Maciej Gdula,
Uniwersytet Warszawski
Polskie tłumaczenie było zdaniem karkołomnym i autorka, Agnieszka Gromkowska-Melosik, poradziła sobie z nim nad podziw sprawnie. Być może niektóre rozwiązania translatorskie nie wpisują się w tradycje polskiego dyskursu gender, jednak autorka jest tego świadoma i wyjaśnia we wprowadzeniu przesłanki swoich decyzji.
dr Izabela Desperak,
Uniwersytet Łódzki
Książka składa się z 12 rozdziałów zgrupowanych w trzech podstawowych częściach, z których pierwsza zajmuje się pojęciem różnicy (między kobietami i mężczyznami) w kontekście zarówno biologicznym jak i kulturowym; druga poświęcona jest kwestiom edukacji oraz reprezentacji gender w mediach masowych; wreszcie trzecia pod tytułem Społeczne utrzymanie porządku dotyka spraw seksualności, zatrudnienia, przestępczości, polityki, wojskowości, religijności i zdrowia.Książka posiada też praktyczny słowniczek.
prof. dr hab. Elżbieta H. Oleksy,
Uniwersytet Łódzki
W sumie, można by powiedzieć, że książka jest znakomitym podręcznikiem, wprowadzającym do całokształtu zagadnienia we współczesnej kulturze Zachodu, podręcznikiem, który musi być oczywiście uzupełniony przez odpowiednie lektury odnoszące się do Polski.
prof. dr hab. Janusz Mucha,
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
(PDF)
Fragment książki
124.9 KB