Krótki kurs. Design
Seria KRÓTKI KURS to popularnonaukowe książki wydawane przez Oxford University
Press, które w przystępny sposób przedstawiają szereg tematów z niemal każdej dziedziny.
Autorzy, będący ekspertami w danej dziedzinie, omawiają z entuzjazmem fakty, analizy, perspektywy i nowe koncepcje, a przez to sprawiają, że tematy trudne stają się przystępne.
To przewodnik po najważniejszych informacjach dotyczących designu. Czytelnik dowie się z niego:
- Jak rozumieć design w ujęciu całościowym, przeciwstawiając się powszechnemu przekazowi medialnemu, który sprowadza go do roli drugoplanowej, czysto dekoracyjnej?
- Jak definiować design biorąc pod uwagę, że słowo to ma wiele poziomów znaczeniowych i samo w sobie jest źródłem zamieszania?
- Co wiemy o pierwotnych innowacjach i jak wpływają one na to, co kreujemy dziś?
- Jak mocno odczuwamy wpływ wartości kulturowych, który ujawnia się w projektowanych obiektach?
- Czy zawsze projektanci przez design mogą dążyć do wyrażania swojej specyficznej osobowości i swojej kreatywności?
- Jaki wpływ ma otoczenie na wzorce korzystania z przedmiotów i jak je kreować?
- Jak można zaangażować potencjalnych użytkowników projektowanych przedmiotów?
- Z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć nadążając za postępem technologicznym?
- Czy globalizacja jest zagrożeniem dla designu?
John Heskett
John Heskett był brytyjskim pisarzem i wykładowcą na temat ekonomicznej, politycznej, kulturowej i ludzkiej wartości wzornictwa przemysłowego. Był profesorem Institute of Design w Illinois Institute of Technology oraz The Hong Kong Polytechnic University School of Design. Był także profesorem wizytującym na różnych uniwersytetach w Turcji, Japonii, Chile, Niemczech, Danii, Szwecji i Finlandii. Wniósł ogromny wkład w badanie historii projektowania. Zmarł w 2014 roku.
Seria Krótki kurs
Krótki kurs to polska wersja części kultowej serii Very Short Introductions, wydanej przez Oxford University Press. Oferuje zwięzłe i oryginalne wprowadzenie do tematów — zarówno z zakresu nauk humanistycznych, jak i ścisłych. Każda część zawiera rzetelny i angażujący opis tematów z danej dziedziny oraz obiektywną ocenę wniosków. W tym roku, w polskiej edycji ukażą się:
-
Krótki kurs. Zachowanie zwierząt – wprowadzenie omawiające kluczowe pojęcia, takie jak: zachowanie zwierząt, natura, wychowanie, epigenetyka czy samolubny gen oraz prezentujące współczesną teorię zachowania zwierząt.
-
Krótki kurs. Liczby – pigułka wiedzy, opisująca starożytne, jak i współczesne systemy liczbowe oraz zawierająca ciekawostki związane z „charakterem” danych rodzajów liczb.
-
Krótki kurs. Kryptografia – to trudne zagadnienia kryptograficzne napisane w przystępnym stylu, aby trafić do niematematycznego czytelnika. Książka obejmuje m.in. takie tematy jak ochrona danych oraz zastosowania kryptografii w nowoczesnych technologiach. Prowadzi czytelnika przez faktyczne procesy tworzenia kodów i ich rozszyfrowywania.
-
Krótki kurs. Emocje – podstawowe informacje na temat ewolucji emocji, ich kulturowego zróżnicowania, sposobów wpływania na emocje oraz zależności między emocjami a poznaniem.
-
Krótki kurs. Pamięć – kompendium wiedzy na temat przechowywania wspomnień, zaburzeń pamięci i sposobów jej wspomagania.
-
Krótki kurs. Energetyka odnawialna – krótkie przedstawienie aktualnych możliwości wykorzystania różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii i ich zastosowania we współczesnym świecie. Bogato ilustrowana, zwięźle i ciekawie napisana przez emerytowanego profesora Oxfordu odpowiada na pytanie – po co i jak wykorzystuje się OZE we współczesnym świecie.
-
Krótki kurs. Design - książka o tym, jak design łączy potrzebę i pragnienie. W jaki myślimy o projektowaniu? Jak design wpływa na nasze codzienne czynności? W jaki sposób wielkie firmy, takie jak Nokia, Ford czy Sony podchodzą do projektowania? Jak projektowanie może uczłowieczyć nową technologię?